Univerzity reagují na měnící se trh práce
Přečti si článek od naší kariérní poradkyně Terezy Uhrínové a zjisti, na co univerzity kladou důraz a jaké nové přístupy v kariérním rozvoji zavádí.
Masarykova univerzita již od roku 1994 provádí dotazníkové šetření mezi absolventy a absolventkami, díky kterému může v dlouhodobém časovém horizontu sledovat ukazatele, jako je průměrný plat, zda a kolik absolventů/tek setrvává v oboru, či zda po vystudování zůstávají v Brně.
Statistika z roku 2021, která byla před nedávnem zveřejněna, ukazuje, že přibližně 52 % dotazovaných zůstává po ukončen studia pracovat v oboru, 13 % si zvolilo práci mimo obor, a 20 % otázku zaměstnání teprve řeší. Ze statistiky také vyplývá, že absolventi a absolventky, kteří si hledají po ukončení studia svou první práci, by si představovali finanční ohodnocení minimálně 26 tisíc Kč. Oproti loňskému šetření se průměrný hrubý plat zvýšil o 5 840 Kč (2020 = 34 390 Kč) na současných 40 230 Kč hrubého a překonal tak poprvé hranici 40 tisíc Kč.
Veškeré dotazníkové šetření, včetně uplatnitelnosti a průměrné hrubé mzdy absolventů a absolventek jednotlivých fakult najdete zde.
Přečti si článek od naší kariérní poradkyně Terezy Uhrínové a zjisti, na co univerzity kladou důraz a jaké nové přístupy v kariérním rozvoji zavádí.
Tři mladí lidé, kteří začali svou cestu na Odvolacím finančním ředitelství jako stážisté, dnes pracují na zkrácený nebo plný úvazek. Pavel Kašík, Matěj Hermann a Zuzana Veselková se podělí o své zkušenosti z praxe a přiblíží, proč se po ní rozhodli zůstat na zkrácený úvazek.