7 tipů, jak ještě vylepšit svůj životopis

Mít kvalitní životopis se hodí. Mít CV, které přesně odpovídá tomu, co chtějí personalisté číst, je ještě větší výhra. Zjistěte, jak můžete svůj životopis posunout na vyšší level a zvýšit tak své šance na úspěch ve výběrovém řízení. 

28. 10. 2020

Bez popisku
  1. Nastudujte si firemní kulturu společnosti, kam se hlásíte, a přizpůsobte jí vzhled svého CV. Myslete také na to, že např. od grafiků se očekává nápaditější životopis než od lékařů nebo právníků. Ti by jej měli mít formálnější. Přesto i oni mohou v rámci svého životopisu užívat barvy, nadpisy apod., aby personalistům ulehčili orientaci v textu. S barvami a grafickými prvky to ale nepřehánějte (stačí dvě), taktéž nepoužívejte příliš zábavné fonty – ani ComicSans není nejlepší volbou.  
  2. Provažte životopis s inzerátem, na který odpovídáte. V inzerátu personalisté zdůrazňují určité znalosti nebo dovednosti, které by měl ovládat ideální uchazeč. Pokud je umíte, pochlubte se jimi a uveďte je doslovně i ve svém CV.  
  3. Fotografie v životopisu je bonus, který jej dělá zajímavějším. Právě ona je jedním z prvků, které tvoří váš první dojem ještě předtím, než se s vámi personalista osobně potká na pohovoru. Pokud se tedy rozhodnete ji využít, nepodceňte její sílu.  
  4. Co s nedokončeným studiem? Určitě není na škodu jej uvést, zvláště pokud je studovaný obor blízký pozici, na kterou se hlásíte. V tomto případě ale zvažte, zda se hodí přímo pod nadpis Vzdělání. Může se hodit do kapitol jako jsou Zájmy nebo další Dovednosti, případně do motivačního dopisu. Například právnické znalosti z pravidelného navštěvování přednášek oboru Právo a právní věda. 
  5. Asi nemám žádné pracovní zkušenosti… Máte pocit, že do svého CV nemáte co napsat? Dovednosti a znalosti vhodné pro trh práce můžete získat i bez zaměstnání. Třeba díky studentským projektům, dobrovolnictví nebo studentským spolkům. Důležité jsou tzv. přenositelné kompetence, které můžete využít na různých pozicích napříč rozdílnými oblastmi.  
  6. Zájmy v CV uvádět nemusíte. Ale jejich prostřednictvím můžete personalistovi ukázat, že se dokážete pro něco opravdu nadchnout. Právě zájmy mohou být i to první, o čem si s vámi budou personalisté u pohovoru povídat. Pokud mezi vaše koníčky patří nějaké specifické a netradiční zájmy, není na škodu je uvést a vzbudit tak v personalistech chuť vás více poznat.  
  7. Pokud je v inzerátu uvedená konkrétní e-mailová adresa, pošlete to na ni, jinak zkuste vyhledat relevantního příjemce – personalistu, manažera apod. Zaslat jej na obecnou adresu začínající info@... se vám nemusí vyplatit. K životopisu přiložte i motivační dopis – neposílejte ho pouze v případě, že v inzerátu je jasně uvedeno, že jej zasílat nemáte.  

Dodatečné tipy  

  • Před odesláním převeďte dokument do formátu PDF, aby se příjemci správně zobrazil a nedošlo k rozhození textu.   
  • Nachystejte si stručný text e-mailu. Pokud průvodní e-mail odbudete, můžete si zkazit první dojem ještě předtím, než se personalista podívá na váš životopis.  
  • Odešlete CV z reprezentativní e-mailové adresy – měla by obsahovat vaše příjmení, případně jméno. Na uživatelské jméno bublinkaxoxo radši zapomeňte.  

Svůj životopis si můžete nechat zdarma zkonzultovat v rámci služby CV Clinic. Kariérní poradce s vámi CV projde a dá vám případně tipy, co by se dalo ještě zlepšit.   


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info