Dělej něco navíc, radí úspěšná absolventka žurnalistiky Petra Štorková

24. 2. 2016, Autor: redakce, Foto: archiv Petry Štorkové

Od mala chtěla být novinářkou a svůj první časopis pro spolužáky vydala už ve třetí třídě. Vysokoškolské studium žurnalistiky jí ale trochu vzalo elán. Přesto si Petra Štorková svoji cestu našla. Ještě během studia vytvořila stránky www.jdipracovat.cz. Dnes už se jedná o jeden
z nejstarších nepřetržitě fungujících infoportálů s pracovní tematikou.
Krom vedení webového týmu vydává dvakrát do roka časopis Jdi pracovat!, v němž shrnuje nejdůležitější informace, které by měli vysokoškoláci vědět, když vstupují na trh práce. Navíc pracuje jako externí redaktorka a copywriterka na volné noze.

Pamatuješ si na první článek, který jsi pro jdipracovat.cz napsala?
To vím úplně přesně. Týkal se brigád, konkrétně apeloval na studenty, aby překonali při shánění brigády pýchu a neofrňovali se nad různými nepopulárními činnostmi. Vždyť brigády nejsou jen přivýdělek, ale i studnice zkušeností. Bylo to o tom, aby vysokoškoláci neměli moc nos nahoru.

Proč jsi založila tento projekt?
Jdipracovat.cz jsem založila ještě při studiu žurnalistiky. Původně to měl být jen blog o mých zkušenostech z brigád, stáží, z různých výběrových řízení. Když se ale do něčeho zakousnu, tak pořádně, proto mi to ještě před spuštěním narostlo na infoportál s několika rubrikami. Proto jsem rovnou začala shánět redakci, protože bylo jasné, že to jen tak sama nenaplním. K tomu se pak připojilo ještě shánění peněz, protože motivovat redakci jen zkušenostmi a dobrým pocitem není dlouhodobě možné.

A podařilo se?
Projekt funguje nepřetržitě 6 let a počáteční investice se mi doposud nevrátila. Jsem asi dobrý redaktor, ale špatný obchodník. Nicméně když odhlédnu od počátečního vkladu, tak je projekt finančně soběstačný. Příjmy vyrovnávají výdaje. Navíc má vedení takového rozsáhlého projektu ještě jeden efekt – získala jsem mnoho pracovních příležitostí. Je to hodně silná reference.

Takže můžeš tento netradiční způsob získávání práce doporučit?
Bezpochyby. Jako absolvent nemáte moc čím oslnit. Samozřejmě jsou zde stáže, studentské brigády, projekty, praktické diplomové práce. To vše se počítá a nijak to neshazuji. Ale těžko to může konkurovat několikaleté praxi, kterou může mít ve výběrovém řízení konkurent. Už během studia jsem vystupovala jako provozovatelka webu, nebo šéfredaktorka redakce a nikdo mě nebral jako studentku, nebo později absolventku. Tento „statut“ vás řadí to nějaké role v přijímacím procesu. Já jsem ho úplně přeskočila. A to jen díky tomu, že jsem se ve volném čase věnovala svému profesnímu rozvoji a peníze z brigád dala na naprogramování prvního webu jdipracovat.cz.

Neměla jsi tedy problém s hledáním prvního zaměstnání po škole?
Vůbec. Práci jsem sehnala skoro hned. Pohovorů na to „opravdové“ zaměstnání jsem moc neprošla. Místo jsem našla i navzdory černým prognózám – mladá žena s humanitním vzděláním, navíc na malém městě v regionu s vysokou nezaměstnaností. Hledání práce není snadné, ale když se ucházíte o pozice blízké vašemu vzdělání a praxi, kterou musíte mít už během studia, je to otázka času, kdy se objeví něco vhodného pro vás.

Toto radíš čtenářům jdipracovat.cz?
Vyšla z toho celá myšlenka mého projektu, včetně názvu. „Jdi pracovat“ rovná se „dělej něco navíc než ostatní“. Buď aktivní a získávej zkušenosti.