Yale, Oxford a Masarykova univerzita – co je spojuje? Služby kariérních center

24. 5. 2019, Autor: Hana Cukrová, copywriter Kariérního centra MU

Kariérní poradenství, typy studentů a absolventů využívající kariérní služby i vhodné pracovní portály pro vysokoškoláky. To jsou jen některá témata, která řešilo téměř 40 univerzitních pracovníků v rámci akce MUST Week for Career Services. Akci pořádalo od 20. května už potřetí Kariérní centrum MU.


O nejvhodnějším způsobu, jak přistupovat ke kariérnímu poradenství debatovali zástupci více než 20 univerzit z celého světa přímo na půdě Masarykovy univerzity. „Přijet sem byla jasná volba. Budujeme na naší univerzitě kariérní služby a hledáme organizace, kterými se inspirovat. Objeli jsme už i jiné akce, ale tato se věnuje přesně tomu, co nás momentálně zajímá,” okomentovala svou účast Study Advisor and Programme Coordinator z Lund University Anna Hjalmers Mattson.

Do Brna dorazila také Senior Associate Director Julia Bourque z Yale University. „Je pro mě zajímavé vidět, jak jsou různá kariérní centra vlastně podobná, že řešíme obdobné záležitosti a velmi podobnou cestou. Zároveň mě ale inspirují i rozdíly, které s sebou přinášejí nové nápady,” popsala své dojmy. Bourque zároveň věří, že díky dobrému kolektivu, který se na akci potkal, zůstanou všichni účastníci v kontaktu a budou si vzájemně předávat tipy a zkušenosti i v budoucnu.

Centra spojují stejné zkušenosti i praxe

A v čem se podobá práce brněnských a třeba oxfordských poradců? Například ve vedení individuálních kariérních konzultací. Studenti proto nemusí jezdit až na Oxford, aby našli svůj kariérní směr. Probrat například to, zda se už vrhnout do pracovního procesu, nebo se dále věnovat jen studiu, jak se zorientovat na pracovním trhu, co jej bude pracovně naplňovat nebo pro jakou nabídku se rozhodnout – stihnou i v Brně za 20 minut. Efektivní individuání setkání mají možnost zažít několikrát do týdne. Pak už jim stačí se spolu s poradcem domluvit na dalších setkáních a nastavit si vlastní akční plán.

 
I poradci z Kariérního centra MU se setkávají s obdobnými typy studentů, a to především v rámci individuálních konzultací. Také z rozhovorů s ostatními účastníky vyplynulo, že i jejich studenti přistupují ke své kariéře podobně.

To není vše. Jak upozornil Careers Adviser z University of Oxford Hugh Nicholson-Lailey, kariéra studentů VŠ nemusí být omezená studovaným oborem a uplatnit se mohou i mimo něj. To samé platí i pro studenty MUNI. Společnosti spolupracující s Kariérním centrem MU vítají do svých řad všechny zájemce. Vše důležité pro praxi je zvládnou naučit. Práci v technologické firmě tak může najít i absolvent programu Historie. Důležité ale je svou kariéru začít řešit.

„Je důležité postupně získávat zkušenosti. Začít nad ní přemýšlet na začátku studia, zjišťovat si, jaké jsou požadavky zaměstnavatelů a připravit se na ně. Pokud se nad tím zamyslíte brzy, budete mít více času a můžete postupně zkoušet celou řadu možností, získávat v průběhu studia zkušenosti, zlepšovat své dovednosti, a to se vám na konci studia bude hodit. Každopádně je podstatné si uvědomit, že nikdy není pozdě začít o kariéře uvažovat,“ vysvětlil důležitost kariérního rozvoje ještě při studiu Nicholson-Lailey.

Rozdíly jako zdroj inspirace

Na druhou stranu jsou to zejména odlišnosti mezi službami i kariérními centry obecně, o kterých účastníci diskutovali nejvíce. Jedním z výrazných rozdílů je vztah center k univerzitám. Zatímco některá jsou na svých zřizovatelích velmi závislá a jejich zástupci proto hledali na akci příklady, jak se alespoň trochu osamostatnit. Jiná fungují jako rovnocenní partneři svých univerzit. Příkladem je třeba kariérní centrum na Vienna University of Economics and Business.

Jeho ředitelka Ursula Axmann ocenila na MUST Weeku především část věnovanou vývoji kariérních služeb na základě potřeb studentů. „Bylo to velmi dobré. Líbí se mi mix workshopů na různá témata a zároveň jsem ohromena tím, jak jsou všichni účastníci oddaní své práci v kariérních centrech. Je tu skvělá nálada pro rozvíjení nových nápadů," uvedla. 

Přestože v rámci poradenství přistupují psychologové a poradci ke studentům obdobně, ne vždy využívají stejné metody a nástroje. Navíc ne všechny centra mají své jisté zázemí v rámci domovské univerzity. Rozdíly jsou třeba i ve formách akcí pro studenty a zaměstnavatele. Zatímco na Turku University of Applied Sciences máte možnost se v rámci Excursion projects vypravit za zaměstnavateli do firem a lépe je poznat, díky Kariérnímu centru MU vám stačí dorazit na akci Industry ShowCase přímo na vaší fakultě a zástupci velkých společností přijdou za vámi.

Mimo fungování kariérní centra spojuje také myšlenka na vhodný pracovní portál pro jejich studenty a absolventy. Některé z nich nějaký mají reálně, jiné jen v hlavě či na papíře. „Vy už svou vlastní platformu máte, my o ní zatím jen přemýšlíme, ale víme, že by bylo určitě zajímavé něco takového zkusit,“ uvedl Jari Penttilä, který pracuje jako Career Specialist na University of Jyväskylä.

Právě Kariérní centrum MU už univerzitní portál JobCheckIN pro studenty a čerstvé absolventy spustilo v roce 2017.

Networking jako highlight setkání

Kromě dopoledního a odpoledního programu, který se odehrával na univerzitní půdě, byl pro účastníky velmi důležitý večerní networking. „Jsem ráda, že jsem měla možnost se tu setkat se spoustou milých a příjemných lidí, se kterými jsme si vzájemně předali tipy a zkušenosti, a kteří sdílí stejné nadšení do své práce,” uvedla Career Advisor z University of Ljubljana Tina Malenšek Kojić.

Předávání tipů a zkušeností ocenila také Anu Lehtinen, která pracuje jako Senior Advisor na Turku University of Applied Sciences. „Jen poslouchat ostatní, co dělají, pro mě bylo nejvíc obohacující. Nezáleželo na tom, zda informace zazněly v rámci prezentací, nebo ne, nejdůležitější bylo, že jsme si předávali zkušenosti,“ potvrdila.

S ní souhlasila Bourque z Yale University, která vzájemný networking označila za highlight setkání.

Z networkingu byl nadšený i Penttilä z University of Jyväskylä. „Byl skvělý. Prezentace a workshopy jsou jen jedna věc, velmi důležité je také mít možnost osobně mluvit s ostatními, diskutovat, bavit se o silných i slabých stránkách naší práce a inspirovat se,“ zhodnotil program. Dodal, že se mu MUST Week v podání Kariérního centra MU velmi líbil. Akce je velmi dobře promyšlená a zorganizovaná. Není to první Erasmus, na kterém jsem byl, ale určitě je zatím nejlepší,“​ doplnil Penttilä.


Týdenní akci MUST Week for Career Services uspořádalo od 20. května Kariérní centrum MU pro pracovníky kariérních center z celého světa. Program byl zaměřený na téma kariérního poradenství a služeb pro studenty a absolventy VŠ. Jeho součástí byly zajímavé týmové workshopy, prezentace jednotlivých center i večerní networking.

Hlavní partner