Sekce životopisu

Uvádět jen relevantní informace.
T
o se sice lehce řekne, ale jaké přesně by to ale měly být?
A jak to celé strukturovat?

Hlavička

Na prvním místě by se ve vašem životopise měla objevit tzv. hlavička. Ta by měla obsahovat vaše jméno a kontaktní údaje. Dodatečně pak může obsahovat i fotku a medailonek.

Nadpis "Životopis" není potřeba – každému je i bez toho hned jasné, o jaký dokument se jedná. Začněte rovnou jménem, ke kterému můžete volitelně přidat i vaše aktuální uplatnění, například "Student ekonomie", "Projektový manažer" a podobně.

Bez popisku

Pokud jste získali akademický titul, můžete jej napsat ke svému jménu. Pokud Vám tato varianta není sympatická, je možné napsat titul až v sekci "studium". Je však dobré, aby bylo z životopisu jasné, jestli jste studium dokončili.

Dále musí hlavička obsahovat kontaktní údaje.

  • e-mailová adresa
  • telefonní číslo
  • odkaz na LinkedIn (volitelně)
  • bydliště
Bez popisku

E-mailová adresa by měla být reprezentativní. Adresy obsahující zdrobněliny nebo například vaše jméno za svobodna, nejsou vhodné. Stejně tak nedoporučujeme uvádět pracovní e-mail s doménou vašeho současného zaměstnavatele.

Telefonní číslo je vhodné uvádět vždy. Urychlíte tím první kontakt – první kola výběrového řízení často probíhají právě telefonicky. V budoucích pár dnech až týdnech po odeslání životopisu proto odpovídejte na hovory i od cizích čísel.

Pokud chcete přiložit i odkaz na váš LinkedIn, nezapomeňte si nejprve vytvořit zkrácené URL. Tuto funkci naleznete přímo na svém profilu.

V případě bydliště není potřeba uvádět celou adresu tak, jak ji máte napsanou v občanském průkazu. Úplně si vystačíte s městem, ve kterém právě hledáte zaměstnání.

Co naopak do hlavičky nepatří?

Do životopisu neuvádějte tzv. "diskriminační údaje". Jedná se o informace, které nesouvisí s výkonem povolání, ale mohou ovlivnit personalistův úsudek. Mezi tyto údaje řadíme rodinný status, počet dětí, náboženské vyznání, pohlaví, sexuální orientaci, zdravotní stav, etnický původ nebo například politickou příslušnost.

Dále sem patří i věk. Uvádění roku narození v životopise je proto sporným tématem. Datum, nebo alespoň rok narození, je zvykem do hlavičky uvádět. Pokud se rozhodnete věk nenapsat, personalista si ho stejně zvládne jednoduše dopočítat podle data začátku SŠ nebo VŠ. Rozhodnutí je tedy na vás – ani jedna varianta není špatně.

Bez popisku

  Věděli jste, že...

Výzkumy ukazují, že věkový stereotyp je bohužel stále velmi silný. Do zhruba 34 let se jedná o pozitivní diskriminaci, od 50 let se naopak jedná o diskriminaci negativní.

Mít či nemít fotku v životopise

Věčné téma vášnivých diskuzí a bod mnoha sporů. Životopis s fotkou může na někoho působit více autenticky a sympaticky. Díky fotce si vás může personalista lépe zapamatovat – nepracuje už jen s odosobněnými údaji na papíře, ale vidí za nimi reálného člověka. Fotka může také podtrhnout grafickou stránku zpracování životopisu. Velmi dobře například působí, pokud sladíte barvu oblečení na fotce s barvou nadpisů.

Bez popisku

Odpůrci fotek v životopise naopak namítají, že vzhled může být považovaný za diskriminační údaj, který do životopisu nepatří (pokud se zrovna nehlásíte do modelingové agentury). Špatně zvolená fotka může působit na personalistu negativně a může v něm zanechat špatný první dojem, kterého se bude následně těžko zbavovat. Dalším argumentem proti je také to, že fotka obvykle prozradí váš věk, který je diskriminačním údajem.

A jak by tedy měla vypadat vhodná fotka?

  • Usmívejte se. Snažte se působit sympaticky. Nejedná se o pasovou fotku.
  • Formálnost přizpůsobte společnosti, do které se hlásíte. Někdy je vhodnější si vzít na fotku košili a sako, jindy si vystačíte i s jednobarevným tričkem.
  • Nepoužívejte skupinové fotky. Nikdo kromě vás by na fotografii neměl být vidět. A to dokonce ani cizí rameno.
  • Stačí fotografie, na které jste vidět od ramen nahoru. Není potřeba fotografie celé vaší postavy.
  • Fotku vkládejte v co nejvyšším rozlišení. Nepoužívejte filtry, ani se nesnažte o umělecký dojem. Nepoužívejte černobílou fotku.

Pokud vás téma fotky zajímá více, můžete si poslechnou podcast, ve kterém je problematika rozebrána podrobněji.

  Věděli jste, že...

Z výzkumů vyplývá, že díky vhodně zvolené fotce (neutrální pozadí, společenské oblečení, úsměv) budete vnímání nejen jako více profesionální, ale také jako svědomitější a vstřícnější, oproti fotce v přírodě nebo doma. Pokud se na fotce budete usmívat, zvýšíte tím vnímanou emoční stabilitu a extraverzi.

Medailonek

Malým bonusem ve vašem životopise může být medailonek. Jedná se o krátké představení sebe. Není potřeba psát dlouhé romány – úplně si vystačíte například se třemi krátkými větami. Struktura může být následující:

  • Kdo jsem
  • Co dělám
  • Jaké jsou mé plány do budoucna

Především poslední část – plány do budoucna – může být velkou přidanou hodnotou medailonku. Zatímco celý životopis se soustředí na vaši minulost, zde máte možnost zmínit i to, čeho chcete dosáhnout v budoucnosti.

Bez popisku
Příklady dobrého medailonku

Jsem absolventka oboru programování s dvouletou praxí s webovým vývojem během studia. Ráda bych nyní dále rozvíjela své znalosti při vývoji webových aplikací zejména v Reactu a v JavaScriptu. Nebráním se ale ani jiným technologiím.

Jsem zkušený designér s praxí v oblasti průmyslového designu. Mám dovednosti v oblasti 3D modelování a vizualizace. Rád bych své zkušenosti dále využil pro práci na projektech s přínosem pro životní prostředí.

Jsem čerstvou absolventkou oboru sociologie. Během studia mě nadchla oblast urbanistické sociologie a aplikace sociologie pro rozvoj měst a městských částí. Ráda bych své znalosti začala uplatňovat v praxi a dále se rozvíjela.

Příklady špatného medailonku

Chci se věnovat webovému vývoji, ale nemám zatím žádnou praxi. Můžu si ale dodělat nějaké kurzy, pokud to bude potřeba.

Jsem designér a pracuji s nástroji Adobe XD a Axure. Nerad bych se učil něco nového, takže ocením práci, ve které využiji právě tyto nástroje. Neumím moc dobře anglicky. Jsem ale dobrý při práci v týmu a rád hraji počítačové hry.

Jmenuje se Jirka Novák a narodil jsme se v roce 1996 v Jihlavě. V Brně jsem vystudoval vysokou školu a během toho jsem se věnoval několika brigádám.

  Věděli jste, že...

Přiliš osobní medailonek může podle výzkumů snížit šanci na pozvání na pohovor.

Vzdělání

 

Dalším bodem vašeho životopisu by mělo být vzdělání. Pokud zatím studujete, nebo jste čerstvým absolventem, věnujte vzdělání v životopise dostatek prostoru. Jestliže už máte za sebou pár let praxe, můžete informace o vzdělání zkrátit a více se naopak věnovat vašim pracovním zkušenostem.

Bez popisku

Při zápisu uveďte tyto informace

Vzdělání je zvykem psát od nejaktuálnějšího po nejstarší. Zároveň nezapomeňte na pravidlo relevance – základní, a často ani střední škola, není pro personalisty důležitá. Šetřete tedy místo v životopise i čas personalistů a uveďte pouze nejvyšší dosažené vzdělání. Pokud máte vystudovanou vysokou školu, uvádějte do životopisu střední školu pouze v případě, že byla nějak specificky zaměřená, například pokud se jednalo o jazykové gymnázium, průmyslovou školu a další.

Střední škola

Volitelně můžete přidat ještě maturitní předměty a název závěrečné práce (platí především pro odborně zaměřené střední školy). Pokud jste se během střední školy věnovali nějaké činnosti nad rámec studia, která koresponduje s tím, čemu se chcete nyní profesně věnovat, můžete to zde uvést – je zde prostor například pro uvedení Středoškolské odborné činnosti, výměnných pobytů v zahraničí, účasti na olympiádách a podobně.

Jak zapsat střední školu?
2015-2021 – Gymnázium Olomouc-Hejčín
  • Šestileté studium v anglickém jazyce
  • SOČ na téma Úloha obchodního cestujícího a její využití

Bez popisku

Vysoká škola
  • Roky od-do, obor, fakulta, název školy a dosažený titul

Volitelně můžete přidat název bakalářské či diplomové práce. Pokud studium právě probíhá, pak můžete uvést předpokládané datum dokončení. Stejně jako u střední školy zde můžete vypsat i další relevantní informace, kterými může být třeba Erasmus, publikování odborné práce, podílení se na chodu nějakého studentského spolku nebo například účast na soutěži či konferenci.

Bakalářské a magisterské studium můžete buď uvést dohromady jako jedno studium, nebo ho rozdělit. Spojení je vhodné ve chvíli, kdy jste studovali v rámci bakaláře i magistra stejný obor na stejné škole. V opačném případě je dobré studium rozdělit, aby bylo přehledně uvedené, jaké obory a na jakých školách jste studovali.

Jak zapsat vysokou školu?

2016-2022 – Sociologie, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita (Mgr.)

  • Diplomová práce na téma Vývoj sociologické literatury ve 21. století

2020-2022 – Strojové učení, Fakulta informačních technologií, VUT

  • Studium nedokončeno

2016-2020 – Informatika, Fakulta informačních technologií, VUT (bc.)

  • Půlroční Erasmus na univerzitě v Dánsku

Co s Erasmem?

Erasmus můžete napsat ve stejném formátu jako VŠ nebo ho přidat jako odrážku pod studium, v rámci, kterého jste ho absolvovali. Další možnou variantou je zařadit Erasmus až do informací o jazykových dovednostech (viz kapitola "Jazyky").

Kam s kurzy a certifikáty?

Buď můžete kurzy uvést jako další položku ve vzdělávání, nebo můžete vytvořit samostatnou kategorii nazvanou například "Kurzy a certifikáty". Uvádějte především ty kurzy, které jsou relevantní vzhledem k pozici, na kterou se hlásíte. Vždy uvádějte celý název kurzu, jméno pořádající organizace a časovou dotaci. Pokud byl kurz opravdu velmi významný pro Vaše další směřování, můžete ve zkratce přidat i informaci o tom, co jste se v kurzu naučili (doporučuji v případě, že máte pocit, že toho máte v životopise málo).

Bez popisku

Jak si poradit s nedokončeným studiem?

Uvádění nedokončeného studia v životopise je vždy trochu oříšek. Bohužel neexistuje univerzálně platná rada, která by problém vyřešila. Nejvíce zde záleží na kontextu a na tom, na jakého personalistu zrovna narazíte.

Bez popisku

Když studium uvedete, upozorníte tím na to, že jste školu začali, ale nedokončili. To může na některé personalisty působit negativně. Mají s ním totiž často spojenou celou řadu stereotypů. I nedokončené studium vám přitom mohlo přinést celou řadu dovedností a znalostí a je tedy škoda ho zatajovat. Pokud naopak studium nenapíšete, můžete přilákat nežádanou pozornost tím, že Vám v životopise nebudou na sebe navazovat roky. Taková mezera může vzbudit celou řadu otázek a vyvolat negativní dojem. Personalista totiž může získat pocit, že mu záměrně zamlčujete důležité informace.

Jako zlatá střední cesta se proto jeví napsat nedokončené studium mezi zájmy nebo dovednosti. Není na něho kladen takový důraz, jako když ho uvedete mezi vzdělání, ale současně ukážete, že máte znalosti i z další oblasti.

Jak zapsat nedokončené studium?
  • Angličtina na úrovni C1 (Dva semestry studia angličtiny a anglické literatury na FF MUNI)
  • JavaScript na pokročilé úrovni (Tři semestry studia informatiky na FI MUNI)

Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, v každém případě se dobře připravte na to, že na nedokončené studium může přijít řeč na pohovoru. Nenechávejte nic náhodě a předem se na tuto otázku připravte.

Praxe & pracovní zkušenosti

Stěžejní částí vašeho životopisu je popis dosavadních pracovních zkušeností. Tuto část je důležité nepodcenit – obvykle je to to hlavní, co si personalisté čtou. Stejně jako u vzdělání je zvykem řadit praxi od nejaktuálnější po nejstarší. Opět myslete na pravidlo relevance – není potřeba psát veškeré brigády a práce, které jste kdy vykonávali. Zaměřte se především na ty, které náplní odpovídají pozici, na kterou se nyní hlásíte. Ostatní nemusíte buď uvádět vůbec, nebo jen velmi stručně. Pokud se rozhodnete některé pracovní zkušenosti vynechat, je dobré změnit nadpis "Pracovní zkušenosti" za "Vybrané pracovní zkušenosti".

Praxi uvádějte ideálně v tomto formátu:
Rok a měsíc začátku a konce pracovního poměru - Název firmy - Název pracovní pozice

Všimněte si, že oproti vzdělání je zde kromě roků potřeba uvádět i měsíce. Je totiž výrazný rozdíl, jestli jste někde začali pracovat v lednu nebo například v prosinci. Naopak zde není potřeba uvádět celou adresu firmy – buď nemusíte psát nic, nebo stačí jen město, ve kterém jste práci vykonávali.

Někdo k pracovní pozici píše i kontaktní osobu (například přímého nadřízeného nebo kolegu) pro případné ověření referencí. V Česku to není příliš běžné. Pokud to tak ale budete chtít udělat, ujistěte se předem, že s tím daná osoba souhlasí. Ze studií nevychází, že by uvedení referencí zvyšovalo šanci na pohovor.

Bez popisku

Bez popisku

Na řadu přichází popis pracovní náplně. Zde je potřeba podrobně popsat, co jste na dané pozici vykonávali. Nevystačíte si zde pouze s názvem pracovní pozice – ten totiž nemusí vždy odpovídat reálné pracovní náplni a někdy z něj ani nemusí být přímo jasné, čím jste se zabývali. Psát můžete buď v celých větách, nebo jen heslovitě v odrážkách. Buďte konkrétní – vypište činnosti, které jste běžně vykonávali, přidat můžete i informace o některých pracovních úspěších (například "Byl jsem vyhlášen dvakrát po sobě obchodníkem měsíce"). Pokud jste se například zapojovali do různých projektů, je zde prostor i pro jejich rozepsání.

Jak už tady ale několikrát padlo, takto podrobně rozepisujte jen ty pracovní pozice, které jsou relevantní vzhledem k tomu, kam nyní směřujete.

Jak zapsat praxi a pracovní zkušenosti?

Asistentka prodeje v cestování kanceláři, Cestovní kancelář Z (4/2017-7/2020)

Přijímala jsem objednávky od klientů a poskytovala jsem ji informace o službách a produktech. Pomáhala jsem klientům zorientovat se v nabídce. Dokázala jsem se nacítit na potřeby klientů a připravovala jsem jim zájezdy na míru. Naučila jsem se pracovat v pod stresem a řešit krizové situace.

Školní psycholog, Základní škola Y (9/2018-6/2022)

  • Poskytoval jsem individuální poradenské služby pro rodiče a děti.
  • Pořádal jsem workshopy pro studenty s cílem rozvíjet jejich sociální kompetence.
  • Vytvářel jsem projekt na podporu prevence šikany.
  • Poskytoval jsem kariérní poradenství žákům devátých ročníků.
  • Úzce jsem spolupracoval s pedagogy, s logopedkou a se speciální pedagožkou.

Propojení s inzerátem

Při rozepisování pracovní náplně se řiďte také tím, co je požadováno v inzerátu. Pokuste se používat stejná klíčová slova tam, kde je to vhodné.

Inzerát

Náplň práce:
  • Prodej informačního systému a jeho modulů
  • Aktivní vyhledávání obchodních příležitostí
  • Udržování kontaktu se zákazníky, každodenní komunikace se zákazníky
  • Zpracovávání marketingové analýzy a zodpovědnost za plnění cílů
  • Prezentace produktů na konferencích
Obchodní manažer, Společnost Z (2/2019-6/2023):
Zabýval jsem se prodejem softwaru pro finanční společnosti. Komunikoval jsem na denní bázi se stávajícími zákazníkyaktivně jsem vyhledával nové příležitosti na trhu. Prezentoval jsem produkt společnosti potenciálním zákazníkům a na konferencích v rámci celé Evropy.

Mám do životopisu uvést i brigády mimo obor?

Zde záleží na okolnostech. Pokud zatím nemáte relevantní praxi v oboru, pak je vhodné uvádět i tu nerelevantní. Nejen že díky tomu nebude váš životopis působit prázdně, ale prokážete tím i některé své kvality. I brigáda mimo obor ukazuje na to, že jste byli během studia aktivní. Získali jste pracovní návyky a určitě jste se i něco užitečného naučili. Nebojte se na to poukázat při popisu pracovní náplně. Může to vypadat například takto:

Jak zapsat brigádu?

Obchod XY (3/2020-7/2021) - Obchodní asistentka:
Pomáhala jsem zákazníkům s výběrem zboží s ohledem na jejich potřeby. Zodpovídala jsem za chod prodejny a za udržování pořádku. Naučila jsem se řešit krizové situace a pracovat pod stresem.

Mohu zde uvést i stáž?

Uvádění stáže je samozřejmě na místě. Alternativně můžete stáž uvést ke vzdělání, pokud se jednalo o stáž v rámci studia. Při rozepisování postupujte stejně jako u jiných pracovních zkušeností.

Co mám dělat s pracovní zkušeností, pokud jsem skončil ve zkušební době?

Zde je doporučení stejné, jako v případě nedokončeného studia. Neexistuje žádná ideální varianta. Neuvádění této pracovní zkušenosti může vzbudit v personalistovi pocit, že mu zamlčujete informace a snažíte se zakrýt svůj neúspěch. Uvádění naopak může vyvolat pocit, že nikde dlouho nevydržíte. Na druhou stranu vám i tato krátká zkušenost mohla přinést nové znalosti a dovednosti.

Alternativně můžete využít toho, že není potřeba uvádět veškeré pracovní zkušenosti a chybějící měsíce schovat pod nadpis "Vybrané pracovní zkušenosti".

Stejně jako v případě nedokončeného vzdělání je však na místě dobře se připravit na případné otázky na pohovoru.

Bez popisku

  Věděli jste, že...

Pokud máte zkušenosti s vedením lidí, určitě je v popisu pracovní pozice zmiňte. Výzkumy totiž ukazují, že si tím zvýšíte šanci na pozvání na pohovor. Šance také zvyšuje zkušenost s dobrovolnictvím a pokud je v sekci "vzdělání" uvedeno více informací, než jen název školy a obor.

Dovednosti

Jazykové dovednosti

I zde samozřejmě nezapomínejte na podmínku relevance – mezi jazyky uvádějte jen ty, kterými se opravdu dorozumíte, nebo ty, které se aktuálně učíte. Jazyk, který jste se učili na základní škole, a od té doby ho nepoužíváte, není v životopise potřeba uvádět.

Úroveň jazyka uvádějte v evropském referenčním rámci (B2, C1, ...). Snažte se znalost odhadnout co nejpřesněji – nepodceňte se, ale ani se příliš nepřeceňujte. Pokud si nejste jistí, můžete si zkusit udělat některý z testů volně dostupných na internetu.
K jazykům můžete případně připsat i certifikáty (s datem vystavení), nebo absolvované jazykové pobyty.

Bez popisku
Jak zapsat jazyky?
Angličtina – úroveň B2 (certifikát CAE získaný v roce 2018)
Němčina – B2 (Erasmus na univerzitě ve Vídni v roce 2019)
Španělština – A1 (začátečník, aktivně se učím)

Soft skills a hard skills

V mnoha životopisech se dovednosti smrsknou čistě jen na práci s počítačem. Dovedností však může být celá řada a je škoda je neukázat.

Bez popisku

Kromě práce na počítači můžete zmínit i dovednosti typické pro různá povolání. Pokud například pracujete v IT, můžete uvést znalost agilních metodologií, pokud jste psycholog, klidně napište, s jakými diagnostickými metodami umíte pracovat. Pracovník v laboratoři může přidat informaci o tom, jaké v minulosti využíval laboratorní vybavení. Vy nejlépe víte, co je k výkonu Vašeho povolání potřeba. Věnujte proto chvíli času přemýšlení, ať nezapomenete zmínit nic důležitého.

U každé dovednosti je vhodné uvést i to, na jaké úrovni ji ovládáte. Využít můžete například slovní popis (začátečník, pokročilý, expert) nebo nějaký druh grafického zobrazení (viz ukázka).

Co naopak neuvádět?

  • Dovednosti, které má obvykle každý (například práce s internetem, e-mail nebo základy ve Wordu)
  • Měkké dovednosti a osobnostní vlastnosti. Na to je prostor spíše v motivačním dopise, kde k nim můžete uvést i podrobnější vysvětlení. Samostatně v životopise vyzní spíše naprázdno.
  • Řidičský průkaz stačí zařadit v případě, že ho specificky vyžadují v inzerátu nebo pokud víte, že vaše pracovní role bude zahrnovat časté cestování.
Jak zapsat dovednosti?
Dovednosti
PC:
  • Excel (pokročilý)
  • Statistický program Jamovi (středně pokročilý)
  • R-studio (začátečník)
Diagnostické metody: NEO-PI-R, LMI, d2

Grafické znázornění:

  • Excel
  • R-studio
  • Statistický program Jamovi

Bez popisku

Bez popisku

Bez popisku

 Zájmy

Často uváděnou sekcí v životopise bývají zájmy. Tato kapitola není povinná, ale jsou případy, kde se hodí ji zařadit. Nezapomínejte ale na to, že zájmy nejsou stěžejní částí životopisu, a proto jim není potřeba věnovat mnoho prostoru. Úplně postačí, když vyberete zhruba 3-4 z vašich zálib a uvedete je heslovitě na jeden řádek bez dalšího vysvětlování.

Při výběru zájmů přemýšlejte nad tím, jakou informaci tím předáte personalistovi. Do životopisu je vhodné uvádět především takové záliby, které spadají alespoň do jedné ze dvou následujících kategorií:

  • Netradiční zájmy – žonglování, krocení tygrů nebo polykání ohně? Personalistovi díky tomu více utkvíte v paměti. Oproti tomu například čtením nebo hraním počítačových her se od ostatních uchazečů příliš neodlišíte.
  • Zájmy rozvíjející dovednosti potřebné pro kariéru – vedení kroužků pro děti, zájem o novinky ze světa technologií nebo učení se cizích jazyků? Všechno jsou to užitečné koníčky, kterými dokážete, že na sobě chcete pracovat.
Bez popisku

  Věděli jste, že...

Vzrušující, dobrodružné a konkrétně popsané zájmy mohou zvýšit vaši šanci na přijetí.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info