Zklidněte svou MIND, zmírněte stres a ciťte se více FULL už dNESS

5. 8. 2019, Autor: Hana Cukrová, copywriter KC MU

Máte pocit, že musíte být všude, dělat aspoň deset věcí zároveň, ale žádné z nich se nedokážete věnovat pořádně a že vlastně nevíte kdy a jak se zastavit? Je čas to změnit a vyškrábat se ze spirály stovek myšlenek, povinností a být chvíli přítomní. Jak na to? Naučte se být více všímaví – k sobě i svému okolí – díky mindfulness.

Proč je důležité být tzv. přítomní duchem?

V dnešní zrychlené době není problém řešit několik úkolů zároveň. Jet do školy, poslouchat hudbu, psát si s kamarádem o večerním pivu a současně přemýšlet nad tím, zda si na oběd něco uvařím, nebo si zajdu do menzy.

Hektičnost každodenního života ale negativně přispívá k vyššímu pocitu stresu, vytížení, špatnému spánku a samozřejmě tomu, že se neumíme zcela věnovat věcem, které jsou pro nás opravdu důležité. Od toho, abyste se naučili, jak se vrátit do přítomnosti, existuje praxe mindfulness.

Mindfulness lidem pomáhá lépe fungovat – zlepšit svou pozornost, zvýšit výkonnost, motivaci i kreativitu a především snížit únavu a stres. Díky tomu, že budete ve svém životě více všímaví, dokážete vnímat své problémy s nadhledem a spíše jako výzvy, které se dají v klidu řešit. Ať už půjde o osobní problémy, náročné zkoušky ve škole nebo přípravu na první pracovní pohovor.

O čem je mindfulness?

Praxe tzv. všímavosti je především o vnímání přítomnosti a uvědomování si toho, co se v ní aktuálně děje. Zaměřit se přitom můžete jak na své okolí, tak i na sebe. Při zkoumání svých pocitů a myšlenek můžete dospět díky pravidelnému cvičení k tomu, že se dokážete emocionálně od určitých situací oprostit. Nebudou vás tak už tolik rozčilovat či znervózňovat. Mindfulness vám ale může pomoci i při překonávání strachu.

Na druhou stranu, když se zaměříte spíše na své tělo a jeho vnímání, můžete snadno zjistit, že se například necítíte úplně dobře a měli byste si odpočinout. Předejdete tak propuknutí nemocí.

Jak mindfulness praktikovat?

Cvičení prosté pozornosti (vnímání okolí)

Prostřednictvím této techniky se naučíte vnímat své okolí takové, jaké je. Nehodnotit je, ale jen poznávat a zároveň mít svou pozornost pod vědomou kontrolou. Ať už se nyní nacházíte kdekoliv, zkuste si nejprve zavřít oči, pokud je to možné. Jestliže je vám to nepříjemné, zaměřte se na jeden neutrální bod – například podlahu.

☑️ Svou pozornost věnujte nejprve zvukům: Co nyní slyšíte? Jak je to blízko? A co slyším v dálce?
☑️ Nyní zapojte svůj čich: Má mé okolí nějakou vůni? Nebo zápach? Odkud pochází?
☑️ Teď přichází chvíle, abyste otevřeli oči: Co se nachází kolem vás? Těsně vedle vás, nebo naproti přes cestu?
☑️ Nakonec využijte hmat: Prozkoumejte textury okolo sebe. Jaké jsou? Jsou vám příjemné?

V závěru cvičení zkuste spojit vnímání svých smyslů dohromady a naplno prožívat aktuální situaci, místo, čas, ve kterém se právě nacházíte. Snažte se nezabývat myšlenkami, které k vám budou přicházet. Jen je zaregistrujte a vraťte se zpátky k pozorování.

Cvičení chvilka pro sebe (myšlenky, vjemy, pocity)

Tato praxe vám pomůže více poznat vaše pocity, vjemy a myšlenky. Důležité je si uvědomit, že při tomto cvičení není nic špatně, nebo dobře. Všechny jsou součástí vás, proto nebuďte kritičtí. Znalost sama sebe je důležité. Může vám pomoci změnit váš postoj a přístup k řešení jakýchkoliv situací, které budete ve svém životě řešit.

Nejprve se narovnejte. To je důležité proto, abyste zůstali bdělí. Zavřete si oči, nebo využijte stejnou techniku jako při předchozím cvičení.

Nyní si uvědomte, co vaše tělo momentálně dělá. Stojí? Je mu zima? Je unavené? Po obecném skenování vašeho těla se zaměřte na jeho jednotlivé části. Zkoumejte, zda vás někde něco tlačí, bolí, vyčerpává – ale opět se tomu dále nevěnujte, jen to zaregistrujte. Nyní se přesuňte ke svému dechu. Vnímejte, jak se vaše tělo při výdechu a nádechu mění, jaký vzduch do sebe vdechujete.

Po těle přichází na řadu pocity. Jak se nyní cítíte? Šťastní, smutní, rozmrzelí nebo tak nějak neutrálně? Běhá vám hlavou hromada myšlenek, přehráváte si nějaké rozhovory nebo na nic aktuálně nemyslíte? Zkuste se zklidnit, zaměřit se na svůj dech a momentálně nic neřešit. Nechat myšlenky jít.

Vším, k čemu jste dospěli, se můžete zabývat poté, co otevřete oči. Ne vše ale stojí za pozornost. Po dlouhodobějším praktikování mindfulness možná zjistíte, že některé pocity nebo myšlenky se vám vracejí častěji. Právě ony za vaše všimnutí stojí.

Rady na závěr

✔️ Stačí vám pět minut denně. Důležité ale je se cvičením věnovat pravidelně. Než naplno pocítíte první výsledky, obvykle to bude trvat pár týdnů.
✔️ Pro krátkou meditaci nepotřebujete sedět v nejtišším pokoji. Mindfulness můžete praktikovat i cestou MHD do školy, při čekání před učebnou nebo při večerní procházce.
✔️ Dejte si připomínku do mobilu, do diáře, ať na krátké zklidnění během dne nezapomenete. Špatnou taktikou není ani meditování těsně před tím než jdete spát.
✔️ Napište si, proč by se vám hodilo, umět ovládat mindfulness. Kdykoliv budete ztrácet motivaci s ním pokračovat, připomeňte si, proč vám to stojí za to.

Zdroj článku najdete zde.