Chci zjistit, jak se můžu uplatnit

Jste-li na začátku studia nebo na jeho konci, můžete se potýkat s otázkou, kde najít vhodné uplatnění. Výjimečná není ani změna preference během studia, pokud zjistíte, že vás to táhne jiným směrem, než jste původně zamýšleli.

Žádné obavy, je to naprosto normální a nemusí to být důvod změnit obor. Ať už studujete cokoliv, nabíráte tím zkušenosti, které se promítají do vašich kompetencí.

Zjistěte, jaké jsou vaše kompetence

Kompetence jsou schopnosti, znalosti a dovednosti projevené v praxi. Na základě identifikace vlastních kompetencí můžete začít vyhledávat možnosti uplatnění, které budou odpovídat vašim předpokladům. Kompetence můžeme rozdělit do tří kategorií:

Tvrdé

kompetence spojené s konkrétním oborem, např. práce s mikroskopem

Obecné

kompetence přenositelné napříč pozicemi, např. jazyky nebo práce s počítačem

Měkké

kompetence přenositelné napříč obory, např. schopnost spolupráce, ochota učit se

TIP! Nejste si jistí, jaké kompetence jste během studia načerpali?

Využijte kariérní portál JobCheckIN. Při vytváření portálu jsme analyzovali veškeré obory na Masarykově univerzitě a vytvořili z nich seznam dovedností. Během registrace si pak můžete vybrat tvrdé i měkké dovednosti, které ovládáte. Portál vám navíc na základě těchto dovedností počítá shodu s vypsanými pracovními pozicemi hned tedy víte, jak moc se pro vás daná pozice hodí.

Jak postupovat při výběru uplatnění

Je jasné, že kompetence nejsou všechno. Při výběru uplatnění hrají roli i další faktory. Při výběru si zkuste odpovědět na následující otázky:

• Jaké činnosti mi jdou snáze než druhým?
  • Jaké činnosti mě baví?
  • Jaké činnosti mi dávají smysl?
  • Jaké činnosti mi mohou generovat peníze?

Přijďte na konzultaci

Rádi vám při hledání uplatnění poradíme, anebo vám budeme klást takové otázky, abyste si na odpovědi přišli sami. Přihlaste se na Kariérní konzultace.

Inspirujte se u absolventů

Druhou možností je inspirovat se kariérní cestou absolventů vašeho oboru nebo jiných osobností. Podobné informace se dočtete na profesních sítích, stačí zadat název oboru a zjistit, kde současní absolventi nachází uplatnění nebo jakými pracovními zkušenostmi prošli.

Velkou dávku inspirace získáte i na akcích kariérního centra, které pravidelně zve absolventy univerzity, aby se podělili se svými zkušenostmi např. v rámci Konference JobAcademy.