Masarykova univerzita - logo

Co se vám hodí na startu VŠ vědět?

7. 9. 2017, Autor: Hana Cukrová, copywriter KC MU

Vzpomínáte na malé a velké přestávky, hodnocení od 1 do 5 a přezůvky? Tak s tím se na Masarykově univerzitě nesetkáte. Jak jste se dozvěděli na Prvákovinách ve Scale – základním pravidlem pro přežití prvního semestru je si uvědomit, že VŠ není SŠ.

• Semestry a plánování

Na VŠ platí, že jaký si to uděláš, takový to máš. Záleží tedy zejména na vašem dobrém plánování a rychlosti při zapisování předmětů, jak vám na sebe budou navazovat hodiny a zda budete mít v rozvrhu i zajímavé přednášky domácích nebo zahraniční expertů.

Důležité proto je myslet dopředu a rozvrhnout si svůj čas tak, abyste stíhali nejen výuku, ale také domácí úkoly. Na VŠ se jich nezbavíte. Možná jich nebude tolik, ale budou časově náročnější. Proto pozor na deadliny! Doporučujeme si je zapsat do diáře na začátku semestru, ať víte, co vás na podzim čeká a nic nepromeškáte.

Neplánujte si pouze rozvrh, ale i zkouškové. Mezi podzimním a jarním semestrem nejsou plánované prázdniny. Z vlastní zkušenosti vám proto doporučujeme zkoušky neodkládat, abyste pak měli čas i chvíli odpočívat, než se vrátíte zpět do učeben. Určitě se vyplatí přihlásit se nejdříve na termíny těžších zkoušek. Proč? Pokud se zapíšete na poslední vypsaný termín a zkoušku nesložíte, je velká pravděpodobnost, že už nedostanete možnost ji opakovat! Vyučující totiž není povinen donekonečna vypisovat další a další termíny. Více informací zde.

Prvákoviny ve Scale
Přivítání nových studentů MU v Univerzitním kině Scala

• Kredity, předměty a rozvrh

Nejspíše už víte, že na vysoké nedostanete jedničku s hvězdičkou a dvakrát podtrženou. Hodnocení vašich výstupů, ať už půjde o zkoušky, seminární práce nebo protokoly, se bude pohybovat na škále od písmena A do písmena F. Jak správně tušíte, když dostanete F, neprošli jste. Naštěstí na zkoušky máte až tři pokusy.

Na vysoké škole funguje kreditový systém. Musíte si hlídat, kolik kreditů si na každý semestr zapisujete. Podmínkou pro zápis do druhého semestru je splnění minimálního počtu 20 kreditů. Pozor, získáte je pouze v případě, že zapsané předměty úspěšně absolvujete.

A také si hlídejte absenci! Sice na rozdíl od SŠ na většině fakult MU nemusíte chodit na všechny hodiny, ale zjistěte si, zda nemají povinnou docházku. Často je povinná v rámci seminářů a cvičení, přítomnost na přednáškách bývá dobrovolná, ale vyplatí se.

• Co všechno můžete na VŠ dělat?

Můžete studovat! Ano! Všechno co vás zajímá! Jestli vám bude zbývat kapacita na studium i něčeho dalšího, máte možnost si zapisovat také předměty mimo svou fakultu a zaměření. A pokud se naopak natolik zamilujete do svého oboru, že bude chtít víc a víc, můžete se zapojit například do výzkumných projektů, které vedou vaši vyučující. Pokud netoužíte být vědci, participujte na zajímavém projektu nebo se staňte členy studentského spolku. Na MU je jich spousta! (Spolek mediků LF MU, Radio R, Halas, Be International, AIESEC, Otevřeno, …)

A taky můžete cestovat a studovat zároveň! Třeba v rámci programu Erasmus+. Navíc vás univerzita finančně podpoří. Granty a stipendia můžete samozřejmě získat i v případě, že zůstanete v Brně a zapojíte se do projektů podporovaných univerzitou.

Jestli toužíte po pracovních zkušenostech, najděte si během studia stáž nebo praxi. Ideálním místem je kariérní portál JobCheckIN. Doporučujeme se do něj registrovat už na začátku studia. Více o pracovních možnostech nejen v Brně se dozvíte už 22. listopadu na Veletrhu JobChallenge.

Prvákoviny ve Scale
Prváci z Lékařské fakulty MU

Už víte, jaký je nevětší rozdíl mezi VŠ a SŠ? No přece ten, že na VŠ nemusíte dělat nic, nebo můžete dělat všechno! Všechny naše rady nejsou jasně danými návody, co byste za své studium měli stihnout. Naopak. Jsou to tipy, co můžete vyzkoušet, kdybyste chtěli od svého studia něco víc. Je to jen na vás.

• Kdy se na to vrhnout?

Kdykoli chcete! Přece nemusíte všechno začít dělat hned teď a ke všemu zároveň. První semestr berte jako seznamovací. Jste vysokoškolskými nováčky a máte právo se chvíli rozkoukávat.​ Zapřemýšlejte ale nad tím, čeho byste chtěli během svého studia dosáhnout (kromě úspěšných státnic, to bereme jako samozřejmost).

A proč byste to měli dělat? Ať už jste nad tím přemýšleli, nebo ne, každý jednou vstoupí na trh práce. A ten by vás měl zajímat, abyste pak jako čerství absolventi nebyli překvapení.

VŠ vám dá dobrý a důležitý základ, ale nemůže vás připravit dokonale na vše. Je také na vás, abyste se rozvíjeli a zlepšovali. Po dokončení studií budete mít stejné znalosti jako vaši spolužáci. Zaměstnavatelé se proto nebudou dívat jen na váš titul, ale i další znalosti a dovednosti, které ovládáte. Mějte to proto na paměti a hledejte i další možnosti, jak se vzdělávat.

Ať už trh práce a své uplatnění začnete řešit kdykoli, nebojte se obrátit na Kariérní centrum MU. Jako studenti můžete využít nabídku jeho kurzů, workshopů a přednášek. K dispozici vám jsou také poradci, kteří vám pomohou s otázkami nejen ohledně vaší budoucí kariéry, ale i současného studia.