Vzhled životopisu
První dojem o člověku si personalisté na základě životopisu
udělají do sedmi vteřin. Kromě obsahu je proto
velmi důležitý i vzhled životopisu.
Nyní už víte, jaké informace byste měli do životopisu zahrnout a jaké raději vynechat. Jak to všechno poskládat tak, aby to bylo přehledné a líbivé na pohled? Máme pro vás jednoduchá doporučení, která vám pomohou posunout váš životopis na vyšší úroveň - od nudného výčtu informací ke krásnému a promyšlenému dokumentu, který zaujme na první pohled.
Písmo a kontrast
Nejdůležitější je dobrá čitelnost. Vyhněte se příliš ozdobným písmům a radši zvolte ty stylově přímočařejší - vhodnými kandidáty jsou Open Sans, Arial, Garamond nebo Times New Roman. Pohlídejte si, aby písmo umělo vykreslit všechny česká písmena (české fonty) - pokud to neumí, napíše české písmeno jiným písmem, což vypadá docela zvláštně a neprofesionálně. Vyberte jedno písmo pro celý životopis, nebo jedno pro nadpisy a druhé pro text. Důležitý je také výběr pozadí pod textem - to by mělo být dostatečně kontrastní, aby se na něm dal text bez problémů přečíst (dostatečnost kontrastu si můžete zkontrolovat zde).
Velikosti, mezery a zarovnání
Pro běžný text se hodí velikost písma 10 až 12, pro nadpisy můžete zvolit ještě větší. Dobrým trikem je držet se násobků jednoho čísla - např. 3, což by znamenalo 12 pro běžný text, 15 pro nadpis atd. Díky používání násobku budou texty různých velikostí vzájemně vyvážené a budou působit krásně harmonicky. Zarovnání textu doporučujeme doleva pro pohodlné čtení i s ohledem na specifické potřeby čtenářů, např. dyslektiků. Mezery mezi odstavci držte všude stejně veliké. Vždy si zkontrolujte, jestli jste nedali omylem vícero mezer mezi dvě slova. A pokud chcete být skutečně precizní, pohlídejte si, aby vám žádný řádek nekončil jednopísmenným slovem - to odsuňte raději do řádku následujícího, kde bude vypadat mnohem lépe.
Gramatika
Až už bude text nejkrásněji naformátovaný, nezapomeňte na to, že musí být i gramaticky správně. Chyby v češtině působí nedbale, jakoby se vám nechtělo si životopis po sobě přečíst, což může personalista vnímat negativně. Pohlídejte si shodu podmětu s přísudkem, čárky, pomlčky, psaní malých a velkých písmen a další chytáky (Typographic Cheat Sheet). Pokud si někde nejste jistí, pomůžou vám automatické opravy chyb ve Wordu nebo portál Nechybujte.cz.
Barva
Pokud chcete, aby váš životopis zaujal, sáhněte po barvě. Raději než vybírat barvy od oka, doporučujeme využít generátor barev. I profesionální grafici vybírají barvy tímto způsobem a tvoří si tzv. palety barev - tedy výběr 2 nebo více ladících barev, které pak konzistentně používají v celém díle. Pokud budete mít v životopisu fotografii, nejlepší bude barevní paletu vybrat na základě vaší fotky - pro zjištění barvy z fotky můžete využít kapátko (v grafickém editoru nebo online). Je dobré myslet na to, že pokud chcete navodit jistou emoci, mohou vám v tom pomoci kromě slov i barvy. Dejte pozor na symboliku, kterou si s nimi typicky spojujeme - např. do červena laděný životopis může působit dravě, zelený více mírumilovně a modrý sebevědomě.
Ikonky
Vhodným zpestřením designu životopisu jsou ikonky. Můžete nimi výrazně zlepšit orientaci ve vašem životopisu - např. ke studijním zkušenostem můžete umístit absolventský klobouček, k pracovním kufřík - personalista tak na první pohled uvidí, kde je jaká informace. Doporučujeme používat pouze ikonky složené z linií, ne 3D či kreslené ikonky - liniové ikonky vám budou ladit ke všemu a nebudou se bít s dalšími elementy (texty, fotkami), působí také vkusně. Většina grafických i textových editorů obsahuje sadu ikonek ke vkládání, můžete ale využít také volně dostupné ikonky v databázích.
Vizualizace dat
Velice populární jsou různé stupnice (sloupcové či koláčové grafy, hvězdičky apod.), které ukazují nakolik jste v dané dovednosti zdatní - nicméně s nimi pracujte skutečně opatrně. Co znamená, že umíte anglicky na 4 z 5 hvězdiček? Vhodnější bude uvést mezinárodně uznávanou úroveň (B1, C2 apod.), která je definována a dá se pod ní celkem dobře představit, jak jste na tom. Vizualizace může být graficky pěkná, ale pokud by měla vyvolat zmatení, doložte vaši úroveň raději konkrétními zkušenostmi či certifikáty. Jiným případem je vizualizace časových údajů do časové osy - to může být příjemným osvěžením, které zpřehlední vnímání časových údajů.
Co si z toho odnést? Rozhodně uděláte dobře, pokud při tvorbě věnujete péči vizuální stránce vašeho životopisu a pořádně ji promyslíte. Pomocí vizuálních prvků můžete ukázat kousek vaší osobnosti (fotka, barvy), dát na obdiv váš smysl pro detail (konzistentnost písem, velikostí a dalších aspektů) i profesionalitu (žádné jazykové či typografické chyby). Vyladěným vizuálem ukážete, že přemýšlíte nad svojí prezentací komplexně a svůj zájem o pozici dokážete i viditelně stráveným časem nad úpravou životopisu.
Jaký nástroj zvolit pro tvorbu životopisu? To bude záležet od vašich časových možností a potřeb. Milovníci rychlých řešení se potěší generátorům životopisů na různých kariérních portálech a sociálních sítích, které mají multifunkční využití. Ti, kteří chtějí mít design více na míru, se najdou spíše v textovém nebo grafickém editoru, ve kterém mohou tvořit své životopisy od nuly nebo upravovat profesionální šablony.
Editory
Microsoft Word
+ výběr kvalitních šablon, od těch minimalistických, až po ty designově extravagantnějších
+ možnost tvořit vlastní design úplně podle sebe, z bílého papíru
+ přístup zdarma díky MUNI školnímu účtu
- malé množství šablon
Canva
+ velký výběr šablon, které pořád přibývají a jdou s trendy v grafickém designu
+ možnost tvořit vlastní design úplně podle sebe, z bílého papíru
+ obsáhlá nabídka funkcionalit pro úpravu a design, a to i v účtu zdarma
- některé šablony už mohou být profláknuté, jelikož je Canva velmi populární nástroj
Generátory
Životopisy.cz (--> Vytvořit životopis zdarma)
+jednoduché a přehledné
+výběr z několika šablon
-nelze upravit na míru
-nelze přeskočit položky (např. rok narození, zájmy, požadavky na pozici)
-váš profil je po dokončení veřejně dostupný (mohou vás kontaktovat zaměstnavatelé)
Obecně spíše nedoporučujeme
Cvapp (Životopisy --> Napsat životopis)
+jednoduché a přehledné
+výběr z několika šablon
-nelze upravit na míru
-za každé stažení životopisu se platí poplatek
LinkedIn (Profile --> More --> Build a Resume)
+ možnost upravit sekce na míru pozici předtím, než se životopis vygeneruje
+ uzpůsobeno screenovacím softwarům používaným personalisty
+ můžete využívat i další funkcionality, třeba pro networking a sebeprezentaci
- nelze nijak upravit vzhled životopisu
Europass (My Profile --> Create a CV)
+ možnost upravit sekce na míru pozici předtím, než se životopis vygeneruje
+ výběr ze tří možných šablon
+ umožňuje uchovávat si v rámci profilu i další dokumenty, jako jsou doklady o stáži či dobrovolnictví
- o něco složitější generování a více klikání