Stres na pohovoru… jak ho zmírnit?

Bez popisku

Ještě, než se pustíme do přípravy na pohovor, zastavíme se chvíli u tématu stresu. Když se zeptáte několika náhodných lidí, co se jim jako první vybaví, když se řekne pohovor, slovo "stres" bude vždy na prvních příčkách.

Není se čemu divit – pohovor je náročná komunikační situace. Ocitnete se v neznámém prostředí s neznámými lidmi, kteří vás hodnotí a posuzují vaše chování. Vy se současně snažíte získat co nejvíce informací a udělat dobrý dojem. Stres je proto naprosto přirozenou reakcí.

Trocha stresu ale nemusí být na škodu. Může nás motivovat k pečlivější přípravě a k podání lepšího výkonu. Částečně to může být i ukázka naší motivace. Uchazeč na pohovoru, který je ledově klidný, může působit dojmem, že pro něho pozice není dostatečně zajímavá.

Jak stres zmírnit?

Pokud byste přece jen stres rádi zmírnili, máme pro vás několik doporučení. Berte je ale opravdu jen jako doporučení, protože každému může pomáhat proti stresu jiná strategie.

1. Odstraňte zbytečné stresory

Některé zdroje stresu jsou zbytečné a dá se jich velmi rychle a efektivně zbavit. Takovými stresory jsou například neznámá cesta na pohovor, pozdní příchod nebo nevhodně zvolené oblečení.

Všechny tyto stresory se pokuste pokud možno eliminovat. Dopředu si dobře naplánujte cestu na pohovor a dopřejte si dostatečnou časovou rezervu. Pokud si nejste přesně jistí tím, kam konkrétně jít, doptejte se personalisty.

Pokud se i přesto dostanete do situace, že nestíháte, co nejdříve to dejte personalistovi vědět. Nejen, že je to slušnost, ale také díky tomu obrátíte potenciálně nepříjemnou situaci ve svůj prospěch, když prokážete, že dokážete otevřeně komunikovat a vyřešit nenadálou událost.

Bez popisku
Stres může vyvolat i nevhodný výběr oblečení. Volte proto takové oblečení, které vám dobře sedí, a cítíte se v něm sebevědomě. Nervozitu může někdy vyvolat i pocit, že vaše oblečení není vhodné vzhledem k dané situaci.

Podívejte se na obrázky lidí, kteří dorazili na pohovor. Kdo je podle vás oblečen nejvhodněji?

Bez popisku

Bez popisku

Správná odpověď

Správná odpověď je, že to nejde jednoznačně určit. Vhodnost oblečení se totiž odvíjí hlavně od firemní kultury – někde je běžné chodit do práce v saku, jinde si vystačíte s kraťasy a tričkem. S tím pak souvisí i úroveň formálnosti, která je očekávaná u pohovoru. Často se sice říká, že formálnějším oblečením nikdy nic nezkazíte. Nemyslím si, že by tomu tak bylo i u pohovoru. Pokud do firmy, kde je nastavená velmi neformální atmosféra, přijdete v obleku s kravatou, můžete vzbudit pocit, že nezapadnete do jejich kolektivu.

Než se tedy pustíte do výběru oblečení, dobře si prostudujte kulturu organizace, do které se hlásíte. Hodně vám mohou napovědět jejich webové stránky nebo fotky na sociálních sítích. Pokud si ani potom nebudete jisti, zeptejte se přímo personalisty, jaká úroveň formálnosti je na pohovoru vyžadována.

2. Pohovor není výslech, ale dialog

Častým zdrojem stresu je také představa, že se ocitáme v nerovné situaci, ve které nad námi má personalista výrazně navrch. Je ale důležité si uvědomit, že pohovor není výslech.

Pohovor je dialogem dvou stran, z nichž každá má své potřeby. Organizace hledá zaměstnance, který bude nejlépe splňovat jejich požadavky a zapadne do firemní kultury. Vy mezitím hledáte práci, která dokáže co nejlépe naplňovat vaše potřeby a bude odpovídat tomu, co od zaměstnavatele očekáváte.

Bez popisku

Tak jako vy se snažíte udělat na pohovoru dobrý dojem, stejně tak se personalista snaží udělat dojem na vás. Představuje vám společnost v co nejlepším světle a dává vám prostor pro vaše otázky. Tento prostor využijte a zjistěte si co nejvíce informací (na co je dobré se zeptat si povíme v dalších kapitolách). Kromě toho, že získáte informace, ukážete tím také svoji motivaci. Pokud tomu tak není a vy se cítíte na pohovoru jakkoliv ponižování nebo zesměšňováni, je dobré se zamyslet, jestli se jedná o společnost, které chcete věnovat svůj čas.

Bez popisku

3. Dýchejte

Dalším způsobem, jak zmírnit stres před pohovorem, jsou dechová cvičení. Jako prevence stresu asi moc nezmůžou, ale mohou být nápomocná v napjatých momentech těsně před pohovorem. Hodit se mohou například když čekáte před kanceláři na tu chvíli, kdy vás pozvou dovnitř.
Bez popisku

Různých dechových cvičení je celá řada, stačí si vybrat, co vám nejvíce vyhovuje. Velmi populární je tzv. krabicové dýchání. Po nádechu následuje krátké zadržení dechu, následně výdech a opět krátké zadržení. Můžete si to představit jako pohyb po čtverci, tak jak je to naznačené na obrázku. Nádech, zadržení dechu i výdech by měly trvat přibližně stejnou dobu. Doporučujeme pro začátek zkusit třeba tři doby a postupně dech prohlubovat na čtyři nebo i pět dob. Proces můžete opakovat stále dokola.

Bez popisku

Dalšími dechovými cvičeními se můžete inspirovat například na stránce Nevypusť duši.

Bez popisku

4. Netrapte se s tím, co nemůžete ovlivnit

Na zmírnění stresu také může působit vědomí toho, že jsou věci, které zkrátka neovlivníme a nemá proto cenu se nimi stresovat. Uchazeči mají často strach z odmítnutí, které ale nemusí vždy nutně značit jejich selhání nebo nekompetentnost. Společnost může dát šanci jinému kandidátovi například kvůli tomu, že má nepatrně více zkušeností než vy, má menší finanční požadavky, nebo se třeba zná s někým z personalistů.

To jsou věci, se kterými nic nenaděláme, a je proto zbytečné se nimi nechat stresovat a vnímat je jako své vlastní selhání. Lepší je se zaměřit na to, co skutečně ovlivnit můžeme. Tím se pomalu dostáváme k poslednímu bodu…

5. Připravte se

Štěstí přeje připraveným. Nejen, že nám poctivá příprava pomůže s hledáním odpovědí na některé záludné otázky, taky nám ale pomáhá bojovat se stresem. Jak na to jít chytře si ukážeme v následujících kapitolách. Pojďme se do toho společně pustit.

  Věděli jste, že...

Výzkum z roku 2021 ukázal, že lidé, kteří jsou u pohovoru upřímní, bývají méně nervózní. Pokud na otázky odpovídáte popravdě, nemusíte se strachovat, že se zapletete do pavučiny svých vlastních lží a polopravd.

Pokud je stres téma, se kterým se potýkáte často, nebojte se říct si o pomoc. Pro studenty MUNI je zde Poradenské centrum, které nabízí konzultace zdarma. Navštívit také můžete například stránku Nevypusť duši nebo terapie.cz.

Rádi byste o tématu stresu v kariéře věděli ještě více? Pusťte si náš podcast.

Zákulisní informace, zkušenosti z praxe i praktické návody každý druhý čtvrtek v podcastu Krocení kariéry!
Všechny epizody najdeš na Spotify, Apple Podcasts a Soundcloud.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info