Pohovory na dálku – co čekat od online výběrového řízení?

Trh práce se neustále mění a s ním i způsoby hledání vhodných uchazečů. Některé společnosti přistoupily k výběru uchazečů pouze přes počítačovou obrazovku. Osobní pohovor online ale není žádnou personalistickou novinkou a ani po uklidnění situace okolo pandemie zcela nevymizí. Co když budete muset pohovor na dálku absolvovat vy? Co od něj můžete čekat? 

10. 7. 2020

Bez popisku

Hlavním přínosem osobního pohovoru je jak pro HR, tak pro vás, se lépe poznat a zjistit, zda se k sobě vzájemně hodíte. Přestože to může vyznívat vágně, tak i ve výběrovém řízení je intuice silným rozhodovacím nástrojem. Díky virtuálnímu hovoru máte například možnost si ujasnit, zda se vám zamlouvá firemní kultura společnosti apod.  

Pro setkání tzv. face-to-face i v online prostředí platí jistá pravidla. Nejdůležitějším z nich je být sám sebou. Přetvářka není pro pracovní pohovor nejvhodnější strategie. Personalista kvůli ní nepozná vás, ale někoho jiného. I kdyby vám vymýšlení pomohlo se do firmy dostat, rozhodně není zárukou, že budete v práci spokojení. Může se stát, že až v praxi zjistíte, že moc nezapadáte do svého týmu, nerozumíte si s kolegy, povinnosti vás nenaplňují a celkově jste si práci představovali jinak. To dává smysl – ve výběrovém řízení hledal personalista někoho jiného než vás. Ta vaše vysněná práce čeká jinde.   

Jaké jsou zásady pohovoru na dálku?   

  • Nespoléhejte na Google. Na pracovní pohovor byste měli být co nejvíce připravení předem. Znát společnost, do které se hlásíte, vědět, jaké požadavky byly v inzerátu, na který se hlásíte nebo podrobně znát svůj vlastní životopis či motivační dopis. Přístup „však si to když tak najdu na netu“ vám neprojde – stejně jako při osobním setkání budete muset reagovat svižně a měla by z vás vyzařovat zdravá sebejistotu. A jestli si myslíte, že nebude poznat, že narychlo pátráte v e-mailu po nejnovější verzi vašeho CV… To víte, že bude.   
  • Zajistěte si reprezentativní prostředí. Ne každý má doma ukázkovou kancelář. Ale najít místo, kde se za vámi nebude tyčit hora neposkládaného oblečení nemusí být přece nemožné. Stačí jednobarevná zeď nebo cokoliv málo rušivého. Zároveň si pohlídejte, aby vás při hovoru nikdo nerušil, nepouštěl si hudbu anebo nehrál online hry kvůli stabilitě připojení.   
  • Vše raději překontrolujte. A to klidně dvakrát. Sílu připojení, funkčnost mikrofon, nastavení kamery. Je lepší si vše vyzkoušet a otestovat třeba při chatování s kamarádem. Raději buďte na schůzce předem, i když je u vás doma. Spusťte si kameru, počítač připojte pro jistotu k nabíječce a jen tak seďte. Čekat do 15:59 k tomu si vše zapnou nebývá ten nejlepší nápad.   
  • Chovejte se jako při setkání tváří v tvář. Zvolte si vhodné oblečení, a to nejen pro horní část těla, ale i tu spodní. Přestože s tím nepočítáte, nikdy nevíte, zda nenastane situace, kdy budete muset vstát. A vaše pyžamo asi budoucímu šéfovi ukazovat nechcete. Zároveň myslete na své držení těla. Pokud se obáváte, že byste se mohli v pohodlném křesle se tzv. rozvalit, tak raději zůstaňte u židle. Stejně tak nemějte položený notebook na nohách, ať se nehýbe obraz.   
  • Pokud nemusíte, nevypínejte mikrofon. Dostatečným důvodem pro vypínání mikrofonu jsou chvíle, kdy druhou stranu ruší šum nebo ozvěna a špatně se slyšíte. V tom případě vysvětlete situaci, omluvte se a vypínejte na chvíli mikrofon, když zrovna nemluvíte.
  • Ukažte personalistovi tvář i ramena. Fakt, že máte mít při pohovoru zapnutou kameru, je nejspíše dostatečně zřejmý. Možná ale nevíte, že by kromě vašeho obličeje a krku měla být vidět i ramena. Budete působit přirozeněji. Jestli tedy není žádný důvod, proč neukázat HR trochu víc než jen vaši krásnou tvář, tak směle do toho.
  • Vyhraďte si dostatek času. Takže pohovor mám od tří tak asi na hodinu… Tak to už o půl páté můžu s kámošem na pivo. To raději ne. Pohovor se může protáhnout, nebo naopak zpozdit, proto mějte dostatečnou časovou rezervu. A jak byste řešili situaci, kdy vám všichni začnout psát nebo volat, kde jste? Za prvé by vás to mohlo rozhodit v nejméně vhodnou chvíli, kdy se rozhoduje o vaší kariéře a za druhé ve chvíli, kdybyste se jim snažili dát vědět a odepisovali jste, bylo by to poznat. Umíte si asi představit, že personalista, který vidí, že mu nevěnujete pozornost, vám body nepřidá.   

Pokud chcete mít jistotu, že jste na pracovní pohovor, ať už online nebo offline, řádně připravení, můžete využít službu CV clinic. V rámci ní vám kariérní poradce dá další tipy, jak setkání zvládnout s lehkostí a sebevědomím.  


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info