Umíte jazyky? Postavte na nich svou kariéru

14. 3. 2019, Autor: Hana Cukrová, copywriter KC MU

Polština, maďarština, turečtina, nizozemština… Umíte jeden z těchto nebo dalších specifických jazyků? Pak pro vás nastal čas pracovní hojnosti. Do svých řad vás chtějí nejen společnosti IBM, Infosys, James Cook Languages, Kiwi.com i Zebra Technologies, ale i spousta dalších. Právě tyto firmy ale hledají kandidáty přímo na MUNI, kde jim o svých nabídkách, podmínkách i benefitech povídaly 12. března na půdě FF v rámci akce Industry ShowCase: Kariéra s jazyky.

Znalost specifického jazyka je v dnešní době záruka, že se na trhu práce neztratíte. A také toho, že nejspíše nebudete muset dlouho hledat, než najdete toho pravého zaměstnavatele. Obavy některých studentů, že je na výběrových řízeních nekonečná listina jazykářů, vyvrátili zástupci společností jednohlasně.

Např. v Infosys se na jednu pozici hlásí 3–4 uchazeči, ale to není žádné vysoké číslo. Také Zebra Technologies nehlásí kalamitní stav – i kdyby společnost přijala všechny účastníky úterní akce, stále by měla volné pozice pro další zájemce.

Právě nyní je podle zástupců společností doba, kdy si společnosti nevybírají kandidáty, ale vy je. Můžete tak při výběru nejvhodnějšího zaměstnavatele využít i jiná měřítka než jen výši platu – třeba firemní kulturu nebo sociální zodpovědnost firmy. Mějte na paměti, že se specifickými, ale i hlavními, jazyky se můžete uplatnit nejen ve společnostech, které na akci vystoupily.

Co můžete očekávat?

Všechny vystupující společnosti se snaží zájemcům vycházet co nejvíc vstříc. Myslí také na studenty, a proto nabízí minimálně poloviční úvazky, nebo rovnou možnost stáží. Např. v James Cook Languages si můžete přivydělat jako lektoři cizích jazyků ještě za studia, stejně poloviční úvazek s flexibilní pracovní dobou dostanete i v Infosys.

IBM, Kiwi.com a Zebra pak nabízí také možnosti stáže a internship. Tyto společnosti, stejně jako výše zmíněný Infosys, jsou otevřené i spolupracím na diplomových nebo bakalářských pracích. Stačí jim napsat a domluvit se s nimi na podmínkách. I touto cestou poznáte lépe fungování firmy a nahlédnete do zákulisí jejího fungování.

A co home office? Až na společnost James Cook Languages (nemůžete přece vyučovat od sebe z obýváku) je v každé firmě home office minimálně částečně možný je. Ale pozor. Záleží na tom, v jakém oddělení a na jaké pozici budete pracovat. A taky musíte počítat s tím, že se nejprve musíte zaučit.

Jazyk, jazyky, jazyky

Připravte se na to, že v práci nebudete mluvit pouze česky. To vás možná až tak nepřekvapuje, vzhledem k tomu, že se chcete uplatnit s jazyky. Na druhou stranu vás možná překvapí, že v některých společnostech se můžete setkat s lidmi až 90 národností. Proto se také očekává, že i když ovládáte perfektně určitý specifický jazyk, zvládáte i komunikaci v angličtině.

A jaká úroveň se vyžaduje? V případě angličtiny B2 až C1, v případě specifického jazyka pak C1. V některých společnostech, třeba Zebra Technologies, také platí, že za každý jazyk, který umíte navíc, jste náležitě oceněni. A to nejen pozdviženým obočím personalisty na pohovoru, ale také finančně.

Co se týče financí – výše vašeho platu bude odpovídat nejen dalším dovednostem, které umíte, ale také na tom, jak už jste zkušení. Takže se neváhejte na sobě ještě zapracovat, vylepšit si i tzv. soft skills nebo se ještě za studia po nějaké stáži. To vše vám v budoucnu pomůže získat nejen lepší plat, ale také vám zajistí rychleji třeba vyšší pozici anebo více možností rozvoje.​

Jak se můžete rozvíjet?

Ve všech pěti společnostech máte prostor se rozvíjet. Rozhodně se tedy nemusíte bát, že byste po nástupu zjistili, že ať se budete snažit sebe víc, dál už nepostoupíte. Vaše pozice se může měnit nejen v rámci konkrétních týmů, ale i třeba celé společnosti.

V James Cook Languages pak není problém se přesouvat mezi pobočkami a žít tak chvíli třeba ve Varšavě. Možnost cestování do zahraničí je i v dalších společnostech. Vždy ale záleží na tom, jak jste již zkušení, jakou pozici právě zastáváte a co máte v rámci firmy na starost.

Co je klíčem úspěchu u pohovoru?

• Důležité je se nebát. Žádný uchazeč nemůže být nikdy zcela připravený, a ani žádný personalista nepředpokládá, že mu dveřmi projdou pouze dokonalí kandidáti, kteří splní jeho očekávání na 110 %. Co ale chce vidět, je vaše nadšení, aktivita, empatii i ochota se učit novým věcem.
  • Plusové body budete mít i za otázky. Proto se nestyďte a ptejte se před pohovorem i během něj na vše, co vás zajímá. Nejenže tím prokážete svůj zájem o společnost, ale také získáte nejvíc informací pro další rozhodování.
  • Zkušenost ze zahraničí, třeba programu Erasmus+, se také počítá. Pro společnosti je známkou toho, že jste samostatní, máte větší rozhled a zažili jste multikulturní prostředí. Pokud jste ale nikam vyjet nestihli, nevadí, vaše šance na uplatnění jsou stále vysoké.
  • A v neposlední řadě – klíčem úspěchu je být vždy připraven. Vyplatí se vám prozkoumat firemní web, zjistit si, čím vším se společnost zabývá a další drobnosti. Také není na škodu si pohovor zkusit nejprve nanečisto – stačí se domluvit s našimi kariérními poradci – ti vám rádi poradí a pomohou s přípravou.

Máte rádi jazyky? Chcete se s nimi uplatnit, ale láká vás spíše neziskový sektor nebo státní správa? Pak přesně pro vás je tu Veletrh MUNI jobNEST. Přijďte najít svého ideálního zaměstnavatele
už 3. dubna na FSS!