JobTalk: Jak vypadá práce novináře?

2. 5. 2016, Autor: Radoslav Pittner, úprava textu Vojtěch Žák

Jak vypadá práce novináře? Co musí umět, jaký je jeho pracovní den a jak se liší náplň novinářské práce v jednotlivých médiích? O tom jsme se bavili s redaktorem MF DNES Lukášem Valáškem.

Rozhovor je zkrácený. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.

Jaké iluze mají lidé, kteří se hlásí na žurnalistiku?
Spousta lidí má pocit, že protože uměli na střední psát dobré slohovky, budou z nich dobří novináři. Realita je taková, že umět napsat srozumitelný text, je 10 % skutečné práce. V zásadě je to zlomek toho, co novinář musí dělat.

Co musí umět novinář?
Dobrý novinář musí umět pracovat s lidmi, musí si je umět naklonit, získat z nich informace, které potřebuje, udělat si síť zdrojů, které mu důvěřují a jsou schopny mu svěřovat informace. Ta práce je taky hodně o třídění informací, schopnosti je analyzovat a něco z nich vyvodit. Ne každý se pro takové věci hodí.

Lukáš během rozhovoru s brněnským street-artovým umělcem TIMOJak vypadá novinářův pracovní den?
To se liší podle média, v němž člověk pracuje – jestli je to rozhlas, televize, tisk, nebo deník, týdeník, měsíčník. Rytmus práce je všude jiný. Já pracuji v deníku, kde je z logiky věci rytmus práce nejrychlejší. Skutečně aktuální témata vznikají ze dne na den a dění včerejšího dne se musí v novinách objevit ráno, anebo ještě ten stejný den online.

Tak jak vypadá tvůj pracovní den?
Začínáme poměrně pozdě poradou o půl desáté. Brzo ráno se toho zase tolik neděje, takže je zbytečné být v práci, obzvlášť když má člověk pracovní dobu posunutou hodně do večera. Na poradě si rozebereme, co by se v novinách mělo objevit, a rozvrhneme si texty na stránky. Každý den připravujeme něco mezi 3 až 5 stranami regionální přílohy pro Brno a Jižní Moravu, které mají kolem 80 tisíc čtenářů. Plán, který ráno vznikne, je jenom teoretický.

Proč teoretický?
Jako elév jsem často poslouchal a nenáviděl poučku: „Noviny jsou jako živý organismus“. Během dne se může třikrát čtyřikrát změnit, co na stránkách bude a v jakém rozsahu.

Lukáš při práciJak tvůj den pokračuje?
Po poradě se rozeběhneme po schůzkách, tiskových konferencích, obvoláváme lidi… Z toho, co zjistíme, vycházíme na druhé poradě v 13:00. To už si jsme schopni říct, jak budou texty vypadat. Může se ukázat, že téma, které se ráno jevilo nadějně, nadějné není. Naopak se mohou vynořit důležité události, které je potřeba do novin zahrnout.

A po poradě?
Nastane čas texty buď dál zdrojovat, nebo psát. Editoři texty „zalomí“, tzn. rozvrhnou v redakčním systému chlívky, do nichž se texty píšou. Uzávěrka Jihomoravské přílohy je kolem půl desáté, což je nejzazší čas, kdy články musí být hotové. Realita je taková, že člověk s nimi bývá hotov mezi šestou a osmou a pak může jít domů.

Kolik textů denně průměrně napíšeš?
Pro mě je jeden den krátká periodicita, vyprodukuji několik textů za týden. Je pravda, že se věnuji tématům, která často vyžadují více času na zpracování. Na druhou stranu jsou aktuální věci v politice, u nichž nelze říct: „Já to napíšu, ale potřebuji na to dva dny.“ Situace se totiž vyvíjí a čtenáři si chtějí přečíst aktuální informace. Naštěstí jsou u nás personální obsazení redakce i rytmus práce nastaveny tak, že nikdo není tlačen každý den produkovat několik textů.

Jak to je v jiných médiích?
Jsou média, kde k tomu tlačeni jsou, protože redakce je personálně slabá. To má dopad na kvalitu novin. Když odečtu schůzky a telefonáty, zbývá redaktorům na zpracování textu několik hodin, což u všech témat nestačí.

Lukáš Valášek je absolvent FSS a ESF MU v oborech Mediální a komunikační studia a Hospodářská
    politika. Už pět let pracuje jako redaktor brněnské a Jihomoravské MF DNES. Píše hlavně o politice,
    ale i dopravě či zdravotnictví. Více se o něm dozvíte na jeho webových stránkách.

JobTalk je rozhlasová redakce Kariérního centra MU vysílaná v Rádiu R. Poslechnout si ji můžete každý sudý čtvrtek v 16:00 – 17:00.

Použité fotky jsou z archivu Lukáše Valáška.