Jak si připravit půdu a nastartovat kariéru už při studiu

Career management je dlouhodobý proces, kdy vynaloženým úsilím a předem naplánovanými kroky přispíváte ke své budoucí úspěšné kariéře. Řada lidí si myslí, že kariéra začíná tam, kde končí studium. Co na to jít ale trošku jinak než ostatní a připravit si půdu pro kariéru už při studiu? Nemusíte si přitom odpírat výhody studentského života, právě naopak, stačí využívat nabízené možnosti a mít oči otevřené všem příležitostem.

Článek pro Vás připravili partneři Kariérního centra - společnost KPMG

říjen 2022

Bez popisku

4 kroky, kterými můžete začít už teď

1. Staňte se členem studentského spolku


Studentské spolky vám mohou dát více než tušíte. Nejenom, že spojují studenty se stejným zájmem, tematicky se věnují určité oblasti, ale jsou také v hledáčku mnoha firem.

Spousta společností spolupracuje se studentskými spolky a např. formou přednášek studentům předává své know-how a rozšiřuje jejich znalosti. Některé firmy pro spolky připravují nejrůznější workshopy na témata jako jsou stress management, jak na úspěšné výběrové řízení, leadership nebo právě start kariéry. Témata jsou často i technicky zaměřená. Možností je opravdu mnoho, stačí si jen vybrat.

💡 Svůj vysněný univerzitní spolek můžete najít v rozcestníku spolků MU nebo si rovnou založte vlastní!

2. Rozšiřujte si obzory a budujte profesní síť osobně i online


Buďte vidět a mějte oči otevřené.

Snažte si vyhradit určitý počet hodin v měsíci, které věnujete osobnímu rozvoji a účasti na nejrůznějších akcích. Časem zjistíte, že síť kontaktů je jeden z nejdůležitějších faktorů v oblasti řízení kariéry. Nikdy nevíte, kde a kdy na někoho zajímavého narazíte. Může to být na přednášce, na workshopu, na exkurzi ve firmě, na dni otevřených dveřích nebo třeba na stáži.

Zúčastňujte se nejen rozvojových akcí, ale i osobních networkingů, ptejte se a diskutujte. Možná budete překvapeni, na jak milé a úspěšné kolegy narazíte.

Síť kontaktů ale můžete rozšiřovat i pomocí sociálních sítí. Založte si LinkedIn a zapracujte na svém profilu. Pokud nemáte ještě tolik pracovních zkušeností – nevadí – využijte LinkedIn jako prostředek, jak nasávat informace od velkých firem, úspěšných manažerů a lídrů trhu. Navazujte spojení a rozšiřujte si tak svou profesní síť. Jednoho dne – např. při hledání nové pracovní příležitosti – se vám to může hodit.

3. Připravte si kvalitní CV


Pokud se už při studiu rozhodnete nezahálet a najít si práci snů – nebo se k ní alespoň pomalu přiblížit – nezapomeňte si před rozesíláním odpovědí na pracovní inzeráty připravit kvalitní životopis.

Pokud nemáte mnoho pracovních zkušeností – nevadí. Vypíchněte vaše dovednosti a schopnosti. Můžete také recruitera prostřednictvím CV informovat o dostudovaných předmětech, o oboru studia, vedlejších specializacích, o tématu bakalářské nebo diplomové práce nebo právě o účasti ve studentských spolcích.

Nezapomeňte ale vybírat pouze aktivity, které jsou pro pozici relevantní. Ty pak značí váš zájem o obor a mohou být zohledněny ve výběrovém řízení. 

💡 Jestli si s životopisem nevíte rady nebo by vás zajímalo, jak by na něj mohl personalista reagovat, poproste o zpětnou vazbu své okolí či si jej nechte zkonzultovat.
P.S.: a 11.10. proběhne na KC kurz Jak na:Curriculum vitae I.

4. Nakoukněte pod pokličku různých firem – zapojte se do krátkodobých i dlouhodobých stáží


Nejúčinnější a nejlepší cestou, jak posunout svůj profesní a pracovní schůdek o krok výš, je začít s prací ve vašem vysněném oboru už při studiu. Stačí si jen vybrat kvalitního zaměstnavatele, který pochopí vaše potřeby a možnosti, a zároveň vám pomůže nastartovat vysněnou kariéru.

Nejrůznější firmy nabízí jak krátkodobé, tak dlouhodobé stáže. Stáže jsou určeny pro studenty (nejčastěji posledních ročníků, ale záleží) a jejich cílem by mělo být seznámit studenta s pracovním prostředím a s danou problematikou. Vybírejte si tedy stáže tam, kde víte, že se dostanete k velkým projektům a nebudete jen sedět v koutě. Může se totiž stát, že se vám ve firmě zalíbí natolik, že tam již zůstanete na dalších několik let i po škole. 😊

💡 Například v KPMG nerozlišujeme, zda je člověk na stáži nebo má poloviční/plný úvazek. Chceme studentům ukázat reálný život ve firmě, komunikaci s klienty i práci na projektech. Základem je, aby se stážista dostal ke všem informacím a měl stejné prostředky jako všichni ostatní zaměstnanci. Nestane se tak, že by člověk jen stál v koutě a skenoval papíry nebo dělal nějakou „podřadnou“ práci.

Tak šťastný výběr a hodně sil s budováním kariéry už při studiu!

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info