Jak budovat dobré návyky? A jak je využít k rozvoji kariéry?

Dát si předsevzetí je skvělé. Bohužel jen některá mají delší živnost než pár dní či týdnů. Problém nebývá v předsevzetích samotných, ale spíše v jejich počtu, frekvenci nebo zaměření. Jak tedy budovat nové návyky? A na co byste si měli dát pozor, když je chcete dodržet?  

5. 1. 2021

Bez popisku

„Takže… Budu teď opravdu denně cvičit, zlepším si angličtinu, přečtu si všechny ty rozvojové knihy a…“ 

Přiměřená předsevzetí vás mohou posunout o pořádný kus dál – v osobním i profesním životě. Když to s nimi ale přeženete, nejspíše pohoříte a žádný nový zvyk se ve vašem životě neuchytí. 

1. Méně je více


Místo snahy zvládnout za týden čtvrtinu německé gramatiky, zvolte si cíl udělat jedno cvičení denně. Takové, které vám nezabere víc než 10 minut. Stejně přistupte k četbě nebo ke cvičení. Namísto nákupu všech knih, které jste chtěli přečíst, si vyberte jednu. Z ní si každý večer přečtěte kapitolu, či pár stran. Každý den také nemusíte uběhnout maraton. Stačí pár minut cvičení denně. Zvýšíte tak šanci, že jej opravdu uděláte.  

Podstatou budování nových návyků je udržet si motivaci, neodradit sám sebe od příliš velkého cíle a především si nový zvyk zautomatizovat. Když ho budete dělat pravidelně, po několika dnech/týdnech vám ani nepřijde, že děláte něco navíc. Pak můžete o kousek zvýšit laťku. Postupně tak dosáhnete všech velkých snů – umět plynně španělsky, procestovat svět, naprogramovat si vlastní aplikaci nebo dokončit diplomovou práci.  

 

2. Slepujte návyky dohromady


Než začnete budovat nové návyky, zamyslete se, zda spolu některé nesouvisí víc než ostatní. Například četba rozvojových knih by se mohla spojit s výzvou zapsat se na určitý workshop. Zlepšování jazykové úrovně se zapojením do pomoci zahraničním studentům v Brně. Snaha získat kontakty na lidi v oboru s přihlášením na stáž do firmy.

Jakmile vám různá předsevzetí zapadnou lépe do sebe, budou se vám snáze plnit. Kdybyste náhodou pro některá ztráceli motivaci, připomeňte si, že nejsou jen cílem samy o sobě, ale i cestou k dosažení dalších vítězství (třeba získat skvělou práci, která vás bude opravdu bavit).

3. Pořád si je opakujte


Jak docílit toho, aby vám nové návyky vydržely? Mějte je na očích.

Sepište si je – ideálně na papír – a dejte ho na viditelné místo. Zároveň si pravidelně večer zaznamenávejte, jak jste byli úspěšní - vytvořte si svůj osobní dlouhodobý check-list pro každý den. Budete tak mít rychlý přehled o tom, jak se vám daří. Check-list vám také pomůže s výše zmíněnou motivací. Budete mít přehled, kolik nových návyků už jste zvládli a jak jste mnohem produktivnější, zdravější nebo šťastnější.

4. Vždy záleží na tom – kdy, kde a za kolik


K tomu, aby se pro vás nový zvyk stal co nejrychleji pravidlem, a ne nepřekonatelnou výzvou, využijte i sílu kontextu. Ať už se pokoušíte dosáhnout čehokoliv, dejte zvyku pevný řád. Určete, kde a kdy ho budete dělat. Pomůžete tak sami sobě se rychleji naladit na plnění konkrétního úkolu. Třeba četbě se věnujte vždy 20 minut před spaním a sedejte si s knížkou na určité místo – do křesla, na postel, kamkoliv. Plnění online kurzu se naopak věnujete každé úterní dopoledne před přednáškou, a to u pracovního stolu.

A co znamená za kolik? Jednoduše se odměňujte. Snáze překonáte počáteční nechuť se tzv. k něčemu dokopat. Ať už to bude díl oblíbeného seriálu, dobrá svačina nebo cokoliv jiného, i odměna by měla pravidelná a obdobná. Jen pozor, abyste si odměnou neničili jiná předsevzetí – když chcete zlepšit kondici, tak si zvolte něco jiného než čokoládu.

 

Start kariéry jako předsevzetí


Nové návyky vám můžou pomoci i při startu kariéry. Postupnými kroky například získáte požadovanou jazykovou úroveň. Návštěvami různých rozvojových kurzů, workshopů a četbou inspirativních knih si zase můžete utřídit myšlenky ohledně ideální pozice, na kterou byste se hodili.

Stejně tak vám pro rozvoj kariéry pomůže odhalení vašich silných stránek. O nich vám toho spoustu prozradí nejen vaše tzv. tvrdé dovednosti, ale i ty měkké. Tedy ty, které nezískáte až tak pasivním učením, jako spíše praxí. Mezi ně patří třeba prezentační a organizační dovednosti, týmovost, leadership, samostatnost a další. Přehled si o nich můžete udělat v centrální databázi kompetencí.

Jak další tvrdé a měkké dovednosti získat? Třeba zapojením do spolků, spoluprací na školních projektech apod.

💡 Pokud si chcete ujasnit, co se vám vaše silné i slabé stránky snaží říct a jakým kariérním směrem byste se měli ubírat, navštivte kariérní konzultace. Naši poradci vám rádi pomohou nejen s nasměrováním, ale i určením vhodných cílů. A pro jejich dosažení si zase vy zvolíte vhodné návyky a pak už stačí, když je budovat – krok za krokem a semestr po semestru.

Rada na závěr

Už víte, co byste se sebou chtěli dělat, tak se do toho dejte. Využijte prvotní příval motivace a nečekejte na pondělí, další měsíc nebo nový rok. Jinak se může stát, že vaše nadšení opadne, na své předsevzetí zapomenete, posunete ho na později, no… a pak už to zná každý.

📚 Tipy na další knižní inspiraci:


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info