Možnosti v zahraničí - kam se vydat a co tím získáte?

Erasmus, většina lidí o něm slyšela, ale o co vlastně jde a co vám může přinést? Na to se společně podíváme v našem článku. Za humny vás toho totiž čeká víc, než si myslíte!

Studijní pobyty

Začněme hezky od nejběžnějších typů výjezdů. Těmi jsou studijní pobyty na zahraničních univerzitách. Mezi ně se řadí studijní pobyty na semestr až dva, letní školy nebo různé jiné typy krátkodobých nebo napůl virtuálních vzdělávacích projektů.

Studium

Na studijní pobyt můžete vyjet v rámci Erasmus+ do Evropy, ale dveře jsou otevřené i do USA nebo Asie díky dalším programům jako Freemover,s ISEP, atd

Pobyty mohou být na semestr i dva. V rámci každého studia můžete vyjet až na rok (dva půlroční, nebo jeden roční). Pokud využijete pobytů naplno můžeš strávit 2 roky studiem v zahraničí. Každý obor má jiné partnerské univerzity, proto je nejlepší se poradit a informovat skrze svého poradce pro mobilitu. Toho má každá katedra či ústav svého.

Gap semestr

Na rozdíl od klasického pobytu se jedná o studium v zahraničí mimo váš studijní obor. Nevýhodou je výrazně omezený výběr univerzity. To ale přináší skvělou příležitost na vyzkoušení něčeho nového. Můžete díky tomu třeba zjistit, jakým směrem se vydat na magisterském studiu. Nebo se jen obohatit poznatky z jiné oblasti a získat tak výhodu na pracovním trhu. Víc si můžete přečíst tu.

Letní škola

Krátkodobou studijní verzí pro zpestření prázdnin jsou letní školy. Jedná se o několikatýdenní pobyt zaměřený jazykově či oborově. Masarykova univerzita má několik partnerských univerzit, které umožňují studium za zvýhodněných podmínek nebo s možností stipendia. Konkrétní nabídku pro daný rok můžete prozkoumat na CZS.

Stáže/praxe

Kromě studia v zahraničí můžete vyrazit také na praktické stáže, díky kterými si otestujete teoretické poznatky ze školy v praxi. Pojďme si představit pár možností.

Oborová stáž

Stejně jako u studijních stáží je možné vycestovat v rámci Evropy s Erasmus+ programem za pracovní stáží, ale je i možnost do vzdálenějších částí světa. Nicméně podmínky stáží se pak vzhledem k programu, pod jehož záštitou vyjíždíte, mohou měnit. Například s Erasmus programem můžete vyjet na 2-12 měsíců, ale s Freemover programem pouze na 1-4 měsíce. Konkrétní informace k různým možnostem najdete zde. Tyto programy vám poskytují finanční podporu, nicméně nalezení stáže, konkrétního pracoviště je na vás.

S nalezením nejvhodnější stáže vám pak mohou různé zprostředkovatelské organizace, například AIESEC, který nabízí stáže v business a pedagogickém prostředí, nebo IAESTE, které je spíše pro techničtější ale také businessové obory.

Mezi oborové stáže patří také stáže pro Evropskou unii, tzv. Blue Booku stáže. Ty se týkají administrativní či překladatelské činnosti pro instituce EU.

Podpora v podnikání

Pokud chcete načerpat pracovní zkušenosti, ale zajímá vás spíše podnikatelská činnost, i pro vás existuje varianta. Tou je Erasmus for Young Entrepreneurs (EYE), který pomáhá začínajícím evropským podnikatelům nabýt znalostí potřebných k zahájení nebo úspěšnému provozování malého podniku v Evropě. Noví podnikatelé se setkávají a vyměňují si znalosti a nápady pro podnikání se zkušeným podnikatelem, s nímž spolupracují po dobu 1 až 6 měsíců. Pobyt částečně financuje Evropská komise. Pro účast v tomto programu je potřeba mít alespoň základní představu o svém budoucím podnikání. Jestli už své podnikání máte, stále se můžete zúčastnit, pokud podnikáte méně jak 3 roky.

Work and travel

Program Work and Travel USA je skvělou příležitostí pro studenty VŠ a VOŠ, kteří chtějí strávit prázdniny v Americe a zažít život v USA jinak než jako turisté. Během období květen–září můžete pracovat na sezonních pozicích, jako je obsluha v restauraci, pracovník v parku, na farmách, uklízeč, plavčík nebo recepční, a tím si pokrýt náklady na program a cestování. Po skončení práce budete mít 30 dní na cestování po USA. Zjistěte si víc na - https://czech-us.cz/work-and-travel-usa/

Work holiday

Obdobný program, Work holiday, umožňuje vycestovat za prací na dobu až jednoho roku do Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Kanady, Chile, Izraele a na Nový Zéland a Tchaj-wan. Každá země má specifické podmínky účasti, včetně věkových limitů (většinou 18-30 let) a počtu přijatých osob na daný rok. Více informací k jednotlivým zemím najdete zde - https://pracujvesvete.cz/working-holiday-viza/

Rozvoj aneb Erasmus+ projekty

Pokud se chcete rozvíjet v oblastech jako je udržitelnost, komunikační a prezentační dovednosti, leadership nebo digitalizace a mnoho dalšího, pak jsou pro vás skvělou volbou Erasmus+ projekty. Jedná se o krátkodobé zahraniční pobyty většinou o délce 5-10 dnů. Rozdělují se do dvou druhů: tréninkové kurzy a výměna mládeže. Liší se zpravidla ve formálnosti a výstupu programu. U tréninkových kurzů je běžné, že po absolvování projektu následuje vámi realizovaná aktivita ve vaší komunitě navazující na znalosti získané během projektu.

Na projekty je potřeba se přihlásit přes organizace vysílající účastníky z Česka. Například Evropské centrum mládeže Břeclav nebo Brno For You.

Dobrovolnictví

V neposlední řadě se nabízí dobrovolnictví. Tahle varianta, ač se nemusí zdát, skýtá mnoho benefitů. Dobrovolník má zajištěné a zaplacené ubytování. Při některých typech dobrovolnictví, např. přes Evropské sbory solidarity, dostává dobrovolník příspěvek na jídlo a tzv. pocket money. Vyjet se dá na 6 týdnů, ale i na 12 měsíců. Pojďme si projít jednotlivé zprostředkovatele:

Evropské sbory solidarity

Již zmíněné Evropské sbory solidarity (někdy taky ESC) se dělí na týmové a individuální. Za život můžete jet na jeden týmový projekt, který má délku 2-6 týdnů, a na jeden individuální, který je na 2-12 měsíců. Cílem Evropského sboru solidarity je nabídnout mladým lidem možnost pomáhat potřebným, řešit společenské problémy a přispívat k vytváření inkluzivnější společnosti. Zároveň poskytuje příležitost získat nové dovednosti a pracovní zkušenosti, které zlepší jejich postavení na trhu práce.

Dobrovolníci se angažují v neziskových organizacích, kde pomáhají s různým typem aktivit. Od práce s dětmi a seniory přes organizování workshopů až po nahrávání podcastů a manažování sociálních sítí. Každý si může najít to své. Pro vycestování v rámci ESC nepotřebujete být studentem, ale musíte být ve věku 18-30 let.

Workcamp s INEX

Workcamp je dobrovolnický projekt trvající 1 až 3 týdny, kde mezinárodní skupina dobrovolníků společně pracuje, tráví volný čas, poznává okolí a místní obyvatele. Pracuje se obvykle 6 hodin denně, 5 dní v týdnu, a práce většinou nevyžaduje zvláštní kvalifikaci ani předchozí zkušenosti, je neplacená. Strava a ubytování jsou zajištěny hostitelskou organizací. Ubytování bývá skromné, často v prostorách místní školy, tělocvičny, kulturního domu, v ubytovnách nebo ve stanech. V některých případech je třeba si přinést vlastní spacák a karimatku. Někdy je ubytování zajištěno v hostitelských rodinách.

Za zprostředkování projektu se zpravidla platí poplatek. Jeho výše se liší podle vybraného projektu. Víc se dozvíš na https://www.inexsda.cz/aktivity/workcampy/kratkodobe-workcampy/

AIESEC

Na AIESEC jsme už narazili u pracovních stáží. Tahle organizace ale zprostředkovává i dobrovolnické stáže na 6-8 týdnů. Stáže jsou vždycky spojené s jedním nebo více cíly udržitelného rozvoje (tzv. SDGs), takže si můžete vybrat od zachraňování želv přes sázení rostlin až po doučování dětí. Za zprostředkování se zase platí poplatek, nicméně je hostitelskou organizací zpravidla zajištěné ubytování i strava.

Podmínky

Pro účast ve většině programů je nutné splňovat určité podmínky. U studijní pobytů a u oborových stáží finančně podporovaných EU nebo vaší univerzitou je nutné být studentem. Pro vycestování na Erasmus+ projekt, ESC nebo spolupráci s AIESEC a IAESTE musíte mít zpravidla do 30 let věku.

Co z toho pro vás plyne? Vyjeďte co nejdřív to jde!

Zakončení

Možností je nepřeberné množství, ani do tohoto článku se nám nevešly všechny organizace a programy, které existují. Pozor, na trhu se vyskytují mohou vyskytovat i organizace, které nejednají ve vašem zájmu (viz třeba video). Pokud máte o vycestování zájem, doporučujeme vám obrátit se na Centrum zahraniční spolupráce MU. Tam vám poradí a nasměrují vás na správné zdroje.

💡 Tipy na další možnosti, které stojí za to, si prohlédnout:


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info