Rady na závěr
Motivační dopis je napsaný,
pěkně naformátovaný
a připravený k odeslání.
Na co si ještě dát pozor?
Než dopis odešlete
Už jste skoro v cíli. Než ale motivační dopis odešlete, zkontrolujte si ještě tyto body:
- Dvakrát zkontrolujte, že máte správně napsané oslovení.
- Vychytejte všechny gramatické chyby.
- Dopis slaďte s životopisem – použijte stejný typ písma a můžete zvolit i některé stejné grafické prvky. Příkladem může být například barevný pruh ve spodní části dopisu a životopisu.
- Pokuste se přečíst motivační dopis očima personalisty. Jste tím člověkem, se kterým se bude chtít potkat na pohovoru? Pokud si tím nejste jistí, zkuste dopis ještě přepracovat.
- Pokud máte možnost, dejte přečíst dopis někomu nezaujatému, kdo vám může poskytnout zpětnou vazbu.
- Motivační dopis nepatří do těla e-mailu. Zasílejte ho spolu se životopisem v PDF formátu. Nikdy neposílejte motivační dopis ve Wordu ani v jiném textovém editoru. PDF formát je jednodušší na zobrazení a zaručíte si, že váš dopis personalista uvidí přesně v takovém rozložení, v jakém si vy přejete.
Spolu s životopisem a motivačním dopisem pošlete i krátký průvodní dopis. Ten obvykle patří do těla e-mailu. Krátké místo pro zprávu bývá ale obykle i na všech kariérních portálech či stránkách společností. Využijte tento prostor k tomu, abyste navázali kontakt s personalistou a vyjádřili svůj zájem o pozici.
Text by měl mít tyto náležitosti:
- Oslovení personalisty, nejlépe přímo jeho jménem, pokud je v inzerátu uvedeno
- Název pozice, o kterou se ucházíte
- Veškeré praktické informace, které jsou pro vás v tuto chvíli důležité. Může mezi ně například patřit informace o tom, jaký typ úvazku hledáte, město ve kterém chcete pracovat (pokud se neshoduje s vašim aktuálním bydlištěm), za jak dlouho končíte školu (pokud máte krátce před dokončením studia) a cokoliv dalšího důležitého.
- Asertivní výzva k akci ("Ráda se s vámi osobně setkám.", "Těším se na případnou spolupráci.").
Shrnutí toho nejdůležitějšího
Závěrem si shrňme nejdůležitější body:
- Pište jednoduše a srozumitelně. Musí být hned jasné kdo jste a co můžete organizaci nabídnout.
- Najděte balanc mezi profesionalitou a vyjádřením vlastní osobnosti. Nepoužívejte šablony, současně se ale držte pravidel formálního vyjadřování.
- Zdůrazněte relevantní zkušenosti a znalosti. Nebojte se vyzdvihnout své silné stránky.
- Podpořte svá tvrzení argumenty a vyhýbejte se otřepaným frázím.
- Využijte v motivačním dopise informace, které o organizaci máte. Nenásilně dejte najevo, že jste si něco o pozici a organizaci, do které se hlásíte, přečetli. Ukážete tím svoji motivaci.
- Vysvětlete, proč chcete pracovat právě na této pozici v dané společnosti. Buďte konkrétní.
- Buďte struční. Nepište více jak jednu stranu textu.
Gratulujeme k dokončení kurzu!
Pokud byste rádi zapracovali i na svém životopise, doporučujeme náš další kurz "Životopis prakticky". Pro studenty a absolventy Masarykovy univerzity do jednoho roku po ukončení studia nabízíme zdarma možnost zkonzultovat životopis či motivační dopis. Přihlásit se můžete přes naše stránky:
Konzultace Životopis prakticky
Chtěli byste nám dát ke kurzu zpětnou vazbu? Budeme vděční za vyplnění krátkého dotazníčku!
Použité zdroje:
Bleske-Rechek, A., Paulich, K., Shafer, P., & Kofman, C. (2019). Grammar matters: The tainting effect of grammar usage errors on judgments of competence and character. Personality and Individual Differences, 141, 47–50. https://doi.org/10.1016/j.paid.2018.12.016
Brandt, P. M., & Herzberg, P. Y. (2020). Is a cover letter still needed? Using LIWC to predict application success. International Journal of Selection & Assessment, 28(4), 417–429. https://doi.org/10.1111/ijsa.12299
Harolds, J. A. (2013). Tips for a physician in getting the right job, part II: the curriculum vitae, cover letter, and personal statement. Clinical Nuclear Medicine, 38(9), 721–723. https://doi.org/10.1097/RLU.0b013e31829ddfd6
Tomaska, L., & Nosek, J. (2018). Ten simple rules for writing a cover letter to accompany a job application for an academic position. PLoS Computational Biology, 14(6), 1–4. https://doi.org/10.1371/journal.pcbi.1006132
Waung, M., McAuslan, P., DiMambro, J. M., & Mięgoć, N. (2017). Impression management use in resumes and cover letters. Journal of Business and Psychology, 32(6), 727–746. https://doi.org/10.1007/s10869-016-9470-9