Rady na závěr

Životopis je napsaný, pěkně naformátovaný
a připravený k odeslání.
Na co si ještě dát pozor?

Už jste skoro v cíli! Váš zbrusu nový životopis už čeká jen na odeslání. Ani to ale ještě neuspěchejte a dejte si pozor na několik věcí:

  • Životopis vždy posílejte ve formátu pdf. Zásadně nikdy neodesílejte dokument například ve wordu. Nejen, že je to pohodlnější na zobrazení, ale také si zaručíte, že personalista uvidí váš životopis přesně v té podobě, v jaké ho posíláte.
  • Dokument, ve kterém životopis posíláte, pojmenujte ideálně vašim jménem bez háčků a čárek.
  • Při odesílání můžete přiložit i motivační dopis. Klidně ho přiložte i v případě, že není specificky zmíněný v inzerátu. Nic tím nepokazíte a naopak vám to může přinést plusové body k dobru.
  • Vychytejte všechny překlepy a gramatické chyby. Dejte si na tom opravdu záležet – první dojem je důležitý!
  • Ještě před odesláním si svůj životopis přečtěte očima personalisty. Jste tím člověkem, kterého budou chtít pozvat na pohovor? Pokud je odpověď ne, zkuste životopis přepracovat. Pokud si chcete být opravdu jistí, dejte životopis přečíst i někomu dalšímu a získejte tak užitečnou zpětnou vazbu.

Co napsat do emailu?

Spolu s životopisem pošlete i krátkou zprávu. Pokud životopis odesíláte přes e-mail, napište zprávu přímo do těla e-mailu. Krátké místo pro zprávu bývá ale obvykle i na všech kariérních portálech či stránkách společností. Využijte tento prostor k tomu, abyste navázali kontakt s personalistou a vyjádřili svůj zájem o pozici.

Text by měl mít tyto náležitosti:

  • Oslovení personalisty, nejlépe přímo jeho jménem, pokud je v inzerátu uvedeno
  • Název pozice, o kterou se ucházíte
  • Praktické informace, které mohou hrát důležitou roli – jaký typ úvazku hledáte, město, ve kterém chcete pracovat (pokud se neshoduje s vašim aktuálním bydlištěm), za jak dlouho končíte školu (pokud máte krátce před dokončením studia) a cokoliv dalšího, co považujete v tuto chvíli za důležité zmínit.
  • Asertivní výzva k akci ("Ráda se s vámi osobně setkám.", "Těším se na případnou spolupráci.").

Bez popisku

  Věděli jste, že...

Mít životopis bez gramatických chyb je ještě důležitější, než jste si mysleli. Výzkumy ukazují, že životopisy s chybami jsou hodnoceny hůře v porovnání s těmi bez chyb a to dokonce i v případě, že životopis s chybami obsahuje více relevantních pracovních zkušeností.

Gratulujeme k dokončení kurzu!

Věříme, že nyní už si dokážete s životopisem hravě poradit.

Pokud byste rádi zapracovali i na svém motivačním dopise, doporučujeme náš další kurz "Motivační dopis prakticky". Pro studenty a absolventy Masarykovy univerzity do jednoho roku po ukončení studia nabízíme zdarma možnost zkonzultovat životopis či motivační dopis. Přihlásit se můžete přes naše stránky:

Konzultace Motivační dopis prakticky

Chtěli byste nám dát ke kurzu zpětnou vazbu? Budeme vděční za vyplnění krátkého dotazníčku! 

Dej nám vědět, jak kurz hodnotíš

Bez popisku

Použité zdroje:

Burns, G. N., Christiansen, N. D., Morris, M. B., Periard, D. A., & Coaster, J. A. (2014). Effects of applicant personality on resume evaluations. Journal of Business and Psychology, 29(4), 573–591. https://doi.org/10.1007/s10869-014-9349-6

Chen, C., Huang, Y., & Lee, M. (2011). Test of a Model Linking Applicant Résumé Information and Hiring Recommendations. International Journal of Selection & Assessment, 19(4), 374–387. https://doi.org/10.1111/j.1468-2389.2011.00566.x

Fernandez, S., Stosic, G., & Terrier, L. (2017). Does your résumé photograph tell who you are? Personality and Individual Differences, 104, 186–189. https://doi.org/10.1016/j.paid.2016.08.006

Tarbox, J. J. (2012). The Damn Good Resume Guide: A Crash Course in Resume Writing (Fifth Edition). NACE Journal, 73(2), 13.

Thoms, P., McMasters, R., Roberts, M. R., & Dombkowski, D. A. (1999). Resume characteristics as predictors of an invitation to interview. Journal of Business and Psychology, 13(3), 339–356. https://doi.org/10.1023/A:1022974232557

Zaniboni, S., Kmicinska, M., Truxillo, D. M., Kahn, K., Paladino, M. P., & Fraccaroli, F. (2019). Will you still hire me when I am over 50? The effects of implicit and explicit age stereotyping on resume evaluations. European Journal of Work and Organizational Psychology, 28(4), 453–467. https://doi.org/10.1080/1359432X.2019.1600506

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info