Výšku mají za sebou. Co radí prvákům?

10. 9. 2018, Autor: Andrea Soukupová, copywriter KC MU

Prváci Masarykovy univerzity měli ve čtvrtek 6. září možnost vyslechnout si v rámci Prvákovin dva příběhy úspěšných absolventů Muni. Těmi byli Michaela Odehnalová a Martin Pešl. Společně s moderátorem diskutovali o největších strašácích výšky, předávali doporučení a tipy, jak studium úspěšně zvládnout.

Jak začal jejich příběh

Míša přijela do Brna z vesnice a měla obavy, jestli se v Brně vyzná a nebude se ztrácet každou chvíli. Těšila se, že konečně ochutná cheeseburger od Mekáče za 25 Kč, o kterém slýchala od všech kamarádů. Přesným opakem je Michal. Ten tvrdí, že na výšku přijel šalinou. Je totiž brňák a studoval gymnázium na Vídeňské. Míša momentálně pracuje jako kariérní poradkyně pro Kariérní centrum MU a Michal učí na Lékařské fakultě.

Kdyby šel vrátit čas, tak bych…

Oba diskutující se shodli na tom, že kdyby mohli něco poradit svému mladšímu já, bylo by to „přečti si studijní řád!“. Ušetřilo by to spoustu času a zbytečně vystáté fronty na studijním. A pokud se vám řád číst nechce, tak se skamaraďte s někým, kdo ho zná. Další rada směřovala k využívání výhod, které Masarykova univerzita poskytuje – psaní odborných článků, výjezdy do zahraničí, stipendijní programy a další.

Výška není střední škola

Příchod na vysokou poskytuje spoustu nových možností a jednou z nejzásadnějších je svoboda. Školník vás nebude honit po chodbách a hrozit vám, že pokud si ty papuče neobujete, tak dostanete poznámku. Teď to bude jenom na vás, jestli budete chodit na přednášky nebo (ne)dorazíte na zkoušení. Začátky na výšce jsou skvělé. Všechno máte ve svých rukou a k dispozici je tóólik svobody!

Zodpovědnost

Svoboda je skvělá, ale jak můžete tušit, je tady háček. Do hry totiž přichází zodpovědnost. Je jen na vás, jak si naplánujete rozvrh. Ze začátku si můžete dopřát volnější režim, to ale bude znamenat, že ke konci studia budete muset více zabrat. Nebo můžete ze začátku zatnout zuby a studovat co nejvíc, abyste poslední semestry měli volněji k psaní závěrečné práce. Studijní plán si zkrátka naplánujte tak, abyste si byli jistí, že ho zvládnete. Pokud si toho naložíte moc, neúspěch můžete vyčítat jen sami sobě. Do uší se vám teď může drát klišé maminek „Jaký si to uděláš, takový to máš“. A s plánováním učení v rámci semestru je to jakbysmet.

Rady do začátku?

Martin vehementně doporučoval udělat si známé na studijním. Sám jako student posílal referentce pohledy z dovolené. Údajně si ho díky tomu zapamatovala a pak neměl problém cokoliv vyřídit. Míša zase kladla důraz na přátelství. Především se staršími studenty, kteří vám nejen výhodně prodají učebnice, ale také poradí, ke komu se zapsat na ústní zkoušení. Moderátor zas nabádal, abyste si dávali pozor na to, co píšete do facebookových skupin. V nich se občas vyskytují i učitelé. Jako největší strašák se může zdát Univerzitní informační systém – chvíli bude trvat, než se s ním naučíte pracovat.

Práce při škole

Práce při škole určitě je možná, jen se její realizovatelnost odlišuje podle fakulty, kterou studujete. Filozofická fakulta poskytuje volnější studium, při kterém jde snadno pracovat, za to Lékařská fakulta vás zaměstná na tolik, že přivýdělek budete řešit spíše o letních prázdninách. To ale neznamená, že byste neměli praxi. Lékařská fakulta umožňuje vyšším ročníkům vypomáhat na klinice i ve výzkumu. Ať už studujete jakoukoliv fakultu, k hledání stáže nebo práce můžete využít univerzitní portál JobCheckIN. Jeho kouzlo spočívá v tom, že shromažďuje nabídky pouze pro studenty a čerstvé absolventy Muni. Takže šanci na získání odborné práce máte i bez letitých zkušeností!

Kde hledat pomoc

Pokud se vám při škole nedaří nebo se rozhodujete mezi několika studii, obraťte se na Poradenské centrum MU. Ve všech kariérních otázkách, s výběrem správného povolání a přípravou na přijímací řízení, kontaktujte Kariérní centrum MU. K dispozici jsou vám i fakultní poradci, kteří vás případně nasměrují na člověka nebo pracoviště, které vám pomůže vyřešit problém. Nebojte se, nejste na to sami.

A co říct závěrem? Svá léta na vysoké si maximálně užijte! Navazujte kontakty, nasávejte znalosti a využívejte všech výhod, které vám univerzita nabízí!