Hodně práce, cestování a více než 20 tisíc čistého. Tak začíná kariéra v podnikových financích

23. 3. 2016, Autor: Dana Fráňová, účastnice akce

Jak může vypadat kariéra v podnikových financích? O tom v úterý 22. března na ESF MU diskutovali zástupci 6 gigantů oboru – mezinárodní organizace ACCA a firem Deloitte, Dell s.r.o., EY, Edwards, s.r.o. a KPMG Česká republika, s.r.o. – na akci Industry ShowCase: Kariéra v podnikových financích.

„Celou svou dosavadní kariéru jsem se snažil hledat něco, co se můžu naučit navíc. Člověk nesmí upadnout do rutiny a přestat se posouvat dál,“ svěřil se hned ze začátku akce Ivo Gruger, absolvent ESF MU a finanční ředitel a jednatel společnosti DHL Supply Chain v ČR.

Podstata tajemství jeho kariérního úspěchu se nesla celou Industry ShowCase. V podnikových financích se člověk může pořád učit a posouvat se dál. Stačí hodně chtít – a ještě víc na sobě pracovat!

Možností je spousta! Kterou si vyberete?

„Podnikové finance skýtají několik možností uplatnění. Můžete pracovat ve Velké Čtyřce, v centru sdílených podnikových služeb, v korporátním sektoru nebo v bankovnictví,“ prozradil David Kopecký, Business Relationship Manager v mezinárodní profesní asociaci ACCA.

Je jen na vás vybrat si, co vás láka nejvíc. Chcete se vypracovat na prestižní post partnera v auditorské firmě? Vést účetnictví v IT firmě? Nebo vás láká vidina rychlejšího pracovního postupu v centru sdílených podnikových služeb?

Každá varianta má své výhody a specifika. Společné mají jedno: uspějete pouze pokud budete mít „drive“, chuť se učit a zlepšovat.

Co vám podnikové finance nabízí?

Když se vám prezentuje 5 gigantů oboru za sebou, všimnete si jistých spojitostí:

Plat
Pokud do firmy nastupujete na plný úvazek, každý měsíc vám na bankovním účtu přibude více než 20 tisíc. Váš plat může rychle růst.

Benefity
Stravenky, mobilní telefony, počítače a další materiální odměny jsou samozřejmostí. Firmy v kancelářích budují relaxační zóny, podporují sociální a kulturní život zaměstnanců, nabízí jim nespočet možností osobního i kariérního rozvoje a vedou je ke zdravému životnímu stylu.

Firemní kultura
Ve všech vystupujících firmách stojí skvělé pracovní vztahy a otevřené pracovní prostředí na prvním místě. Všichni, od nováčků až po partnery, si tykají. Můžete se těšit i na teambuildingy, kulturní akce, lyžařské zájezdy či společné večeře.

Vzdělávání
Všechny společnosti vedou svoje pracovníky k (sebe)vzdělávání. Finančně je v tom podporují a dávají jim možnost zlepšovat své jazykové dovednosti, přihlásit se do ACCA, FCA apod.

Pracovní postup
Žebříček pracovního postupu je u všech vystupujících firem velice podobný. Úspěšný uchazeč začíná na postu konzultanta – 2 až 3 roky hodně cestuje, navštěvuje klienty, nahlíží do nejrůznějších oddělení firem a získává cenné zkušenosti. Poté postupuje na post senior konzultanta a stává se vedoucím auditního týmu (o 2 až 10 členech).  Pokud si vede dobře, po dalších 2 až 3 letech dosáhne na post manažera. Pracovní postup je v podnikových financích nejčastěji zakončen funkcí partnera.

Co musíte podnikovým financím nabídnout vy?

„Musí chtít,“ byla nejčastější odpověď na otázku „Co musí uchazeč udělat, aby se k vám do firmy dostal?“ Chuť pracovat a rozvíjet se je v podnikových financích ceněna zlatem (čtěte – pracovním místem). To ale, bohužel, nestačí.

Dalším základem potenciálního úspěchu je znalost jazyků. Angličtina na skvělé úrovni je samozřejmostí – na tu se vás možná u výběrového řízení ani nezeptají. Pokud ovládáte němčinu, francouzštinu či jiný světový jazyk, máte o krok blíž k úspěchu.

„Přihodíte-li“ k několika jazykům ještě týmovost, analytické a logické myšlení, skvělé komunikační dovednosti a flexibilitu, máte místo ve Velké Čtyřce téměř jisté.

Krok za krokem k úspěšnému začátku kariéry

Abyste měli našlápnuto k obsazení křesla auditora nebo finančního manažera, musíte zdolat několik fází výběrového řízení.

„V prvním kole musí uchazeč projít písemným testem, v druhém assessment centrem, během kterého si prověříme jeho kompetence. Výběrko zakončuje rozhovorem s partnery a manažery,“ popsal výběrové řízení Viktor Fiala, manažer oddělení auditu společnosti EY.

V jiných firmách probíhá náborový proces velice podobně. Testům, stejně jako rozhovorům s personalisty, partnery nebo manažery se nevyhnete nikde. Pokud se dostanete mezi úspěšné šťastlivce, čekají vás měsíce (či roky) plné školení, učení, cestování, získávání zkušeností, sbírání kontaktů a spousty práce.

Moje tipy:

- Mějte realistické a konkrétní představy o budoucnosti. Ujasněte si, kam chcete profesně
          směřovat a proč. Snáze pak personalistu přesvědčíte, že jste pro firmu tím pravým.

- Buďte připraveni na klasické otázky typu „Kde se vidíte za 2–3 roky?“, „Jaký byste chtěl
          nástupní plat?“ apod. Pravděpodobně se jim na pohovoru nevyhnete.

- Promyslete si, jestli byste byli ochotní přestěhovat se za prací do Prahy. Absolventských
          pozic je tam vypsaných o poznání víc než kdekoliv jinde v ČR.

- Pořádně si prostudujte činnost firmy, u které žádáte o místo. Znalost jejích klientů,
          historie a současných aktivit vám může zajistit bonusové body u výběrového řízení.

- Oprašte teoretické znalosti ze školních lavic. U pohovoru i testů se vám budou hodit.

- Naučte se pracovat s Excelem!

Industry ShowCase: Kariéra v podnikových financích pořádalo Kariérní centrum MU ve spolupráci s Ekonomicko-správní fakultou MU. Akce se konala v úterý 22. března 2016 na ESF MU.

Další Industry ShowCase na ESF MU, tentokrát zaměřená na Kariéru v bankovnictví, se bude konat 4. května 2016.