Několik kariérních dat o absolventech MUNI

Každý rok zamíří z Masarykovy univerzity několik stovek až tisíců mladých absolventů do svých prvních zaměstnání či začínají sami podnikat. Někteří mají už nějaké pracovní zkušenosti za sebou, pro jiné jde o první setkání s trhem práce. Ať už spadáte do jakékoli kategorie, zjistěte, jak jsou na tom ostatní.  

9. 6. 2021

Bez popisku

Do jakých sektorů míří absolventi MUNI?  

Většina absolventů každoročně najde práci ve veřejném sektoru. Aktuálně tam míří přes 45 % z nich a toto číslo se každým rokem lehce zvyšuje. Obdobný podíl absolventů míří do soukromého sektoru. V českých firmách se uplatní na 25 % absolventů a v nadnárodních či zahraničních společnostech pak 22 %. Pro vlastní podnikání se rozhodne po promoci 5 % studentů a jen o trochu méně, 4 %, jejich spolužáků zamíří do neziskových organizací.  

Z průzkumů Odboru pro strategii MU dále vyplývá, že 64 % absolventů už v době promoce pracovalo, nebo minimálně vědělo, kdo bude jejich zaměstnavatel a kam nastoupí do práce. 

V roce 2019 byl průměrný plat absolventů 34 912 Kč 

Co absolventům nejvíce pomohlo při hledání práce?  

Zaměstnání lze najít různými způsoby. Tím nejčastějším ale zatím stále zůstává tradiční odpovídání na pracovní inzeráty a následné absolvování pohovorů. Touto cestou práci získává 28 % absolventů MUNI. Těsně za nimi – 25 % – je ale aktivní skupina, kteří se rozhodli zaměstnavatele oslovit sami od sebe.  

Dalších 16 % šťastlivců se vyhnulo hledání a získalo nabídku práce bez nutnosti procházet pracovní portály. Důležité jsou při hledání uplatnění také praxe a stáže. Díky jejich absolvování si našlo práci 11 % respondentů. A jestliže vám může někdo ze známých dohodit práci, stejně jako 7 % absolventů, tak máte o starost méně.  

Celkově s hledáním práce po státnicích mělo větší potíže jen 17 % absolventů, tak se nemusíte ničeho bát. Pokud se vám přece jen nebude dařit, můžete se obrátit na naše kariérní poradce a domluvit si individuální konzultaci. Pomohou vám s přípravou na výběrové řízení: vylepšením životopisu či motivačního dopisu nebo také nácvikem osobního pohovoru.   

Jaká fakulta má nejspokojenější absolventy?  

Mezi TOP 3 fakulty – co se týče spokojenosti jejich absolventů v práci – se dostaly Lékařská fakulta MU (62 %), Fakulta sociálních studií MU (50 %) a Fakulta informatiky MU (49 %). Nevidíte tu svou fakultu? Pokud víte, kam se chcete ve své kariéře ubírat a baví vás to, spokojenost máte zaručenou, ať už studujete cokoliv. Jestliže váháte a nejste si úplně jistí, můžete využít kariérní konzultace a probrat na ní všechny své otázky. Pomůžeme vám najít vhodnou cestu a správně se rozhodnout.    

Zajímá vás více informací? Podívejte se na naše služby CV Clinic a Kariérní konzultace.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info