Možnosti v zahraničí - kam se vydat a co tím získáte?
Erasmus, většina lidí o něm slyšela, ale o co vlastně jde a co vám může přinést? Na to se společně podíváme v našem článku. Za humny vás toho totiž čeká víc, než si myslíte!
Career management je dlouhodobý proces, kdy vynaloženým úsilím a předem naplánovanými kroky přispíváte ke své budoucí úspěšné kariéře. Řada lidí si myslí, že kariéra začíná tam, kde končí studium. Co na to jít ale trošku jinak než ostatní a připravit si půdu pro kariéru už při studiu? Nemusíte si přitom odpírat výhody studentského života, právě naopak, stačí využívat nabízené možnosti a mít oči otevřené všem příležitostem.
Článek pro Vás připravili partneři Kariérního centra - společnost KPMG
Studentské spolky vám mohou dát více než tušíte. Nejenom, že spojují studenty se stejným zájmem, tematicky se věnují určité oblasti, ale jsou také v hledáčku mnoha firem.
Spousta společností spolupracuje se studentskými spolky a např. formou přednášek studentům předává své know-how a rozšiřuje jejich znalosti. Některé firmy pro spolky připravují nejrůznější workshopy na témata jako jsou stress management, jak na úspěšné výběrové řízení, leadership nebo právě start kariéry. Témata jsou často i technicky zaměřená. Možností je opravdu mnoho, stačí si jen vybrat.
💡 Svůj vysněný univerzitní spolek můžete najít v rozcestníku spolků MU nebo si rovnou založte vlastní!
Buďte vidět a mějte oči otevřené.
Snažte si vyhradit určitý počet hodin v měsíci, které věnujete osobnímu rozvoji a účasti na nejrůznějších akcích. Časem zjistíte, že síť kontaktů je jeden z nejdůležitějších faktorů v oblasti řízení kariéry. Nikdy nevíte, kde a kdy na někoho zajímavého narazíte. Může to být na přednášce, na workshopu, na exkurzi ve firmě, na dni otevřených dveřích nebo třeba na stáži.
Zúčastňujte se nejen rozvojových akcí, ale i osobních networkingů, ptejte se a diskutujte. Možná budete překvapeni, na jak milé a úspěšné kolegy narazíte.
Síť kontaktů ale můžete rozšiřovat i pomocí sociálních sítí. Založte si LinkedIn a zapracujte na svém profilu. Pokud nemáte ještě tolik pracovních zkušeností – nevadí – využijte LinkedIn jako prostředek, jak nasávat informace od velkých firem, úspěšných manažerů a lídrů trhu. Navazujte spojení a rozšiřujte si tak svou profesní síť. Jednoho dne – např. při hledání nové pracovní příležitosti – se vám to může hodit.
Pokud se už při studiu rozhodnete nezahálet a najít si práci snů – nebo se k ní alespoň pomalu přiblížit – nezapomeňte si před rozesíláním odpovědí na pracovní inzeráty připravit kvalitní životopis.
Pokud nemáte mnoho pracovních zkušeností – nevadí. Vypíchněte vaše dovednosti a schopnosti. Můžete také recruitera prostřednictvím CV informovat o dostudovaných předmětech, o oboru studia, vedlejších specializacích, o tématu bakalářské nebo diplomové práce nebo právě o účasti ve studentských spolcích.
Nezapomeňte ale vybírat pouze aktivity, které jsou pro pozici relevantní. Ty pak značí váš zájem o obor a mohou být zohledněny ve výběrovém řízení.
💡 Jestli si s životopisem nevíte rady nebo by vás zajímalo, jak by na něj mohl personalista reagovat, poproste o zpětnou vazbu své okolí či si jej nechte zkonzultovat.
P.S.: a 11.10. proběhne na KC kurz Jak na:Curriculum vitae I.
Nejúčinnější a nejlepší cestou, jak posunout svůj profesní a pracovní schůdek o krok výš, je začít s prací ve vašem vysněném oboru už při studiu. Stačí si jen vybrat kvalitního zaměstnavatele, který pochopí vaše potřeby a možnosti, a zároveň vám pomůže nastartovat vysněnou kariéru.
Nejrůznější firmy nabízí jak krátkodobé, tak dlouhodobé stáže. Stáže jsou určeny pro studenty (nejčastěji posledních ročníků, ale záleží) a jejich cílem by mělo být seznámit studenta s pracovním prostředím a s danou problematikou. Vybírejte si tedy stáže tam, kde víte, že se dostanete k velkým projektům a nebudete jen sedět v koutě. Může se totiž stát, že se vám ve firmě zalíbí natolik, že tam již zůstanete na dalších několik let i po škole. 😊
💡 Například v KPMG nerozlišujeme, zda je člověk na stáži nebo má poloviční/plný úvazek. Chceme studentům ukázat reálný život ve firmě, komunikaci s klienty i práci na projektech. Základem je, aby se stážista dostal ke všem informacím a měl stejné prostředky jako všichni ostatní zaměstnanci. Nestane se tak, že by člověk jen stál v koutě a skenoval papíry nebo dělal nějakou „podřadnou“ práci.
Erasmus, většina lidí o něm slyšela, ale o co vlastně jde a co vám může přinést? Na to se společně podíváme v našem článku. Za humny vás toho totiž čeká víc, než si myslíte!
Mezi populární obory posledních let patří HR a marketing. V tomto článku se jim podíváme pod pokličku a projdeme pracovní náplň pozic spadajících pod tyto dvě odvětví. Jak se HR a marketing liší? A v čem naopak dochází k jejich prolnutí?