Připravte se na pohovor

Jak uspět při pohovoru? A jak se připravit na další druhy výběrových metod, které mohou být součástí výběrového řízení?

Když se řekne výběrové řízení, každému se asi vybaví klasický pohovor stávající z otázek personalisty a odpovědí uchazeče. Druhů výběrových řízení je ale mnohem víc. Na každou pozici se hodí trochu jiný, a každý z nich vyžaduje odlišnou přípravu.  

Výběrové metody, které mohou být součástí výběrového řízení

Telefonický screening

U výběrového řízení se můžete setkat s krátkým telefonickým hovorem s personalistou. Telefonický screening slouží k posouzení základních kritérií jako je možnost nástupu nebo představa o finanční odměně. Současně je to příležitost k vyjasnění očekávání od samotné pozice.  

Jak se připravit na telefonický screening: 

 • Zvedejte cizí telefonní čísla – zdá se to úsměvné, ale stále se najdou tací, kteří z obavy z telemarketingu cizí čísla nezvedají. Nenechte si tedy utéct svou šanci. 
 • Eliminujte rušivé vlivy a vyhledejte klidné prostředí, kde se můžete věnovat hovoru. Pokud to nejde, požádejte, jestli mohou zavolat později. 
 • Ověřujte si, co personalista říká. Zvláště v případě, pokud si nejste jistí, že jste rozuměli správně. „Rozumím tomu dobře, že se mě ptáte na…” 
 • Poznamenejte si jméno člověka, se kterým mluvíte, titul a jeho funkci. Nezapomeňte si také uložit kontakt. 
 • Připravte si tahák, který budete mít neustále u sebe. Můžete si na něj připravit otázky, na které se chcete zeptat nebo důležité informace o firmě. Telefonát vás tak nepřekvapí. 

Výběrový rozhovor (pohovor)

Jedná se o nejčastější typ pohovoru. Účastníkem může být pouze personalista a uchazeč, ale není nezvyklé, když se účastní i nadřízený nebo budoucí kolega 

Klasický pohovor si můžete vyzkoušet díky službě Interview Prep.

Behaviorální interview

Behaviorální interview má za cíl zjistit vaše kompetence (často měkké dovednosti) tím, že se ptá na situace nebo úkoly z vaší minulosti a vaše chování při jejich řešení. Často se využívá modelu STAR, který rozhovoru dodává strukturu. 

Stáhnout worksheet modelu STAR

Assessment centrum

Assessment centrum je speciální druh skupinového výběrového řízení, během kterého jste vystaveni několika modelovým situacím. Více informací o tom, co je assessment centrum a jak ho zvládnout, najdete zde.

Chcete si assessment centrum vyzkoušet?

Videopohovory

Současná situace si žádá inovativní řešení i v náboru zaměstnanců. Videopohovor tak výrazně šetří čas a může být výhodou i pro vás.

Jak to vypadá? Od zaměstnavatele dostanete odkaz, přes který se přihlásíte do videohovoru. Rozdíl je ten, že jste tam sami. Na obrazovce se vám začnou objevovat otázky, na jejichž zodpovězení máte určitý časový limit. Po dokončení všech otázek je nahrávka uložena, poté prochází analýzou. V některých firmách tuto analýzu může provádí vyškolený psycholog, jinde jde pouze o statistické vyhodnocení počítačem. Zní vám to jako scif-fi? Nebojte, u nás se jedná pouze o nástroj pro prvotní selekci uchazečů. Po úspěšném absolvování následuje pohovor s reálným člověkem. Výhodou videopohovoru je, že na rozdíl od telefonického pohovoru si můžete zvolit vhodnou dobu pro jeho absolvování.  

Case studies

Jedná se o příklad úkolu, který společnost běžně řeší. Vaším úkolem je navrhnout postup, jak byste danou věc řešili vy. Zaměstnavatel si tak může ověřit vaše kompetence nebo pouze způsob jakým nad úkoly přemýšlíte. Pro vás to může být ukázka náplně práce, kterou budete zastávat.  

Testování

V některých společnostech se můžete setkat s testováním. Testy využívané u výběrových řízení mohou být psychologické nebo odborné. Jedná se o osobnostní dotazníky, projektivní metody (kreslení nebo psaní), testy odborných znalostí nebo testy měřící váš výkon např. v pozornosti, rozumových schopnostech apod.  

Tipy, jak uspět u pohovoru

 • Připravte si pár slov o sobě neboli elevator pitch. Co to je a jak na něj zjistíte v tomto článku.

 • Připravte se na nejdůležitější otázky
  • Proč chci na pozici nastoupit?
  • Proč chci působit zrovna v této firmě?
  • Jaká je moje platová představa?
  • Kdy mohu nastoupit?  
 • Zjistěte si informace o firmě a ještě jednou si pořádně přečtěte inzerát 

 • Postarejte se o vlastní komfort
  • Slušně, ale pohodlně se oblečte.
  • Nevynechejte žádný z důležitých denních rituálů (např. snídaně, cvičení…), ale zvažte vynechání kávy (může zesilovat účinky nervozity).
  • Dejte si dostatek času před samotným pohovorem, abyste nedobíhali na poslední chvíli.
  • Pokud je pohovor v neznámém prostředí, klidně jděte den předem “na čumendu”.

Stále nevíte, co od pohovoru očekávat nebo byste si jej rádi vyzkoušeli? Pomůžeme vám na Interview Prep. 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info