Pohovory na dálku – co čekat od online výběrového řízení?

Trh práce se neustále mění a s ním i způsoby hledání vhodných uchazečů. Některé společnosti přistoupily k výběru uchazečů pouze přes počítačovou obrazovku. Osobní pohovor online ale není žádnou personalistickou novinkou a ani po uklidnění situace okolo pandemie zcela nevymizí. Co když budete muset pohovor na dálku absolvovat vy? Co od něj můžete čekat? 

Bez popisku

Výběrová řízení mají obvykle více kolv dnešní době je poměrně běžné, že která z částí proběhne online. Je to pro obě strany rychlejší a v některých ohledech i jednodušší. Ať už se proto ucházíte o stáž, brigádu nebo plnohodnotné zaměstnání, je možné, že vás tento formát nemine.

Pokud jste online pohovor zatím nezažili, může na vás působit trochu děsivě. Rozhodně se ale není čeho bát. Je zde sice několik věcí, na které je dobré si dát pozor, obecně je ale online pohovor velmi podobný tomu klasickému. Výhodou navíc může být například to, že si nemusíte dělat těžkou hlavu s tím, kam přesně přijít, jakou si udělat časovou rezervu nebo jak silně potřást personalistovi rukou. Na někoho může navíc pozitivně působit i to, že můžete sedět doma ve svém bezpečném prostředí.

Pojďme se teď podívat, na co si dát při online pohovoru pozor.

  • Vše si dopředu vyzkoušejte. Mikrofon, kameru, internetové připojení. Ideální je, pokud si zkusíte s někým zavolat nanečisto, abyste vychytali všechny mouchy. Dopředu se také seznamte s platformou, kterou budete na pohovoru využívat. Vyzkoušejte si například jak se v dané platformě sdílí obrazovka, posílají soubory, nebo kde najdete chat. I to se může během pohovoru hodit.

  • Pokud používáte notebook nebo tablet, ujistěte se, že je nabitý. Ideální je, pokud ho máte během pohovoru po celou dobu v nabíječce.

  • Za naprostou samozřejmost se považuje zapnutá kamera. Pokud kameru nemáte, určitě si ji na pohovor pořiďte.

  • Zajistěte si reprezentativní prostředí. V případě potřeby se nebojte využít i virtuální pozadí nebo rozmazání obrazu. Zároveň si pohlídejte, aby vás při pohovoru nikdo nerušil. Vypněte si notifikace na mobilu a všechny spolubydlící nebo rodinné příslušníky upozorněte, aby za vámi nechodili do pokoje.

  • V záběru kamery by měla být vidět vaše hlava a část ramen. Notebook to většinou vyřeší za vás, mějte ho ale položený na stole. Sezení v křesle s notebookem na klíně není ideální. Pokud využíváte externí kameru připojenou k počítači, nastavte si ji tak, aby váš pohled směřoval zpříma do kamery. Nepůsobí vůbec dobře, když vás kamera zabírá z vrchu nebo částečně z boku.

  • Pohled směřujte na obrazovku svého počítače. Nedívejte se bokem, ani upřeně nehypnotizujte kameru. Může to působit trochu zvláštně. Nenechte se také příliš rozptylovat svým vlastním obrazem. Pokud je to možné, zakryjte si ho.

  • Oblečení zvolte podobné, jako by šlo o klasický pohovor. Vhodná může být třeba košile nebo tričko bez potisku. S kalhotami si starost dělat nemusíte, jen pak během pohovoru raději nevstávejte :)

  • Připravte se stejně jako na osobní pohovor. Využít můžete například náš e-learningový kurz Pohovor prakticky.

  • Mějte po ruce váš životopis a papír s otázkami na personalistu. Nespoléhejte se na to, že si během pohovoru vyhledáte informace na internetu, nebo že budete lovit životopis z nějaké zapadlé složky v počítači. Na to nebude čas. Reagovat byste měli stejně svižně jako při klasickém pohovoru. Výhodou ale může být to, že si svoji přípravu můžete nechat někde na očích a v případě potřeby se v rychlosti podívat.

  • Vyhraďte si na pohovor dostatek času. Počítejte raději se zpožděním, které se v online prostředí může stát velmi jednoduše.

Pokud byste si rádi online pohovor vyzkoušel s předstihem, využijte naši službu Pohovor nanečisto a domluvte si online schůzku s našimi poradci. Získáte zpětnou vazbu a další užitečné tipy.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info