Struktura životopisu

Než se pustíme do obsahu,
pojďme se na chvíli zamyslet nad tím,
jaký je účel životopisu a k čemu slouží.

Co je to životopis?

Životopis je shrnutím vašeho vzdělání a dosavadní praxe. V první řadě se však jedná o marketingový nástroj – je to způsob, jak odprezentovat sebe a prodat se. V ideálním případě by pak měl být životopis vaší vstupenkou na pohovor.

První, kdo se k vašemu životopisu dostane, bude pravděpodobně recruiter nebo personalista. Ten na základě několika málo informací rozhodne o tom, jestli se s vámi chce potkat. Rozhodovat mohou i detaily – nedostatečně popsaná praxe, nepřehlednost, gramatické chyby nebo například chybějící informace.

Hlavní cíl je tedy jasný: přesvědčit personalistu o tom, že by vám měl dát šanci zazářit na pohovoru. K tomu vám může výrazně pomoci, pokud je životopis napsaný správně a obsahuje relevantní informace. V kurzu se budeme věnovat tomu, jak na to.

Bez popisku

Kariérní podcast o cv

I pokud se zrovna nechystáte žádat o práci, je dobré mít životopis připravený. Nové zkušenosti už pak můžete jen průběžně dopisovat a aktualizovat. Až nastane ta chvíle, kdyby budete životopis potřebovat, upravíte už jen pár detailů a budete připraveni pustit se do hledání práce.

Než se pustíme do samotné tvorby obsahu ujasníme si, co všechno do životopisu patří.

Při psaní byste měli vždy následovat jasnou a přehlednou strukturu. Zapomenout byste neměli zejména na tyto kategorie:

  • hlavička (jméno a kontaktní údaje)
  • vzdělání
  • pracovní zkušenosti
  • dovednosti
  • jazyky

Voliteně můžete doplnit i medailonek, kurzy a certifikáty, zájmy a vlastnosti.

Jestli budete nejprve uvádět kategorii "Pracovní zkušenosti" nebo "Vzdělání", je na vás. Ze studií vyplývá, že mnoho personalistů upřednostňuje, když je první uvedené vzdělání a teprve poté praxe. Můžete se ale také řídit tím, co momentálně považujete za důležitější s ohledem na pozici, na kterou se hlásíte. U studentů a čerstvých absolventů je obvykle důležitější vzdělání. Lidé s delší praxí nebo se studiem mimo obor mohou naopak jako první uvádět pracovní zkušenosti.

Na konci životopisu napište datum poslední aktualizace. Můžete ho uvést například do zápatí. Díky tomu bude personalistovi zřejmé, že jsou všechny informace aktuální. Vy díky tomu získáte přehled o tom, kdy jste naposledy životopis upravovali.

Životopis by měl být krátký, ale obsahově bohatý

Bez popisku

Každá uvedená informace má mít své opodstatnění. Předtím, než něco napíšete, vždy se zamyslete nad tím, jestli je to skutečně to, co o vás personalista potřebuje vědět. Životopis musí být vždy relevantní vzhledem k pozici, o kterou se ucházíte – vyberte tedy především ty informace, které vnímáte jako důležité pro danou pozici.

Ideální délka životopisu je jedna až dvě strany. Pokud už se vám zdá, že uvádíte jen relevantní informace a stále se vám nedaří "namačkat" vše na jednu stranu, netrapte se tím – je lepší napsat životopis delší, než vynechat to podstatné.

Jak by to tedy mělo vypadat? Podívejte se na ukázkové životopisy.

 Věděli jste, že...

Až 80 % náborářů preferuje životopis na jednu stránku. Přiliš dlouhé životopisy jsou vnímány negativně a snižují šanci na pozvání na pohovor.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info