#dosvětasmuni: Jak pokořit svět, kariéru i vlastní život

Baví tě cestovat, objevovat nová místa, poznávat nové lidi a kultury? Máš rád*a dobrodružství a výzvy? Máš rád*a jazyky a nebojíš se překonávat sebe samotného*samotnou? Pokud ano, tak na nic neváhej a založ si přihlášku na studijní pobyt v zahraničí. Domníváš-li se, že zahraniční pobyt není nic pro tebe nebo že je s ním spojeno více starostí než radostí a benefitů, pokračuj ve čtení. Studium v zahraničí totiž nabízí nespočet příležitostí a přínosů pro tvůj osobní i profesní život. Pojďme si je stručně shrnout.

říjen 2022

Bez popisku

Investuj do sebe, MUNI ti kryje záda

Důvodů k cestování je mnoho a vyjet do světa můžeš i v průběhu studia. Masarykova univerzita stojí za svými studenty a podporuje je v jejich touze poznat svět a studovat v zahraničí, a to nejen finančně. Studium v zahraničí nebo zahraniční pracovní stáž totiž není jen nezapomenutelnou životní zkušeností, ale také možností pro osobní rozvoj a neopakovatelnou příležitostí pro start Tvé vysněné kariéry. Cestování sebou totiž přináší mnohem více než jen přesun z bodu A do bodu B:

Poznání. Můžeme poznat nová místa, nové lidi a jejich kultury.

Respekt a pochopení. Poznáním mezikulturních krás a odlišností můžeme rozvíjet respekt k ostatním, pochopení druhých a jejich rozdílů.

Zapojení. Cestování podporuje pocit sounáležitosti se světem a společností, a tak podporuje laskavost, dobročinnost a zapojení s do toho, abychom udělali svět lepším místem.

Vzdělání. Proces vzdělávání neprobíhá jen ve škole mezi čtyřmi stěnami učebny. Cestování nám může poskytnout vhled a poznání nad rámec příruček a průvodců, a to přímou zkušeností. Můžeme se přiučit v zeměpisu, historii, jazycích, gastronomii nebo třeba v biologii.

Seberozvoj a sebepoznání. Při cestování se můžeme setkat s řadou nevyzpytatelných situací, příjemných i nepříjemných událostí, překvapení či zvratů. Tato zkušenost je ovšem výzvou pro posouvání vlastních hranic, budování flexibility a podporu seberozvoje. Při cestách se toho totiž naučíme mnoho nejen o světě, ale také o nás samotných.

Zisk perspektivy. Poznávání světa i nás samotných nám může pomoci získat nový pohled na svět, společnost i nás vlastní život.

Relax a odpočinek. Není nad pořádnou dovolenou, kdy můžeme na chvilku uniknout realitě, běžným starostem, práci a škole.

Dobrodružství. Při cestování a poznávání světa se vydáváme do neznáma. Můžeme tak zažít něco zcela nového a zajímavého.

Inspirace. Z cest si kromě suvenýrů a písku v botách odnášíme mnoho uvnitř nás samotných. Poznání nových končin světa nás může inspirovat pro naši další osobní i profesní dráhu.

Plnění snů. Cestování je v neposlední řadě také prostředkem k plnění našich snů, ať už je naším cílem vzdálená destinace, poznání nové kultury, nových lidí či cokoliv jiného.

Staň se svým lepším JÁ

Studentské mobility, ať už je to zahraniční studijní pobyt nebo stáž, poskytují unikátní příležitost pro osobní rozvoj. Poznej sebe sama během studentských let a urči, jakým člověkem chceš být po zbytek života.

Objev svoje hodnoty. Při studiu v zahraničí budeš mít neopakovatelnou příležitost poznat sebe sama a zjistit, co je pro Tebe v životě důležité. Definuj, jakým člověkem chceš být. Objev svoje hodnoty a jednej v souladu s nimi.

Prožij nezapomenutelnou životní zkušenost. Poznej novou zemi, procestuj svět a zažij spoustu dobrodružství. Na dobu svého studia v zahraničí jistě nezapomeneš.

Získej přátele na celý život. Společné zážitky nabyté při studiu v zahraničí ti zajistí přátele z celého světa, kteří ti budou po boku celý život.

Zdokonal své soft skills. Studium v zahraničí skýtá mnoho výzev a skoků do neznáma. Ocitneš se v cizím světě a bude jen na Tobě, co uděláš. Nabytá svoboda, samostatnost a zodpovědnost může být možností pro rozvoj Tvých měkkých čili jemných dovedností. Procvič své komunikační dovednosti, asertivitu, vyjednávání nebo řešení konfliktů, nových lidí bude v zahraničí nespočet. U těch sympatických můžeš využít své dovednosti v mezilidském kontaktu a svou schopnost spolupracovat. Stále však bude kolem mnoho nového a neznámého, využij proto svou flexibilitu, adaptabilitu, otevřenost k nové zkušenosti a samostatnost. Pokud přijde nějaká obtíž či nová výzva, spolehni se na své strategické a kreativní myšlení, nebo na svou psychickou odolnost. Studium v cizím jazyce může být zajímavou výzvou, při které se Ti určitě bude hodit také orientace v nových informacích a ochota učit se novým věcem. Při studiu v zahraničí totiž nebude o nové poznatky nouze.

Zlepši se v jazycích. Studium v zahraničí je ideální příležitostí pro rozvoj jazykových dovedností, které jsou v dnešním globalizovaném světě nepostradatelné v osobní, akademické i profesní rovině.

💡 Jak na sebepoznání a jaké nástroje využít, se dozvíte blíže v tomto článku.

Definuj svou budoucnost


Buduj síť kontaktů. Při studiu v zahraničí se seznámíš s řadou zajímavých lidí, kteří mohou být velmi přínosní nejen pro Tvůj osobní život a další akademické směřování, ale zejména pro tvou kariérní dráhu. Známosti se hodí vždy, a proto začni s budováním sítě Tvých kontaktů již při studiu.

Otevři si dveře do světa. Získané známosti a kontakty můžeš využít pro smluvení další praxe, studijních a výzkumných příležitostí, pracovní příležitosti nebo osobní návštěvy.

Nabuď na konkurenceschopnosti. Studium v zahraničí nebo zahraniční praxe jsou zkušenosti, kterou se nemůže pyšnit každý. Poukazuje to na Tvé kvality a schopnosti, které Tě vyzdvihnou mezi ostatními studenty, kandidáty nebo pracovníky.

Získej zářez do životopisu. Studium v zahraniční je cennou položkou pro Tvůj životopis, která ti může pomoci na tvé kariérní dráze k dosažení práce Tvých snů.

Na koho se obrátit?


Centrum zahraniční spolupráce MUNI

Centrum zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity zajišťuje a koordinuje aktivity univerzity v oblasti zahraniční spolupráce. CZS MU administruje mezinárodní výměnné pobyty studentů, učitelů, výzkumníků i ostatních pracovníků Masarykovy univerzity. Má na starost také přípravu a vedení cizojazyčných programů a letní školy MUNI Summer School, stejně jako propagaci, navazování a podporu vzájemných vztahů se zahraničními univerzitami.

Další informace a konkrétní nabídku zahraničních pobytů a příležitostí najdeš na stránkách CZS MUNI a stránkách Do světa s MUNI. Svou přihlášku můžeš založit a podat na serveru IS OIS.

Zahraniční oddělení fakult a koordinátoři zahraničních pobytů

Obrátit se můžeš také na zahraniční oddělení fakulty, na které studuješ, které Ti může poskytnout přehled všech možností, díky kterým můžeš vyjet na studijní nebo pracovní pobyt, výzkum nebo letní školu v zahraničí. Každá katedra či ústav má navíc svého koordinátora zahraničních pobytů, který Ti může pomoci s výběrem pobytu, administrativními náležitostmi. Bude navíc vědět o konkrétních možnostech a příležitostech přímo pro Tvůj obor a studovaný program.

Erasmus Student Network MUNI

Máš ještě pochybnosti o tom, zda vyjet do zahraničí během studií? První krok můžeš udělat v bezpečí domácího prostředí. Můžeš se zapojit do aktivit studentské organizace ESN MUNI Brno, pobočkou mezinárodní studentské organizace Erasmus Student Network (ESN), která zajišťuje propojení studentů vyjíždějících do světa (nejen přes program Erasmus) se studenty příslušné hostitelské univerzity. Můžeš se proto seznámit se zahraničními studenty, kteří přijeli studovat do Brna, a zažít s nimi spoustu dobrodružství. V nabídce jsou společné kulturní a sportovní akce, karaoke večery, party, výlety, exkurze a další události. Můžeš se také zapojit do Buddy programu, ve kterém si můžeš „adoptovat“ vlastního zahraničního studenta, kterému budeš pomáhat po příjezdu do Brna a můžeš mu ukázat všechny místní krásy.

Kariérní centrum MUNI

Pomoci Ti ovšem můžeme i my, Kariérní centrum Masarykovy univerzity. Pokud se rozhodneš přihlásit k výběrovému řízení na zahraniční pobyt, pomůžeme ti se připravit na pohovor, který si můžeš vyzkoušet nanečisto. Můžeme ti pomoci s přípravou životopisu a motivačního dopisu tak, aby Ti už nic nebránilo vyjet #dosvětasMUNI. V případě zájmu o konzultaci v angličtině se můžeš z našich konzultantů obrátit na Vítka, Elišku, Matěje, Martinu, Terku nebo Jardu.

Pokud si nejsi jistý*á svým kariérním či akademickým směřováním a cíli, můžeš využít také kariérních konzultací, během které ti pomůžeme naplánovat si svou budoucnost.

💡 Služby jsou pro studenty i absolventy zdarma. Registrovat se na ně můžeš na našem webu. Stačí jen tvé UČO a heslo.

Svět čeká jen na tebe!


Masarykova univerzita nabízí svým studentům velké množství studijních i profesních příležitostí a možností, ve kterých Tě bude podporovat a krýt Ti záda. Kdy budeš mít lepší příležitost vyjet do světa a získat přátele a zážitky na celý život než během studia? Za nás v Kariérním centru ti můžeme studium či praxi v zahraničí jedině doporučit. Pomůžeme ti se připravit na výběrové řízení a zpátky se vrátíš jako nový, lepší člověk.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info