Plat? Slabé stránky? Připravte se na klíčové otázky výběrového řízení

12. 6. 2018, Autor: Hana Cukrová, copywriter KC MU

„​Kolik peněz byste si představoval/a? A co vaše slabé stránky? Které to jsou?“​ Osobní pohovor je pro většinu lidí stresující a tyto otázky jsou nejspíše jedny z nejhorších. Nicméně ať se budete hlásit kamkoliv, dřív nebo později na ně řeč přijde. Proto zde najdete tipy, jak se na ně co nejlépe připravit a nezazmatkovat.


Nikdo nemá rád vlastní chyby a nedokonalosti. Ale ani ony nemusí být úplně na škodu. Jestli už máte svůj první pohovor za sebou, nejspíše jste se s dotazem na své nedostatky museli popasovat. Pokud vás teprve čeká anebo chcete zjistit, jak tuto otázku příště zvládnout lépe, tady je několik bodů, které vám s tím pomůžou.

Co dělat, když se řeč stočí na peníze...

Podcenit přípravu na otázku ohledně financí se vám nemusí vyplatit. Můžete přestřelit a říci si o částku, kterou vám zaměstnavatel nemůže vůbec nabídnout. Proto se vyplatí si předem na internetu nebo od známých v oboru zjistit, jaký je běžný nástupní plat na dané pozici. Jestliže se bude pohybovat okolo 30 tisíc hrubého, asi není ideální si říci o 60 tisíc.

Na druhou stranu se vám ale nevyplatí ani to, když se podceníte, nebo zazmatkujete, a řeknete si o dost menší částku. Mohlo by se zdát, že tato varianta je lepší, protože díky nižším požadavkům se budete firmě zamlouvat, jenže vy budete těmi, kdo s penězi musí vyžít, zaplatit nájem, nákupy apod.

Jak přemýšlet o ideální výši platu/mzdy?

V rámci přípravy na pohovor proto využijte jednoduchou matematiku a spočítejte, jaké minimální množství peněz k životu potřebujete.

  • Projděte si svou historii plateb na kartě a bankovním účtu.
  • Zjistěte podle diáře/mobilu, jak často a kam chodíte a za co tam zhruba utrácíte. Chodíte hrát squash? Pravidelně do kina? Nebo s přáteli grilovat?
  • Dále si projděte účtenky z nákupů potravin, drogerie, služby jako je kosmetika, kadeřník apod. Nezapomeňte si spočítat cenu jízdného, či benzínu, pokud jezdíte autem.​​

Pokud u sebe žádné účtenky nemáte, zkuste je min. jeden měsíc schraňovat, abyste měli o svých výdajích větší přehled. Případně můžete zkusit třeba aplikaci Spendee, do které si můžete rovnou zapisovat všechny své výdaje.

Teď už stačí si spočítat, na kolik vás vaše koníčky a záliby měsíčně vyjdou, abyste se nemuseli zbytečně omezovat.

Z čeho se bude skládat vaše mzda?

Při úvaze o výši platu/mzdě je třeba mít na paměti své minimum, pod které nemůžete jít, průměrnou mzdu pro váš obor i to, kolik reálně dostanete. Nezapomeňte, že když si řeknete např. 24 tisíc, firmu budete, firmu stát 32 tisíc, ale na výplatní pásce uvidíte necelých 19 tisíc (viz tabulka nahoře).

Při vyjednávání o platu anebo při prezentaci svých slabších stránek ale nikdy nezapomínejte na to, že kromě nedostatků máte také spoustu předností a jiných znalostí. A za ty se platí. Proto se nikdy nepodceňujte a věřte, že vaši hodnotu personalista nejenže vidí, ale i ocení.

Hlavní partner