Assessment centrum. Co to je a jak ho zvládnout?
Už jste někdy byli na Marsu? S velkou pravděpodobností ne. Možná jste ale někdy připravovali kampaň pro budoucího prezidenta Spojených států. Taky ne? Zdá se vám to nemožné? V tom případě jste se zřejmě nikdy nezúčastnili assessment centra.
Assessment centrum (dále jen AC) je metoda používaná obvykle k výběru pracovníků. Oproti klasickému pohovoru se liší svojí délkou a praktičností. Namísto toho, aby vám zaměstnavatel pokládal otázky typu „Jaké máte zkušenosti?“ nebo „Jaké jsou vaše silné stránky?“ si vás rovnou může vyzkoušet při plnění různých úkolů. Těm u AC nejčastěji říkáme modelové situace.
Principem AC je, aby byl výběr, pokud možno, objektivní. Všichni účastníci mají stejné podmínky, podstupují stejné úkoly a jsou hodnoceni stejnými pozorovateli, kteří jsou vyškoleni k tomu, aby do hodnocení nevnášeli vlastní soudy. Během AC je obvykle pozorováno několik jasně definovaných kompetencí. Ty realizátoři volí na základě požadavků na danou pracovní pozici. Pokud je například práce časově náročná, budou při AC pozorovat, jak se vám daří pracovat pod časovým tlakem. Kompetencí, které mohou organizátoři během AC pozorovat, je mnoho, typicky mezi ně patří například komunikace, práce v týmu, řešení problémů, vedení lidí nebo odolnost vůči stresu.
💡 Historické okénko
Může se zdát, že AC je záležitostí několika posledních let. Není tomu tak. Otázka, jak vybrat toho nejlepšího člověka pro práci, je s námi tak dlouho, jako je tu s námi práce samotná. První zmínky o AC jde vystopovat už do dob Ceasera, který tuto metodu využíval k výběru vojáků. Během druhé světové války se pak metoda upravovala a zlepšovala, aby mohla sloužit pro výběr důstojníků. Na konci dvacátého století se postupně dostala i do oblasti personalistiky.
Průběh assessment centra
AC je časově náročné a není výjimkou, že trvá někdy i celý den. Na místě konání na vás bude čekat hned několik členů realizačního týmu. Kontakt s vámi zpravidla naváže moderátor. Ten má na starost celý průběh dne a neostýchejte se tedy na něj obrátit s dodatečnými otázkami.
Kromě něj a dalších účastníků si po příchodu pravděpodobně všimnete několika dalších lidí. Jedná se o pozorovatele, a poznáte je podle toho, že budou mít po ruce papíry a psací potřeby. Jejich úkolem je dělat si o vás a všech dalších účastnících poznámky, během toho, co se budete věnovat zadaným úkolům. Jsou vyškoleni k tomu, aby do průběhu nijak nezasahovali, a proto si jich brzy přestanete všímat.
Během AC vás bude čekat několik modelových situací. Některé budou probíhat ve skupině, v jiných budete pracovat samostatně. Modelové situace mohou být opravdu různorodé. V některých případech mohou držet u země a věrně napodobovat vaši budoucí práci, v opačném případě vás a ostatní kandidáty mohou přenést do zcela nereálných světů. Můžete se setkat například s hraním rolí, skupinovou diskuzí, řešením případové studie nebo třeba s prezentováním.
Pokud budete mít pocit, že se vám jedna ze situací nepovedla, nevěšte hlavu. Vždy máte možnost zazářit později. Každá kompetence bývá obvykle pozorována ve více situacích, abyste měli možnost se projevit.
Mějte také na paměti, že vás v rámci AC nikdo nemůže do ničeho nutit. Pokud vám bude cokoliv nepříjemné, oznamte to moderátorovi. Je jen na vás, kolik úsilí se do programu rozhodnete investovat.
Tipy, jak assessment centrum zvládnout
- AC bývá vyčerpávající. Předem se proto dobře vyspěte a odpočiňte si. Vyhraďte si také dostatek času před i po jeho konání.
- Důkladně si pročtěte pracovní inzerát, na který se hlásíte. Může vám napovědět, na jaké dovednosti se organizátoři zaměřují. Zamyslete se také nad tím, jakého člověka asi hledají. Hledají člověka, který bude vést tým lidí? Pak zřejmě budou sledovat vůdčí schopnosti.
- Zvolte oblečení, které je současně reprezentativní a pohodlné. Některé modelové situace mohou zahrnovat pohyb nebo například sezení na zemi. Krátké sukně nebo upnuté kalhoty proto nemusí být nejvhodnější.
- První modelovou situací bývá zpravidla představení. Připravte si, co byste o sobě chtěli ostatním sdělit. Jak na to? Přečtěte si článek o tom, jak si připravit Elevator pitch.
- Buďte během AC aktivní. Zapojujte se do úkolů, účastněte se diskuzí a mluvte vždy dostatečně nahlas.
- Není to sice jednoduché, snažte se ale nemyslet na to, že vás někdo hodnotí. Chovejte se přirozeně. Pozorovatelé jsou vyškoleni tak, aby do průběhu nijak nezasahovali. Pokud je tedy AC připraveno dobře, za chvíli úplně přestanete vnímat, že vás někdo pozoruje.
- Vyzkoušejte si AC nanečisto. Můžete k tomu využít některé z modelových AC, které pro vás každý semestr připravujeme. Při reálním AC už pak budete méně nervózní.
Čím více do tohoto klíčového dne dáte, tím více si také můžete odnést. AC není jen metodou výběru zaměstnanců. Obohatí vás i v případě, kdy práci nezískáte. Neúspěch v AC vám může být výbornou zpětnou vazbou. Dozvíte se, na čem dále zapracovat a může vám to také napovědět, jaké jiné dovednosti a vlastnosti skutečně máte. Účastí tedy není nikdy co ztratit.
Zdroje:
Slováčková, Z., Horáková, P., & Rendoš, D. Assessment centrum [Online]. Průvodce Personální Psychologií. /do/rect/el/estud/ff/js14/pers_psych/web/pages/07-assessment-centrum.html
Vaculík, M. (2010). Assessment centrum: psychologie ve výběru a rozvoji lidí. Gaia. Brno: NC Publishing.