7 tipů, jak ještě vylepšit svůj životopis

Mít kvalitní životopis se hodí. Mít CV, které přesně odpovídá tomu, co chtějí personalisté číst, je ještě větší výhra. Zjistěte, jak můžete svůj životopis posunout na vyšší level a zvýšit tak své šance na úspěch ve výběrovém řízení. 

Bez popisku

Mít kvalitní životopis se hodí. Mít životopis který přesně odpovídá tomu, co chtějí personalisté číst, je ještě větší výhra. Zjistěte, jak můžete svůj životopis posunout na vyšší level a zvýšit tak své šance na úspěch ve výběrovém řízení.

  1. Myslete na to, co je vašim cílem. Účelem životopisu není předložit personalistovi kompletní výčet vaší studijní a pracovní historie. Účelem je ukázat, že jste ideálním kandidátem. Jak na to? Provažte životopis s inzerátem, na který odpovídáte. Tam personalisté zdůrazňují znalosti nebo dovednosti, které by měl ovládat ideální uchazeč. Pokud je umíte, pochlubte se jimi a uveďte je doslovně i ve svém životopise. Ze svých zkušeností vyberte hlavně ty, které by vám mohly zvýšit šanci na pozvání na pohovor.
  2. V přizpůsobování životopisu na konkrétní pozici můžete pokračovat i při grafické úpravě. Nastudujte si firemní kulturu společnosti, kam se hlásíte, a přizpůsobte jí vzhled svého životopisu. Na nadpisy například můžete využít stejnou barvu, jakou používá společnost ve svém logu. Myslete také na to, že míra vyžadované formálnosti se může lišit podle pracovní pozice.

  3. Pokud zatím nemáte praxi v oboru, nebojte se do životopisu napsat i zdánlivě nerelevantní pracovní zkušenosti. Ukážete tím, že máte tzv. přenositelné kompetence, které můžete využít na různých pozicích (např. práce v týmu, komunikace s klienty, trpělivost). Rozepsat se také můžete více u vzdělání. Uvést můžete například téma závěrečné práce, účast na soutěžích nebo konferencích nebo popsat některé úspěšné školní projekty.

  4. Uspořádání jednotlivých sekcí v životopise je důležitější, než se zdá. Roli může hrát jejich umístění i rozsah. Čím více pozornosti chcete na některou sekci přitáhnout, tím prominentnější místo ji v životopisu věnujte. U čerstvých absolventů je například vhodné uvádět vzdělání do horní části dokument, a kromě oboru uvést i další užitečné informace, jako je například téma závěrečné práce nebo týmové projekty. Lidé s delší praxí naopak mohou uvést hned v úvodu praxi a vzdělání věnovat jen menší prostor například na okraji stránky.

  5. Pokud se rozhodnete zařadit do životopisu fotku, zvolte takovou, na které působíte sympaticky a profesionálně. Fotka by měla být vždy focena druhou osobou (ne selfie) a zabírat by měla váš obličej zepředu. Formálnost fotky přizpůsobte kultuře organizace, do které se hlásíte. Někdy bude vhodnější košile, jindy si vystačíte s jednobarevným tričkem. Barvu oblečení na fotce můžete sladit s barvou životopisu.

  6. Zájmy v životopise uvádět nemusíte. Jejich prostřednictvím ale můžete personalistovi ukázat, že se dokážete pro něco opravdu nadchnout. Právě zájmy mohou být i to první, o čem si s vámi budou personalisté u pohovoru povídat. Pokud mezi vaše koníčky patří nějaké specifické a netradiční zájmy, není na škodu je uvést a vzbudit tak v personalistech chuť vás více poznat. 

  7. Do úvodu životopisu můžete přidat krátký medailonek. Ten by měl stručně a srozumitelně zdůraznit to nejdůležitější o vás vhledem k pozici, na kterou se hlásíte. Prostor je zde i na vysvětlení, kam profesně míříte. Moc se ale nerozepisujte. Držte se v rozmezí 200 až 300 znaků.

Dodatečné tipy  

  • Před odesláním převeďte dokument do formátu PDF, aby se příjemci správně zobrazil a nedošlo k rozhození textu.
  • Nachystejte si stručný text e-mailu. Pokud průvodní e-mail odbydete, můžete si zkazit první dojem ještě předtím, než se personalista podívá na váš životopis.
  • Odešlete CV z reprezentativní e-mailové adresy – měla by obsahovat vaše příjmení, případně jméno. Na uživatelské jméno bublinkaxoxo radši zapomeňte.
  • Pokud je v inzerátu uvedená konkrétní e-mailová adresa, pošlete životopis na ni, jinak zkuste vyhledat relevantního příjemce – personalistu, manažera apod. Při zaslání na obecnou adresu se může e-mail lehce ztratit.

Svůj životopis si můžete nechat zdarma zkonzultovat v rámci služby Konzultace CV. Kariérní poradce/poradkyně s vámi životopis projde a dá vám případně tipy, co by se dalo ještě zlepšit.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info