Elevator pitch

Ideální příležitostí, jak ukázat svoji osobnost v pozitivním světle a současně prozradit něco o své motivaci, je úvodní představení. S ním se na pohovoru setkáte téměř vždy. Někdy vás jednoduše vybídnou, abyste o sobě něco krátce řekli, jindy po vás budou chtít, abyste o sobě řekli třeba nějakou zajímavost.
Pro všechny příležitosti je dobré mít připravené krátké shrnutí, které bude obsahovat ty nejdůležitější informace o vás. K tomu může pomoci Elevator pitch.
Bez popisku

Co je to elevator pitch?

Spojení elevator pitch jste možná už někdy zaslechli. Co se za ním skrývá? Především skvělá a také velmi krátká sebeprezentace, kterou upoutáte pozornost – personalisty, šéfa nebo kohokoli jiného. Právě slovo elevator, neboli výtah, je pro definici tohoto stručného proslovu zásadní.

Představte si, že jedete výtahem a přistoupí ředitel vaší oblíbené firmy. Už jste si říkali, jak by bylo skvělé, kdybyste se do ní dostali na stáž nebo v ní rovnou získali práci. Nastává situace: Teď, nebo nikdy. Teď máte chvíli na to, abyste ředitele oslovili, představili se, řekli mu, co děláte, o co se zajímáte a proč s ním vlastně mluvíte. Využili byste takovou šanci? A víte, co byste mu řekli?

Jak na vlastní elevator pitch?

Popřemýšlejte nad tím, co byste chtěli, aby si o vás lidé zapamatovali, ať už spolu budete mluvit jakkoliv dlouho. Co chcete, aby si u vašeho jména vybavil třeba personalista, vedoucí týmu, diplomky nebo kdokoliv další? S jakými zkušenostmi, dovednostmi a znalostmi by si vás měl automaticky spojovat? Co dalšího by se mu mělo vybavit, když někdo zmíní vaše jméno?

Nejprve si zkuste odpovědět na pár základních otázek:

  • Co vás dělá tím, kým jste?
  • Na co jste pyšní?
  • Co jste doposud dokázali?
  • Kde jste sbírali zkušenosti?
  • Jaké jsou vaše silné stránky?
  • Co vás zaujalo na pozici, na kterou se hlásíte?
  • Kam směřujete? Jaká je vaše vize?

Při hledání odpovědí můžete využít myšlenkovou mapu. Ta vám díky asociacím pomůže snáze utřídit myšlenky a nápady.

Následně se pokuste informace utřídit podle jednoduchého schématu:

Bez popisku

A. Nejvíce času byste vždy měli věnovat zásadním informacím o vás. Jsou to zkrátka věci, které musí zaznít. 

Může sem patřit například:

  • vaše současná pracovní pozice
  • vystudovaný obor
  • důvod, proč se zajímáte o nabízenou pozici
  • kariérní aspirace

B. Dále si můžete připravit informace, které řeknete, když na ně zbyde čas. 

Tady můžete zařadit například:

  • vaše silné stránky
  • zajímavý projekt, relevantní pro danou pracovní pozici
  • absolvovaný kurz, relevantní pro danou pracovní pozici
  • zkušenosti, které by pro vás mohly být výhodné

C. Jako poslední mějte v zásobě i pár perliček, které můžete zmínit, pokud byste chtěli udělat nezapomenutelný první dojem.

Sem patří například:

  • vaše zájmy a koníčky (hlavně pokud jsou netradiční)
  • zajímavosti z vašeho života

Úkol

Teď je řada na vás. Připravte si podle návodu Elevator pitch, kterým zaujmete na vašem příštím pohovoru.

Jak zjistit, jestli je můj proslov dobrý?

Bez popisku

Tak, nyní už máte svůj elevator pitch. Ještě předtím, než vyrazíte na pohovor nebo pracovní veletrh okouzlit co možná největší počet HR, zkuste si jej nejdřív doma. Ideálně ho řekněte někomu blízkému a požádejte ho o zpětnou vazbu. Pokud se na to necítíte, zkuste si ho říct alespoň před zrcadlem. Vše, co vypadá dobře na papíře, nemusí automaticky i dobře znít při vyslovení nahlas. Pozor si ale dejte na přetrénování – nechcete znít jako robot.

Pojďme se podívat na to, jak může dobrý elevator pitch na pohovoru vypadat:

Příklad - Alena Janová

Hezký den, jmenuji se Alena Janová a vystudovala jsem sociologii na Masarykově univerzitě. Věnuji se především kvantitativním dotazníkovým šetřením. Spolupracovala jsem již se společností Survio na návrhu obsahu jejich platformy pro online dotazníky a během jejího vytváření jsem zjistila, že mě fascinuje rozličnost názorů a postojů různých lidí. Baví mě analyzovat trendy, hledat souvislosti a vytvářet závěry, které mají potenciál ovlivnit vznik nových služeb. Líbí se mi, jak vaše firma pracuje, a proto bych se ráda stala její součástí.

Příklad - Petr Volný

Pěkný den, mé jméno je Petr Volný a studuji informatiku na VUT v Brně. Absolvoval jsem letní stáž na kalifornské pobočce Google v týmu Google Play Games a zároveň byl stážistou ve společnosti Dactyl Group. Ve volném čase se věnuji programování mobilních her, z nichž dvě jsou dostupné ke stažení a mají přes 250 tisíc stažení. Mým cílem je propojit svět her s pracovním životem a ukázat tak, že hraní her může být také produktivní činnost, a ne pouze forma prokrastinace. Proto bych se rád připojil k vašemu týmu a pomohl vám vyvíjet nové produkty.

Příklad - Marek Horák

Dobrý den, jmenuji se Marek Horák a aktuálně studuji bakaláře na Filozofické fakultě MU. Zabývám se jazyky, konkrétně němčinou s úrovní B2 a angličtinou, ze které budu brzy skládat CAE na úroveň C1. Rád bych u vás získal stáž, kde bych uplatnil své jazykové znalosti. Na jazycích mě vždy bavilo nacházení typických výrazů pro danou kulturu a hledání způsobů, jak je přiblížit lidem v jiné zemi. Jsem časově velmi flexibilní a nevadí mi si vyzkoušet více oddělení nebo pozic.

 Tip

Mít v zásobě pár perliček se vždy hodí. Někdy mohou totiž být personalisté kreativní a místo klasického představení po vás například budou chtít, abyste jim o sobě řekli něco nad rámec životopisu, nebo abyste jim o sobě řekli něco, díky čemu si vás dobře zapamatují.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info