Jak využít LinkedIn na maximum?

Profil na pracovní síti LinkedIn má smysl – ať už máte nějaké pracovní zkušenosti, nebo si nyní hledáte první stáže či teprve začínáte studovat vysokou školu. Včasný začátek vám pomůže s postupným budováním vlastní databáze zajímavých kontaktů i tvorbou jedinečného profilu. Výhody nejrůznějších spojení napříč trhem práce navíc můžete využívat už při studiu. Kdo ví, třeba právě LinkedIn bude místem, kde objevíte svou startovní pozici nebo budoucího šéfa.  

1. 7. 2021

Bez popisku

Navazování nových kontaktů  

LinkedIn je především sociální sítí. Proto v něm naleznete své spolužáky, kolegy nebo experty z oboru, kterému se věnujete. Do svých tzv. spojení si můžete přidat ty, které znáte osobně, pracovali jste s nimi nebo vás něčím zaujali a máte pocit, že by vám vzájemné propojení mohlo pomoci v rozvoji. Pro to, aby byl váš lov spojení co nejúspěšnější a mohli jste čerpat inspiraci pro vlastní kariéru, je zásadní vědět, jakým způsobem vaše síť funguje.   

Uživatelé jsou vždy rozděleni do tří úrovní, které jsou označeny číslicemi 1–3 vedle jejich jména. Do první úrovně patří všichni, které už máte ve své síti. Ta druhá označuje ty kontakty, se kterými jste se doposud nepropojili, ale máte společná spojení. Ta třetí pak označuje ty, kteří navázali spojení s některými lidmi ve vaší 2. úrovni, ale s vámi žádné. V průměru se s jedním spojením otevírá dalších 400 kontaktů, na které získáte dosah. Třeba mezi nimi najdete svůj příští vzor.  

Zdroj informací z oboru  

Pokud si budete rozšiřovat svou síť, dostanete se k zajímavějšímu a pestřejšímu obsahu. LinkedIn vám umožňuje zjistit, kdo na čem pracuje, anebo vás může nasměrovat k novým trendům v oboru. Díky široké síti vám neuniknou žádné zásadní novinky, které by mohly doplnit vaše teoretické znalosti.   

Propojení s personalisty je zároveň šancí se dozvědět spousty informací o aktuálním dění na trhu práce. Budete mít lepší představu o pracovních nabídkách nebo o tom, co vás potká při přijímacím řízení. Zajímavá pro vás může být také možnost kontaktu se seniorními pracovníky, kteří tvoří zhruba 15 % všech uživatelů. Lehce se tak můžete nechat inspirovat i těmi nejzkušenějšími, nebo je rovnou kontaktovat a zeptat se na jejich kariérní cestu.  

Využijte svůj prostor na maximum  

Síť LinkedIn vám dává šanci dobře prezentovat svou dosavadní kariérní dráhu i vaši vizi. Oproti klasickému CV máte více příležitostí, jak ukázat, co jste dokázali, co vás zajímá a jakým směrem se chcete dále ubírat. Díky možnosti fulltextového vyhledávání tak můžete výrazně navýšit šanci, že si právě váš profil zaměstnavatel vyhledá. Každé správně zvolené slovo se počítá! Máte ambice stát se jednoho dne manažerem, přestože jste na takové pozici doposud nebyli? Nebojte se tuto informaci uvést, protože váš profil se může stát jedním z těch, který si personalista při vyhledání slova manažer zobrazí.  

Zjistěte, co jsou ostatní zač  

Kromě toho, že na svém profilu můžete uvést spoustu informací o sobě, které mohou zaujmout personalisty, můžete toho mnoho zjistit i o ostatních. Nejen o jednotlivcích, ale i společnostech. Máte šanci více nahlédnout do jejich fungování. V některých případech získáte také skvělou příležitost poznat blíže firemní kulturu, která ve společnosti převládá. Můžete si tak ověřit, zda se jedná o společnost, do které byste po škole rádi nastoupili.  

Přispějte vlastním obsahem  

Abyste výhody jen nečerpali, je vhodné taky přispět. Nebojte se sdílet své úspěchy, nápady nebo myšlenky. Právě to dělá LinkedIn tím, čím je. Třeba se tak i vy v budoucnu stanete inspirací pro spousty dalších, kteří se na trhu práce teprve hledají.  

Svůj profil v síti LinkedIn si můžete nechat zdarma zkonzultovat v rámci služby CV Clinic. Kariérní poradce s vámi profil projde a dá vám tipy, na čem můžete ještě zapracovat.  


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info