Možnosti v zahraničí - kam se vydat a co tím získáte?
Erasmus, většina lidí o něm slyšela, ale o co vlastně jde a co vám může přinést? Na to se společně podíváme v našem článku. Za humny vás toho totiž čeká víc, než si myslíte!
Mezi populární obory posledních let patří HR a marketing. V tomto článku se jim podíváme pod pokličku a projdeme pracovní náplň pozic spadajících pod tyto dvě odvětví. Jak se HR a marketing liší? A v čem naopak dochází k jejich prolnutí?
Hlavní zpráva: název není důležitý, důležitá je náplň práce
Při zkoumání možností profesního uplatnění v byznysu, které odpovídají vašim zájmům, se můžete často potkat s marketingem a HR. Oba tyto obory nabízejí zajímavé příležitosti, prostor pro kreativní a strategické myšlení a zaměření na porozumění lidem.
Jak HR, tak marketing jsou oblasti, kde se prolíná psychologie a ekonomie. Pokud vás zaujal průsečík mezi lidmi a businessem, je pro vás vhodný kterýkoli z těchto profesních směrů. Obě se zaměřují na zvýšení efektivity a produktivity a obě hrají roli při utváření kultury a značky. U obou využijete emoční inteligenci a komunikační schopnosti.
Nejdůležitějším faktorem pro rozlišení HR a marketingu je jejich zaměření na externího (marketing) a interního (HR) zákazníka nebo klienta. Marketing se zaměřuje na budování značky směrem ven, ke stávajícím a budoucím zákazníkům, kterým se snaží prodat produkty firmy. HR se zaměřuje na interního zákazníka neboli zaměstnance. Jeho úkolem je získání nových a udržení si aktuálních zaměstnanců. Pojďme se podívat na každou oblast zvlášť a víc do hloubky.
Cílem marketingového oddělení je propagovat značku společnosti a tím zvýšit objem obchodů a ziskovost. Marketingoví specialisté dosahují tohoto cíle prostřednictvím různých strategií a nástrojů, které pomáhají zvýšit povědomí o značce a přilákat nové zákazníky, zatímco udržují loajalitu stávajících.
Mezi činnosti marketingového oddělení patří řada aktivit od reklamy přes tvorbu a správu webových stránek až po PR a akce pro veřejnost. Činnosti se vždy odvíjí od strategie firmy a cílového zákazníka.
Pokud pracujete v marketingu, vaším úkolem bude vyvíjet a implementovat strategie, které zviditelní vaši firmu a její produkty nebo služby. Budete vytvářet inovativní a přitažlivý obsah, který osloví cílové publikum, a monitorovat účinnost marketingových aktivit, abyste mohli přizpůsobovat strategie na základě zjištěných dat. Vaším cílem je vytvořit značku, která bude pro zákazníky atraktivní a nezapomenutelná, a zajistit, aby byla stále přítomná v jejich povědomí a oblíbená mezi konkurencí. Podívejte se na možnosti konkrétních pozic na náš web KAMPAK.
Cílem oddělení lidských zdrojů (HR) je efektivně řídit a podporovat všechny aspekty zaměstnaneckého života ve společnosti, od náboru a výběru zaměstnanců přes jejich rozvoj a udržení až po korektní ukončování jejich zaměstnaneckého působení. HR se zaměřuje na vytváření pozitivního pracovního prostředí, které podporuje produktivitu, spokojenost a růst zaměstnanců.
HR se stará o činnosti jako je nábor a výběr zaměstnanců, včetně jejich zaučení a následného rozvoje, spravuje benefity a vzdělávací programy. Stará se o well-being zaměstnanců a kladné vztahy na pracovišti. Je zodpovědné za dodržování pracovně právních předpisů. V některých případech také zpracovává mzdy (to se někdy řadí pod samostatné mzdové či ekonomické oddělení).
Pokud byste pracovali v HR, vaším úkolem by bylo nejen řídit procesy týkající se zaměstnanců, ale také aktivně přispívat k vytváření pozitivního pracovního prostředí. Budete spolupracovat s managementem na strategickém plánování lidských zdrojů, podporovat rozvoj a pohodu zaměstnanců a řešit jejich potřeby a problémy. Vaším cílem je zajistit, aby byla organizace efektivní a aby její pracovníci byli motivováni a spokojeni, což přispívá k dlouhodobému úspěchu a růstu společnosti. Podívejte se na možnosti konkrétních pozic na náš web KAMPAK.
Výše uvedené rozdělení a popis marketingu a HR je spíše učebnicovým vzorem. V praxi se můžete setkat s tím, že se oddělení různě prolínají nebo že agenda HR spadá například přímo pod ředitele firmy. Záleží na velikosti a struktuře v dané firmě či organizaci.
Důležité je si dobře přečíst pracovní náplň pozice spíše než spoléhat na název pozice. HR manažer v start-upu pravděpodobně zajišťuje všechny z výše uvedených HR činností. Naopak HR manažer v korporátu je zodpovědný za řízení týmu HR (rozdělení práce, nastavení strategie HR, apod.), ale sám nábor nebo jiné činnosti nevykonává.
Existuje také mnoho pozic, které kombinují určité dovednosti nebo činnosti od obou. Příkladem může být pozice recruitera. Jeho práce může kromě dělání pohovorů zahrnovat také propagaci pracovních míst, což může obnášet grafickou tvorbu nebo organizaci eventů pro potenciální zájemce o práci pro danou firmu.
Naše doporučení je dobře si pročíst popis pracovní pozice a vykomunikovat s firmou svá i jejich očekávání od pozice a pracovní náplně během výběrového řízení.
Erasmus, většina lidí o něm slyšela, ale o co vlastně jde a co vám může přinést? Na to se společně podíváme v našem článku. Za humny vás toho totiž čeká víc, než si myslíte!
Možností uplatnění je spoustu, proto je i spoustu způsobů, jakými se lze rozvíjet a zvyšovat tak své šance na úspěšnou profesní kariéru. Mnoho dovedností a znalostí je také přenositelných mezioborově, rozhodně se nemusíte pohybovat pouze v nabídce předmětů vlastního oboru.