Jak na změnu kariéry
Přemýšlíte nad změnou oboru nebo kariérní dráhy? Nejste si jistí, kde začít? Připravili jsme pro vás několik bodů, které vám mohou s procesem změny trochu pomoci.
Přemýšlíte nad změnou oboru nebo kariérní dráhy? Nejste si jistí, kde začít? Připravili jsme pro vás několik bodů, které vám mohou s procesem změny trochu pomoci.
Inspirujte se a vzdělávejte se
- Inspirujte se od lidí v oboru: Sledujte lidi úspěšné ve vašem vybraném oboru na sociálních sítích. Zapojte se do odborných skupin a komunit na Facebooku nebo LinkedInu. Nasajete díky tomu aktuální trendy v oboru a získáte inspiraci i nové kontakty. Někdy můžete takto narazit i na nabídku práce
- Investujte do vzdělání: Vyberte si kurzy nebo školení, které vám poskytnou potřebné znalosti a dovednosti. Investice do vzdělání má potenciál k vysoké návratnosti, je ale potřeba volit takové kurzy, které zapadají do vašeho plánu a přibližují vás k cíli. Více k plánování si můžete přečíst v tomto článku. Pokud máte na výběr, volte raději kurzy pořádané osobně. Díky tomu získáte i příležitost k networkingu.
Zviditelněte se na trhu práce
- Mluvte o tom, co hledáte: Dejte svému okolí vědět, že hledáte nové pracovní příležitosti. Mluvte o tom před svými kamarády i rodinou. Nikdy nevíte, kdo vás zrovna nasměřuje k zajímavé pracovní příležitosti.
- Využijte LinkedIn: Na LinkedInu si můžete navolit status #opentowork a následně ho sdílet v příspěvku. Do tohoto příspěvku napište o svých silných stránkách a vysvětlete, jakou práci hledáte. Požádejte někoho blízkého, aby vám tento příspěvek okomentoval nebo sdílel. Informace o tom, že hledáte práci, se tak dostane k většímu okruhu lidí.
Stavějte na svých silných stránkách
- Rozpoznejte své dovednosti: Během každé práce získáváte kromě znalostí a dovedností specifických pro daný obor také sadu přenositelných kompetencí. To jsou dovednosti, které můžete lehce využít i v jiném oboru. Patří mezi ně například komunikace, řešení problémů, práce v týmu nebo schopnost adaptovat se na změny. Zkuste si uvědomit, jaké přenositelné kompetence jste si zatím osvojili, a dejte ně důraz v životopise, motivačním dopise i na pohovoru.
S hledáním přenositelných kompetencí vám může pomoci Inventář kompetencí_PL.docx:
- Upravte si životopis: Životopis by měl být vždy odpovědí na konkrétní inzerát. Použijte stejná klíčová slova a zdůrazněte relevantní informace. Na úvod přidejte krátký medailonek, ve kterém popíšete, kam kariérně směřujete.
Více o tom, jak si napsat životopis se dočtete v kurzu Životopis prakticky.
Buďte trpěliví
- Změna se nestane ze dne na den: Nespěchejte a buďte připraveni na to, že hledání nové práce může chvíli trvat. Už samotné získávání rozhledu, kontaktů a nových dovedností sebere hodně času
- Nebojte se odmítnutí: hledat práci bez vzdělání v oboru a bez předchozích zkušeností nebude procházka růžovou zahradou. Dřív nebo později vám ale určitě někdo šanci dá a dál už to bude zase o něco snazší.
Buďte aktivní. Hledejte kontakty. Nevzdávejte se. Držíme vám palce! 😊
Rádi byste změnu kariérní dráhy s někým probrali? Můžete využít naši kariérní konzultaci.