Masarykova univerzita - logo

5 tipů, jak chytře naložit s prázdninami

13. 6. 2018, Autor: Andrea Soukupová, copywriter KC MU

Horké letní dny, koupaliště, zmrzlina a pikniky v parku. To je začátek prázdnin! Více času na kamarády a pohodička od školy. No, kdo by se netěšil? Říkáte si, že teď určitě začneme rozumovat, jak byste měli shánět letní stáž a makat na sobě, ať to dotáhnete minimálně tam, co Mark Zuckerberg. A jo, máte pravdu. Prázdniny jsou skvělou příležitostí, jak si vylepšit životopis a zároveň se i skvěle pobavit. Jde jen o to, jak to dokážete skloubit.

3 způsoby, jak naložit s prázdninami:

Každý má jiné preference – někdo bere práci o prázdninách jako investici do budoucna, jiný zastává názor, že mladý je jen jednou. Nebudeme se dohadovat o tom, který pohled je ten správný. Tento článek je ale o bodu č. 3, tedy o tipech, jak si prázdniny užít, ale zároveň udělat něco pro svou budoucnost.

1 ) Letní brigáda v zahraničí

Letní brigády v zahraničí jsou skvělým příkladem, jak si užít léto a zároveň si vydělat nějakou tu libru nebo euro. Ať už budete dělat animátora, plavčíka nebo obsluhovat v kavárně, tak se vám taková zkušenost bude v budoucnu hodit. Nejen, že dokazuje vaši samostatnost, ale také potvrzuje, že se domluvíte cizím jazykem a nebojíte se nových výzev. Navíc se dostanete na nová místa a poznáte jinou kulturu. Svou letní brigádu si ale vybírejte opatrně. Nejlepší je dát na doporučení a zkušenosti kamarádů, kteří už v zahraničí pracovali. Nebo se můžete přihlásit na krátkodobý Erasmus +

2) Odborné praxe

Pokud se na práci v zahraničí necítíte, tak nezoufejte. I u nás je velký výběr pracovních příležitostí. Zkuste se zaměřit na odborné praxe nebo dobrovolnictví, které vás posunou dál. I práce asistenta, administrativního pracovníka nebo třeba referenta vypadá v životopise lépe než točení zmrzliny.

Pokud vás zajímá, jak lehce najít odbornou praxi nebo částečný úvazek, tak jste na správném místě. Kariérní centrum MU spravuje kariérní portál JobCheckIN, který shromažďuje nabídky pro studenty Muni. Žádné požadavky 20leté praxe, ale příležitosti vhodné pro studenty a v oboru!

3) Založte si webovou stránku

Léto je ideální dobou k založení vlastní webové stránky. Říkáte si, k čemu by vám byla? V první řadě vám pomůže ohromit personalisty, když se budete ucházet o práci. Další výhodou je, že si zkusíte tvorbu webu pomocí nejrůznějších šablon, copywriting, vytváření grafiky a sesumírujete si své poznatky. Psát můžete o čemkoliv – o zážitcích z cestování, tipech na brněnské podniky, novinkách v oboru nebo si můžete vytvořit vlastní portfolio. Pokud máte jasno v tom, co chcete dělat, tak tomu přizpůsobte web. Když to ještě nevíte, tak pište o tom, co je vám blízké.

4) Jděte na kurzy, které nestíháte přes rok

Přes školní rok má každý plné ruce práce. Teď máte příležitost dohnat to, na co jste neměli čas. Jen si vzpomeňte, jestli jste náhodou neházeli očkem po kurzu focení nebo angličtiny. A pokud ne, tak se zkuste zamyslet, jaký kurz by se vám hodil do budoucna. Může se klidně jednat o dovednosti, které využijete i při studiu a nemusí se nutně vztahovat k vašemu oboru, např. kurzy prezentačních dovedností apod. Díky lekcím se naučíte něco nového a zároveň si dopřejete zažít něco, co jindy nestíháte.

5) Sbírejte certifikáty aneb profesní geocaching

Aby se vaše CV blyštilo, je dobré ho doplnit certifikáty. Můžete si je udělat z pohodlí domova, protože na internetu jich najdete spoustu. Pokud chcete pracovat v marketingu, určitě se vám bude hodit Digitální Garáž nebo certifikát z Google Analytics. Certifikace od Googlu získáte zcela zdarma. Pokud je vám bližší administrativa, najděte si třeba pokročilejší kurzy Excelu. Nabídka je samozřejmě široká od kurzů podnikání až po lekce, kde se naučíte létat s dronem. Pestrou paletu nejrůznějších kurzů můžete najít třeba na portálech Seduo.cz nebo Naučmese.cz, které nabízí některé zdarma.

Ať už máte plány na prázdniny jakékoliv, věříme, že si je skvěle užijete! Pokud budete chtít poradit ohledně kariéry nebo ideální pracovní pozice, tak přijďte na individuální konzultační hodiny, které běží i počas prázdnin. Pro konzultaci životopisů a motivačních dopisů navštivte Open Friday. Tipů, jak efektivně využít prázdnin máte dostatek, teď záleží na vás, jak s nimi naložíte.