Porovnání Velké čtyřky – jak se liší nástupní mzdy a výběrka?

18. 4. 2019, Autor: Andrea Soukupová, copywriter KC MU

Případové studie, přijímací testy nanečisto, ale také pokec o tom, jak vypadá běžný pracovní den. To všechno jste mohli zažít 16. dubna na Workshop Day s Velkou čtyřkou na ESF. Na začátku akce porovnávali zástupci společností rozdíly mezi výběrovými řízeními, výší mezd i pozicemi, které nabízejí v Brně. Po společné části následovaly workshopy s jednotlivými společnostmi. Každá si připravila dva. Chyběli jste? Nevadí, přečtěte si to nejdůležitější, co jsme se dozvěděli.

Plné úvazky v Brně, ale i stáže pro studenty
Pokud chcete pracovat pro Velkou čtyřku, tak v Brně máte dostatek možností. Samozřejmě to není tak růžové jako v Praze, ale i tak je možné najít stáž při studiu nebo praxi v jiném oboru než jen ekonomickém. Konkrétně Deloitte nabírá nováčky do oddělení auditu i TAX technology. Společnost EY má v Brně především auditory (a pozor, mají i Audit HUB). Studentské stáže nabízí v KPMG na pozicích audit commercial, čerství absolventi si mohou vybrat oblast daňového poradentství či management consultingu. I PwC otevírá stáže a to především ve finančním auditu. Kromě toho mají i klasické pozice v oblasti daní, práva a IT.

Výběrko a jeho zákoutí
Pokud se přihlásíte na výběrové řízení do PwC, nemusíte se bát. Snaží se ho pojmout jako hru a minimalizovat stres kandidátů. Na začátku si projdete assessment centrem a vstupními testy, které jsou zaměřené na cizí jazyk a numerické dovednosti. Následuje case study a pohovor s manažerem. U KPMG mají také online testy, které dokonce můžete vyplnit z domova. Pokud jimi projdete, čeká vás buď Den D (den, který trávíte na KPMG, řešíte případovky a bavíte se s potenciálními kolegy), nebo rovnou pohovor a případová studie.

V EY je to podobné jako u výše zmíněných společností. Petra Přibylová z EY povzbuzovala, že testy nejsou těžké, jsou zaměřené na logiku, a zvládnou je i studenti neekonomických fakult. Upozorňovala, že součástí výběrového řízení je i velice příjemná hra. Pokud by vaše cesty vedly do Deloitte, tak se připravte na logicko-analytický test a test z jazyka. Pokud projdete i assessment centrem a přijmou vás, tak se na konci potkáte i s partnerem. Za partnera je v rámci Velké čtyřky považován člověk, který pracuje v top managementu. Na závěr byste měli vědět, že úředním jazykem těchto firem je angličtina, což znamená, že bez ní se neobejdete.

Nástupní mzda je všude podobná
Dalším tématem byla samozřejmě výše nástupní mzdy. V KPMG je rozdíl, jestli nastupujete v Praze, nebo Brně. V Brně totiž dostanete 33 000 Kč hrubého, což je o dva tisíce méně než v hlavním městě. Na druhou stranu zase proplácí přesčasy. V EY nerozlišují, v jakém městě pracujete, a rovnou vás odmění 35 000 Kč. Na rozdíl od KPMG neproplácí přesčasy, ale po každém roce je zhodnotí a případně kompenzují v rámci ročních bonusů. Podobně to mají i v Deloitte, kde se nástupní mzda pohybuje okolo 35 000 Kč a také neproplácí přesčasy. PwC své nástupní mzdy uvádí na webu a točí se kolem 34 000 Kč. Pokud by vás zajímalo, jak se staví k přesčasům, tak je proplácejí nebo nabízejí možnost náhradního volna.

Na adaptaci se klade velký důraz
Adaptační proces trvá v těchto společnostech několik týdnů. Nemusíte se bát, že by vás někdo hodil do vody a nechal plavat. Ze začátku po vás budou kontrolovat výstupy seniornější kolegové. V PwC a Deloitte dokonce dostanete vlastního buddyho – to bude člověk, který pracuje na stejné pozici, jen je ve firmě déle. Bude po ruce a poradí i se zapeklitými případy. Jen pro představu zaškolení v EY trvá 6 týdnů a KPMG 5 týdnů.


Workshopy – co jsme se na nich dozvěděli?

Deloitte: Jak na daně
Práce daňového poradce není jen o daňových přiznáních a papírování. Může se realizovat i v oblasti vzdělávání díky školením, které bude pořádat pro klienty. Velká část práce je i o poradenství a občas je potřeba zajet za klientem, abyste zjistili, jak to ve firmě funguje. Ne vždy se dá totiž výše daně určit jen tak od stolu. Na workshopu jsme se dozvěděli, jak se odlišují klienti v Česku, Americe nebo asijských zemích. Věděli jste, že třeba v Holandsku berou finanční úřad za svého parťáka? Nebo že se Japonci nepřiznají, když něčemu nerozumí?

Práce v oblastí daní se dá skloubit se školou. To ostatně potvrdila studentka ESF Dominika Molnárová, která při práci v Deloitte zvládla napsat bakalářku i odstátnicovat. Na závěr setkání mluvila Marie Veselá o tom, jak efektivně učí nováčky: „Když klient pošle dotaz, tak ho přepošleme novým kolegům a poprosíme je, aby zkusili vymyslet odpověď. Pak si nad ní sedneme a doladíme ji. Díky tomu se rychleji učí daňově přemýšlet a také se posouvají o pořádný kus dál.“  

KPMG: Online testy
Určitě vás zajímá, jak testy vypadají. Skládají se z několika bloků úloh, které zkoumají logické a analytické myšlení, schopnost práce s čísly, textem a také testem z angličtiny. Některé úkoly jsou zaměřené na doplňování symbolů podle různých vzorců, jiné na nalezení slova odpovídající určité definici. Další vycházejí z popisu praktických situací a vyhodnocení pravdivých a lživých tvrzení.

Tyto testy si můžete udělat i z pohodlí domova, stačí mít k dispozici notebook a internet. Výsledky testů platí po celý rok. „Může se taky stát, že se vám to zrovna nepovede. Ale za rok se klidně můžete přihlásit znovu, a pokud testy zvládnete, tak nebereme ohled na to, že předtím vám to nevyšlo,“ okomentovala systém online testů HR specialistka společnosti KPMG Eliška Strejčková.

EY: Excel s auditorem
Nejlepším přítelem auditora, jak už většina studentů tuší, je Excel, a ještě větším schopnost ovládat rychle důležité funkce – třeba IF, SUMIF nebo VLOOKUP. A proč zrovna v anglickém jazyce? Protože ta bude pro vaši práci stejně klíčová jako schopnost mít v zásobě co nejvíc klávesových zkratek. Zaleknout byste se neměli ani nejrůznějších filtrů, seskupování dat nebo sestrojení pivotky – její dialogové okno otevřete jednoduše na AJ klávesnici díky Alt + D + P. Pokud tyto vychytávky ještě neovládáte, tak nevadí. Postupem času se všechno doučíte.

PwC: Audit naživo
Workshop z PwC byl naučný nejen po odborné stránce, ale také lidské. Pracovalo se v týmech a každý měl hledat chyby v rozvaze a výkazu zisků a ztrát. Jako Kariérní centrum jsme měli na výběr, jestli půjdeme cestou pozorovatele, nebo účastníka. Zvolili jsme tu druhou možnost a byla to správná volba (ačkoliv jsme o světě auditu nevěděli vůbec nic). Na druhou stranu jsme díky tomu zjistili, jak v PwC reagují, pokud tápete. Lektoři byli po celou dobu příjemní a nápomocní. Podělili se s námi o to, kde se vyskytují nejčastější chyby (firmy často kopírují komentáře k jednotlivým položkám v rozvaze z minulých let a zapomínají je aktualizovat) i jak by při řešení postupovali oni. Naváděli nás na položky, kde byly nejasnosti, ale zároveň čekali, jestli zjistíme, proč je to špatně. 

Na závěr shrnul Michal Macura výhody stáží v auditu pro studenty: „Stáž je poměrně flexibilní, takže si dopředu domluvíte, kdy můžete pracovat. A když vám do toho přijde zkouška, s manažery se dá vždy domluvit. Já sám se za dva roky stáže v auditu naučil daleko více než za pět let ve škole. Navíc si už i po dvou letech stáže ve Velké čtyřce můžete z pracovních nabídek vybírat."
Akci Workshop Day s Velkou čtyřkou pořádalo Kariérní centrum MU ve spolupráci s Ekonomicko-správní fakultou MU dne 16. dubna 2019 v prostorách ESF.

Hlavní partner