Výběrové řízení ≠ pohovor

Zaujal váš životopis personalisty? Pak postupujete ve výběrovém řízení dál. Následovat ale nemusí automaticky jen osobní pohovor. Každá společnost využívá jiné kombinace nástrojů a metod výběru kandidátů. Ty se také mohou lišit v zavilosti na tom, na jak vysokou pozici se hlásíte.   

27. 5. 2020

Bez popisku

Telefonický rozhovor  

Telefonní hovor může předcházet pozvání na osobní pohovor. Může mít mnoho podob, nejčastěji se ale jedná o tzv. pre-screening. V rámci něj se personalista ptá na věci, které z vašeho CV nevyčetl, například na další zkušenosti, znalosti nebo očekávání. Jedná se také o skvělou příležitost, jak může váš budoucí zaměstnavatel otestovat vaši znalost cizích jazyků! Během telefonického pre-screeningu dostanete prostor k tomu, abyste se i vy mohli zeptat na to, co vás o dané pozici zajímá. Můžete tak třeba zjistit, že nabídka není taková, jakou jste si ji představovali a že by vás pozice nemusela naplňovat. Stejně tak může personalista vyhodnotit, nakolik se očekávání obou stran shodují a na základě toho vás pozvat nebo nepozvat k pohovoru osobnímu.  

Osobní pohovor  

O osobním pohovoru jste už určitě slyšeli. V každé společnosti ale k němu přistupují jinak, a proto neprobíhá pokaždé stejně. Někdy se setkáte s nadřízeným, jindy s personalistou – každý z nich může klást důraz na něco jiného. I přesto se na pohovor dá důkladně připravit. Popřemýšlejte, jak byste mohli sami sebe v krátkosti představit a čím je zaujmout. Je samozřejmé, že na pohovoru padne spousta otázek. Nezapomínejte ale, že na ně sami máte právo! Předem se proto zamyslete, co vás o pozici nebo o firmě zajímá. Myslete také na to, že většina informací, které o vás zaměstnavatel má, pochází z vašeho CV. To si proto před pohovorem raději znovu projděte a ujasněte si, co dalšího byste o svých zkušenostech mohli říct.  

Osobní pohovor může proběhnout i online. V takovém případě si nezapomeňte zajistit stabilní připojení nebo třeba sluchátka. Pokud nemáte k dispozici reprezentativní prostředí, můžete na mnohých platformách pro on-line setkávání využít možnosti rozmazání pozadí.  

Behaviorální pohovor  

Přestože název může znít tajemně, jedná se o poměrně běžnou součást klasického pohovoru. Behaviorální pohovor slouží k tomu, aby si zaměstnavatel ověřil, jakým způsobem při práci postupujete a jak nad svěřenými úkoly přemýšlíte. Jedná se o metodu zaměřenou na chování. Zpravidla se vás může personalista zeptat, s jakou největší výzvou jste se na některé z vašich pracovních pozic setkali, nebo se zaměří na situaci, která je velmi podobná těm, se kterými se v budoucí práci setkáte. Následovat mohou detailní otázky na to, jak jste v této situaci postupovali a jakým způsobem jste přistupovali k řešení. Tento rozhovor umožní personalistům odhadnout, jakým způsobem budete v budoucnu v těchto chvílích reagovat.  

Assessment centrum  

Assessment centrum je v současné době méně častou formou výběrového řízení, přesto se s ním můžete setkat. Dá se navíc očekávat, že se zvýšenou nezaměstnaností zažije velký návrat. Zaměstnavatelům umožňuje otestovat měkké dovednosti uchazečů na praktických úkolech, které často odráží jejich budoucí pracovní náplň. Může se odehrávat buďto osobně, často přímo v prostorách zaměstnavatele, nebo on-line. Při assessment centru se setkáte také s dalšími uchazeči. Zaměstnavatel tak bude mít možnost porovnat vaše dovednosti a postupy s ostatními. Důležitou výhodou assessment centra také je, že lze lépe odhadnout, kdo z uchazečů pravděpodobně lépe zapadne do kolektivu. Těšit se můžete na vlastní představení a sérii individuálních nebo skupinových úkolů. Assessment centrum zpravidla trvá déle než tzv. Klasický pohovor a může se stát, že si na něj budete muset vyhradit od pár desítek minut po celý den.  

Psychologická diagnostika  

Také psychologická diagnostika či jiná forma testování může být součástí výběrového řízení, přestože se to v dnešní době děje poměrně vzácně. Je velmi drahá a časově náročná. Může však významně doplnit obrázek o vás. Zaměstnavatel se díky ní může dozvědět, jaké jsou pravděpodobně vaše osobnostní charakteristiky, nebo jakým způsobem přizpůsobit pracovní náplň tak, aby vám dlouhodobě vyhovovala.  Zpravidla se můžete setkat s diagnostikou v papírové nebo online podobě, a to ve formě dotazníku nebo výkonového testu. Zaměstnavatel jejich prostřednictvím může ověřit další nutné předpoklady k práci (jako např. intelekt nebo motivaci k výkonu).  


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info