Cíle pohovoru

Na pohovoru vás budou posuzovat ze všech stran, a je proto dobré se na to předem dobře připravit. Prvním krokem v přípravě je uvědomit si, čemu na pohovoru personalisté věnují pozornost.

Pokud už jste byli na více než jednom pohovoru, tak jste si určitě všimli, že jejich kvalita a provedení se můžou výrazně lišit. Někdy máte pohovor jen s jedním člověkem, někdy se na vás přijde podívat kromě personalisty třeba i potenciální nadřízený nebo další člen týmu. Můžete se setkat s individuální pohovorem, nebo i skupinovým, někdy může dokonce dojít i na assessment centrum. Někteří personalisté mají předem nachystané otázky a vedou pohovor strukturovaně, jiní se více spoléhají na svoji intuici a ptají se na to, co je zrovna napadne.
Ať už je to ale jakkoliv, vždy se budou otázky na pohovoru opírat o tři základní oblasti: motivace, osobnost a kompetence.

 kompetence

Bez popisku

Kompetence můžeme definovat jako soubor znalostí, dovedností a vlastností, které se projevují v myšlení a chování člověka. Každou kompetenci lze popsat různými typickými projevy.

Měkké dovednosti (soft-skills)

Některé kompetence se týkají především toho, jak člověk přistupuje k práci, k mezilidským vztahům, ke komunikaci a k osobnímu rozvoji. Tyto kompetence můžeme zjednodušeně pojmenovat jako "měkké" (v angličtině soft skills). Mezi takové můžeme zařadit například empatii, kreativitu, flexibilitu, týmovou spolupráci, proaktivitu nebo time-management.
Měkké kompetence jsou poměrně špatně měřitelné a během krátkého času na pohovoru se zjišťují obtížně.

Tvrdé dovednosti (hard-skills) 

Opakem jsou pak kompetence "tvrdé" (hard skills). Ty se obvykle týkají konkrétního vzdělání, odborného školení nebo pracovních zkušeností. Oproti měkkým kompetencím se dá poměrně jednoduše určit jejich úroveň. Jako příklad si můžeme uvést znalost jazyků, schopnost práce na počítači (excel, programovací jazyky, další nástroje a technologie), technické dovednosti a mnoho dalšího.

Tvrdé kompetence jsou často specifické pro konkrétní profesi (např. znalost právních předpisů pro právníky). Oproti tomu měkké kompetence jsou obvykle univerzálnější a přenositelné napříč různými obory.

Kompetence na pohovoru

Konkrétní kompetence, které mohou být předmětem otázek a zkoušení na pohovoru, můžete obvykle velmi snadno zjistit. Stačit vám k tomu bude pracovní inzerát. Pojďme si teď na příkladu ukázat, jak kompetence v inzerátu hledat.

Bez popisku

V inzerátu vidíte vyznačené měkké (modrá barva) a tvrdé (oranžová barva) kompetence. Těch se budou nejspíše týkat otázky, které padnou na pohovoru.

Může to vypadat například takto:

  •  "Znalost běžných psychometrických nástrojů": Jaké psychometrické nástroje jsou podle vás vhodné v kariérní oblasti? S jakými psychometrickými nástroji jste v minulosti pracovali? V jakém případě je vhodné využít Bochumský osobnostní dotazník?
  • "Time-management": Jak by vás ohodnotili vaši kamarádi nebo známí v oblasti time-managementu? Popište mi situaci, kdy se u vás projevil dobrý time-management? Jakým způsobem řídíte svůj čas? Využíváte nějaké nástroje pro plánování?

  Věděli jste, že...

U průzkumu mezi českými zaměstnavateli vyplývá, že nejžádanějšími kompetencemi jsou flexibilita, adaptabilita, ochota učit se, loajalita a samostatnost.

Ověřování kompetencí

Způsobů, jak na pohovoru ověřovat kompetence, je celá řada. Nejčastěji se na pohovoru setkáte s klasickým pokládáním otázek.

Typy otázek k ověření kompetencí:

A) Odborné otázky – Jedná se o otázky, které poměrně přímočaře zjišťují úroveň vašich kompetencí.
Příklady odborných otázek:
  • Můžete mi popsat své znalosti a zkušenosti v oblasti marketingu?
  • S jakými nástroji pro datovou analýzu máte zkušenosti?
  • Jak byste postupovali v Excelu, kdybyste chtěli vytvořit kontingenční tabulku?
B) Behaviorální otázky – Tento typ otázek se zaměřuje na vaši minulost, a z vašeho předchozího chování se personalisté snaží odhadovat, jak byste se zachovali v budoucnu. Behaviorální otázku poznáte jednoduše tak, že jste obvykle vyzváni k popsání nějaké situace z vaší minulosti.
Příklady behaviorálních otázek:
  • Popište mi prosím situaci, kdy jste pracovala v týmu na nějakém týmovém projektu.
  • Řekněte mi o nějaké situaci, ve které se vám něco opravdu nepovedlo. O co šlo? Jak jste situaci řešil?
  • Můžete mi uvést nějaký příklad toho, jak jste v minulosti řešila konflikt na pracovišti?
Bez popisku
Bez popisku
C) Situační otázky – Situační otázky jsou v jistém smyslu podobné těm behaviorálním. Rozdílem však je, že nejste dotázání na popis situací v minulosti, ale je vám představen hypotetický scénář. Vaším úkolem je popsat, jak byste tuto situaci vyřešili.
Příklady situačních otázek:
  • Dokončujete dlouhodobý projekt, a právě jste zjistili, že váš kolega stále neodevzdal svoji část zadání. Už se ale blíží termín odevzdání a vy kvůli němu nemůžete pokračovat v práci. Jak byste se v takové situaci zachovala?
  • Jak byste se zachoval, kdybyste si všiml konfliktu mezi dvěma členy vašeho týmu?
  • Co byste dělala, kdybyste dostala stížnost od zákazníka na kvalitu produktu?
Kromě klasických otázek pokládaných ústně, se však můžete na pohovoru setkat i s mnoha dalšími formami ověřování kompetencí. Patří mezi ně například:
Patří mezi ně například:
  • Znalostní test
  • Praktická zkouška dovedností (vypracování úkolu doma nebo na místě)
  • Prezentace
  • Modelová situace
  • Hraní rolí (např. rozhovor nadřízený vs. podřízený, zákazník vs. zaměstnanec)

Úkol

Pozorně si přečtěte následující inzerát. Najděte klíčové kompetence, které by mohly být ověřovány na pohovoru. Inzerát naleznete v rozklikávací liště.

 motivace

Bez popisku
Motivace je obecně na pohovorech velkým tématem. Protože je to široký pojem, zkusím ho nejprve trochu zúžit. Nebudeme v tuto chvíli rozebírat motivaci jako osobnostní charakteristiku, která se může projevovat například jako motivace k výkonu, motivace k překonávání překážek a podobně. Máme teď na mysli motivaci pro práci na dané pozici v konkrétní firmě.

Předtím, než organizace přijme nového pracovníka, pokládá si otázku, zda je to člověk, kterého bude práce u nich alespoň trochu bavit, bude se do kolektivu těšit, bude mít chuť se zlepšovat a nebude se už za pár měsíců poohlížet po novém zaměstnání.


Způsobů, jak tuto motivaci ověřovat, může být celá řada. Něco dokáží personalisté vyčíst už z životopisu a motivačního dopisu – prozradit vás může například už to, jak pečlivě jste životopis a motivační dopis připravili. Pokud tuto část nechcete podcenit, podívejte se na naše předchozí online kurzy.

Hlavní část ověřování motivace pak ale přijde na pohovoru, pro který mají personalisté v zásobě několik otázek. Mezi takové otázky patří například:

  • Proč se hlásíte na tuto pozici? Co Vás na pozici zaujalo?
  • Co Vás zaujalo na naší společnosti?
  • Proč u nás chcete pracovat?
  • Jaké jsou Vaše profesní cíle? Jakými způsoby Vám tato pozice pomůže těchto cílů dosáhnout?
  • Jaký typ činností v práci rádi vykonáváte? Co Vás naopak vůbec nebaví?

Úkol

Otázek ověřujících motivaci je celá řada a určitě jsme v předchozím seznamu nezvládli obsáhnout všechny. Zkuste se na chvíli zastavit a vymyslet alespoň dvě další otázky, které může personalista na pohovoru použít, aby zjistil vaši motivaci pro práci u nich ve firmě.

 osobnost

Bez popisku

Nejvíce subjektivní částí pohovoru je poznávání osobnosti uchazečů. Personalisté se snaží zjistit, jestli jste někým, s kým by chtěli spolupracovat, a jestli zapadnete do jejich kolektivu a firemní kultury.

Vaše osobnost je posuzována prakticky po celou dobu výběrového řízení. První obrázek si o vás personalisté vytvoří už ve chvíli, kdy poprvé uvidí váš životopis. Následně si své domněnky potvrzují při komunikaci před pohovorem, během pohovoru i po něm. Mohou si všímat například toho, jak prezentujete sami sebe, jak dobře se s vámi komunikuje nebo jakým způsobem mluvíte o svých předchozích pracovních zkušenostech.

Kromě toho se můžete často setkat i s otázkami, které se snaží cíleně zjišťovat více o některých částech vaší osobnosti.

Mezi takové otázky patří například:

  • Jaké jsou vaše silné stránky?
  • Jak by vás popsali vaši bývalí kolegové?
  • Jak reagujete na neúspěch?
  • Jak přijímáte kritiku?
  • Pracujete raději v týmu nebo samostatně?
  • Jaké jsou vaše pracovní hodnoty?
  • Co je pro vás v práci důležité?

Úkol

Jak už jsme zmínili, situací, během kterých se může během výběrového řízení projevit vaše osobnost, je mnoho. Příkladem může být například příchod na pohovor. Přišel uchazeč včas? Pokud měl zpoždění, dal o tom předem vědět? Jak se choval, když přišel do kanceláře?

Zkuste nyní sami vymyslet, jakými způsoby se může projevit osobnost uchazeče v těchto částech výběrového řízení:

  • Domlouvání termínu pohovoru s personalistou:
  • Závěr pohovoru (ukončení setkání a odchod z kanceláře):
  • Představení pracovní pozice personalistou a prostor pro otázky uchazeče:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info