Bezchybný životopis: Co do něj patří a co ne?

Životopis. Vytvořit ho je pro někoho otázkou pár minut, pro druhého práce na celý den. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, rozhodně pro vás není nemožné mít díky pár tipům a radám skvělý životopis – relevantní pro pozici, na kterou se hlásíte a zároveň profesionální a svým způsobem unikátní.

21. 9. 2020

Obecná pravidla pro tvorbu CV

• Mějte jeden životopis, ve kterém máte kompletní informace o svých zkušenostech, vzdělání atd. Z něho pak podle potřeby vytvářejte specializovaná CV, v nichž využije jen určité relevantní informace pro různé pozice.
  • Stěžejní součástí životopisu je tzv. hlavička. Do ní patří jméno, kontaktní údaje: e-mail, telefon a adresa bydliště, na které je možné vás zastihnout.
  • Informace o věku, datu narození, národnosti, zdraví a rodinném stavu mohou být diskriminační. Není nutné je v CV uvádět.
  • Buďte struční. Šetřete personalistův čas a zašlete životopis, který bude mít maximálně dvě strany. Mezi nejdůležitější informace patří vzdělání, pracovní zkušenosti, jazyky a kontakty.
  • Myslete na to, že vaše CV by mělo být informačně nadupané a každé zmíněné slovo by mělo mít svůj důvod. Vyhněte se proto nicneříkajícím a vágním spojením. Dávejte si také pozor na dlouhé bloky souvislého textu.
  • U pracovních zkušeností uvádějte ideálně okolo 4 pozic, které souvisí s místem, na které se hlásíte. I na brigádách nebo stážích jste se mohli naučit dovednosti, které se pro zmíněné místo hodí (např. týmová práce, organizační dovednosti apod.), tak se zamyslete nad tím, co vše můžete uvést.
  • Buďte chronologičtí. Ale pozor! Vždy jmenujte nejaktuálnější informace, ať už se jedná o studium, nebo zkušenosti. Poté vypisujte další položky postupně, jak jedna druhé předcházely. Tedy od nejnovějšího po nejstarší.
  • Úroveň svých jazykových dovedností uvádějte podle Společného evropského referenčního rámce (A1C2).
  • Nezapomeňte v závěru CV uvést datum aktualizace, čímž dáte najevo, že všechny údaje jsou k tomuto datu aktuální.

Vizuální stránka životopisu

Úspěch životopisu závisí sice především na jeho obsahu, ale body vám může připsat i jeho vzhled.  Můžete si vytvořit vlastní šablonu, využívat barvy, fonty. Jen pamatujte, že méně je někdy více.

• Životopis můžete ozvláštnit grafickými prvky. Dáte tak najevo své dovednosti a zároveň se odlišíte od jiných uchazečů. Grafické vylepšení CV ale není povinné, a ani nemusí být pro danou pozici relevantní.
  • Fotografie může, ale nemusí být součástí CV. Díky fotce si vás ale personalista lépe zapamatuje a nestanete se jen jedním z mnoha anonymních uchazečů.

Jak posunout CV na další level?

• Pro oživení CV můžete využít i krátké představení sama sebe. Co by se o vás měl personalista ještě dozvědět? Představení by mělo být stručné a hodí se do něj např. vyjmenování hodnot, které vyznáváte, vaše životní vize či poslání.
  • Máte za sebou projekty se zvučnými jmény? Spolupracovali jste se známými osobnostmi ve vašem oboru? Zvýrazněte je, aby si jich personalista všiml na první pohled.
  • Do životopisu můžete uvést i své zájmy. Nejsou povinné, ale může být vhodné se o nich zmínit, pokud například souvisí s pozici, na kterou se hlásíte.
  • Přizpůsobte CV inzerátu. Vyhledejte si konkrétní klíčová slova v popisu pozice, na kterou se hlásíte, a uveďte je také ve svém životopisu. Personalisté se podle nich často orientují.