Výběrko do Mladých dobrovolníků OSN
Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s United Nations Volunteers (UNV) přináší jedinečnou příležitost pro mladé Čechy, kteří touží po mezinárodních zkušenostech a chtějí udělat rozdíl ve světě.
Přichází poslední ročník, státnice a skok do pracovní reality. A vaše očekávání jsou vysoká. Tak náročnému studiu jste přece nevěnovali 3-5 let života, nervů a taky financí, abyste zjistili, že absolventů je na trhu práce mraky. Všichni umí to samé jako vy a prosadit se na pohovoru ve vaší vysněné firmě se může zdát jako dosud nejtěžší zkouška. V Notinu ale dáváme příležitost všem a vám teď chceme dát malý tahák, který vám pomůže na pohovoru nejen u nás, ale i v dalších firmách.
I když nemáte jako absolvent pracovní zkušenosti, které byste na pohovoru mohli prezentovat, zaměřte se na aktivity, které se vám podařili v průběhu studia. Ať už se jedná a stáže, brigády, dobrovolnictví, organizace akcí, dětských táborů nebo koncertů. I z těchto aktivit jste se určitě něco naučili. Jednat s lidmi, pracovat pod tlakem nebo vůbec zjistit, jaký druh práce vás baví a máte na něj talent. Vždy mluvte o vašem konkrétním zapojení a získaných zkušenostech. I když studujete ekonomii, může z vás být mnohem lepší evenťák než auditor. A to zjistíte třeba právě u mimoškolních aktivit.
Nebojte se mluvit i o projektech, které se vám nepodařili. Chyba není problém. Problém je, když si chybu nepřiznáte a nepoučíte se z ní. Mluvte o tom, co se vám nepodařilo, proč se to stalo a co si z toho odnášíte do budoucna. Všichni se totiž někdy „sekneme“ a recruiteři na pohovoru to moc dobře ví. Éra, kdy bylo cool odpovídat na dotaz o vaší největší pracovní slabině, že jste až moc pracovití a svědomití, je nenávratně pryč. Naštěstí.
Firmy se snaží u svých interních kolegů podporovat engagement, tak ukažte, že vy ho máte už na pohovoru. Zjistěte si o firmě co nejvíc a autenticky popište, proč chcete pracovat právě tady. Peníze jsou určitě fajn, ale pokud na otázku motivace k práci odpovíte, že např. chceme pracovat v Notinu, protože jste fanda AI a víte, že ho využíváme jak interně, tak v rámci inovačních tools pro naše zákazníky na webu i na prodejně, máte vyšší šanci na přijetí než kamarád, kterého motivuje „pouze“ finanční odměna.
Když si o firmě zjistíme vše, co jde, budete mít určitě i spoustu otázek. Pokud si najdete kariérní stránky, sociální sítě a web firmy, určitě budete mít spoustu dotazů. Ptejte se ale na to, co vás opravdu zajímá, ne na „10 otázek, na které se ptát na pohovoru“, které vám vyskočí jako první na Googlu. Máte obavy z kolektivu? Zeptejte se, jak dlouho už váš budoucí tým funguje ve firmě. Proč hledají nového kolegu a z jakého důvodu odešel kolega před vámi. Nejste si jistí konkrétní pracovní náplní? Ptejte se, jak vypadá běžný den vašeho kolegy na stejné pozici. Chcete poznat firemní kulturu? Zajímejte se, jak se přistupuje k chybě. Jestli spolu kolegové tráví čas i mimo práci nebo jaké neziskovky firma podporuje. Hlavně se ale nebojte zeptat. Je to známka toho, že vám opravdu záleží na tom, kde budete pracovat.
Jsme jen lidi a je přirozené být nervózní, když o nám o něco jde. Recruiteři jsou na to připravení a dokáží vás uklidnit, navodit přátelskou atmosféru a „vytáhnout“ z vás všechny informace, které je na pohovoru zajímají. Jejich cílem není najít dokonalého člověka bez trémy a s úžasnou sebeprezentací, ale super kolegu, který zapadne do firmy i do týmu. A tam jsou taky jen lidi.
Přestože nemá váš lovebrand právě otevřenou pozici, na kterou byste se chtěli hlásit, pořád platí, že když si dáte tu práci a pošlete do firmy CV s vaší autentickou motivací, může se stát, že budete super fit na pozici, které ještě není oficiálně vypsaná. A budete tak první kandidát, který se o pozici dozví. Navíc s plusovým bodem za motivaci. Můžete mít dokonce tak velké štěstí, že firmu oslovíte natolik, že vytvoří pozici přesně pro vás. Nestává se to často, ale za zkoušku u vaší vysněné firmy to minimálně stojí.
I když to na první dobrou neklapne, berte to jako možnost získat relevantní feedback na to, proč to nevyšlo. Ne vždy jde totiž jen o vaše schopnosti, ale i o to, jaká osobnost právě v týmu chybí. Ať už osobnostně nebo délkou zkušeností. I když nedostanete pracovní nabídku, můžete dostat někdy stejně cennou zpětnou vazbu, která vás posune dál. A i to se počítá!
Tak se nebojte, věnujte čas přípravě a nenechte se zaskočit prvním odmítnutím. Stejně jako Řím, ani super kariéra se nepostaví za den. Ale vy máte už teď skvěle našlápnuto a my v Notinu vám držíme pěsti!
Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s United Nations Volunteers (UNV) přináší jedinečnou příležitost pro mladé Čechy, kteří touží po mezinárodních zkušenostech a chtějí udělat rozdíl ve světě.
Dagmar Šultesová, absolventka Italské filologie a filozofie na Filozofické fakultě, má za sebou bohaté zkušenosti, které začala sbírat ve společnosti Motorola a nyní je Head of Operations pro Customer Care tým v Notinu. V rozhovoru nám přiblížila, co všechno obnáší práce v Customer Care a proč je to ideální místo pro začátek kariéry.