Chci se připravit na výběrové řízení

Našli jste vhodnou pozici a chystáte se přihlásit na výběrové řízení? Podívejte se, co můžete udělat pro to, abyste zvýšili své šance na přijetí. S přípravou vám pomůžeme. 

Jak se připravit na výběrové řízení?

 1. Připravte si poutavé portrfolio
 2. Připravte se na telefonický screening
 3. Udělejte dobrý dojem na pohovoru

1. Připravte si poutavé portfolio

Životopis

Životopis je vaší vizitkou. Vytváří první dojem a dokáže o autorovi mnoho povědět, třeba to, jak je pečlivý, kreativní nebo motivovaný. Ideální životopis by měl být stručný, jasný a hlavně relevantní. Cílem životopisu je ukázat, jaké schopnosti, dovednosti a znalosti můžete na konkrétní pozici využít.

Motivační dopis

Druhým častým dokumentem, který se vám může hodit, je motivační dopis. Víte jaký je rozdíl mezi průvodním dopisem a motivačním dopisem? Jak by měl být motivační dopis dlouhý a jak se vyhnout typickým klišé?

Jak strukturovat motivační dopis

Při psaní se můžete opřít o následující strukturu, která vám napoví, jak můžete dopis strukturovat, aby vám z něj nevypadla žádná důležitá část.

 • Oslovení
 • Na jakou pozici se hlásím a kde jsem na ni narazil/a
 • O mně kdo jsem, jaké mám zkušenosti, kam směřuji
 • O mých schopnostech jaké schopnosti, znalosti a dovednosti mohu využít na budoucí pozici
 • O společnosti co mě na společnosti láká, do jakých projektů se chci zapojit, jaké hodnoty mi imponují
 • Rozloučení

TIP! V inzerátu se o motivačním dopisu nic nepíše? Určitě nic nepokazíte, když jej i tak pro jistotu s životopisem do firmy pošlete. Přinejhorším si jej nikdo nepřečte. Na druhou stranu máte příležitost ještě více zdůraznit relevantní informace ze životopisu nebo některé body více rozvést.

Potřebujete poradit? Přijďte na konzultaci

Pokud si nevíte rady, přijďte si životopis nebo motivační dopis zkonzultovat. Naši poradci vám předají užitečné tipy i zpětnou vazbu, jak může váš životopis nebo motivační dopis na druhé působit.

Přihlásit se na konzultaci

Online kurzy

V případě, že nevíte, jak začít, využijte naše online kurzy, které vás provedou tvorbou životopisu i motivačního dopisu od začátku do konce.

2. Připravte se na telefonický screening

Součástí předvýběru může být i telefonický hovor. Jeho cílem je eliminovat uchazeče, jejichž požadavky nejsou společností splnitelné např. představa o finančním ohodnocení nebo pracovní doba.  

3. Udělejte dobrý dojem na pohovoru

Co si připravit dopředu

 • Vyhledejte si informace o firmě. Co dělá, jak je velká, kde sídlí, ale i jaké jsou její hodnoty a vize.  
 • Zjistěte si, kdo s vámi pohovor povede. Nebudete překvapení a můžete se dopředu připravit. Skvělým zdrojem informací může být profil na LinkedIn.  
 • Připravte si otázky. Posuďte, jaké informace potřebujete vědět, abyste se dokázali rozhodnout, zda místo přijmout či nikoliv a nebojte se zeptat.  
 • Oblékněte se adekvátně podle firemní kultury. Díky důkladnému průzkumu můžete posoudit, jestli bude vhodnější oblek nebo vás rádi přivítají i v méně formálním triku.  
 • Dorazte včas. Dopředu si projděte trasu, ať víte, kolik času vám cesta zabere a nezapomeňte na rezervu.   

Čeká vás první pohovor a nevíte, co od něj očekávat?

Přijďte si to vyzkoušet nanečisto díky službě Interview Prep. 

Přihlásit se na Interview Prep

Připravte se na assessment centrum

V praxi se můžete setkat s různými typy výběrového řízení. Jedním z nich může být assessment centrum (AC). Forma výběrového řízení, která pro vás bude současně zážitkem. V rámci AC se setkáte s dalšími účastníky, budete plnit netradiční úkoly a nakonec se dozvíte něco o sobě.  

Chcete vědět víc? Přečtěte si článekNebo si jej rovnou vyzkoušejte.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info