Proč lidé nedodržují novoroční předsevzetí

15. 12. 2015, Autor: Vojtěch Žák, copywriter Kariérního centra MU

Více než 40 % Američanů si dává novoroční předsevzetí (New Years Resolution Statistics). Jenom 8 % z nich ho ale také dodrží. V Česku není situace o mnoho jiná. Čím to je?

Osobní rozvoj se stává mantrou západního světa a novoroční výzva je jeho krystalickou manifestací.

Proč si dáváme předsevzetí?

Protože se chceme změnit. Být lepší. Hubenější. Silnější. Krásnější. Chtějí přestat kouřit. Sehnat si partnera. Očividně se jedná o důležité věci. Přesto většina z nás své předsevzetí nedodrží.

V čem je chyba?

Existuje několik hlavních důvodů, proč lidé selhávají v dodržování novoročních předsevzetí. Pomineme ten, že je nikdy dodržet neplánovali.

1) Příliš mnoho předsevzetí

Lidé si dávají příliš mnoho předsevzetí. Třeba pět.

Že to není mnoho?

Změnit pět věcí najednou vyžaduje pětkrát více pozornosti a sebeovládání, čímž se pětkrát zvyšuje pravděpodobnost, že předsevzetí porušíte.

2) Nerealistické cíle

Některá předsevzetí jsou příliš ultimátí na to, aby šla dodržet.

Například: „Každé ráno budu trénovat měkké dovednosti, abych dostal práci v televizi."

Musíte počítat s tím, že každé ráno nebudete mít čas. Někdy zaspíte, jindy vás čeká zkouška, nebo máte kocovinu. Tak vynecháte. A jakmile vynecháte jednou, vynecháte i podruhé, potřetí… až na předsevzetí přestane záležet úplně.

3) Vágní zadání

Realisticky jsme se rozhodli, že chci trénovat měkké dovednosti alespoň 3x týdně. Ale jaké měkké dovednosti? Komunikaci? Asertivitu? Time-management? A jak dlouho, půl hodiny? Hodinu? Dvě? Pět minut?

4) Absence plánu

Změna nepřichází okamžitě. Když na sobě pracujete, musíte počítat s postupným vývojem. Nejlepší je dělat malé krůčky a celý postup si rozplánovat.

Tzn.: Budu 3x týdně trénovat komunikační dovednost, pokaždé alespoň 30 minut.

První měsíc věnuji studiu literatury. Druhý měsíc začnu zkoušet získané poznatky v praxi.

Jak se člověk vyvíjí, přizpůsobuje tomu svůj plán. O tři týdny později ho může rozšířit na:

Příští týden se budu věnovat aktivnímu naslouchání. Až budu mít pocit, že jsem ho ovládl, začnu trénovat své argumentační dovednosti.

Nový rok je falešná výmluva

Proč čekáme na Nový rok, abychom na sobě mohli začít pracovat? Samozřejmě, lenost. Potřebujeme záminku flákat se ještě o trochu déle.

Pokud chcete něco změnit, nemusíte čekat na konec roku, měsíce, ani týdne. Můžete začít hned teď.

Svůj celoroční projekt „měsíčních výzev“ jsem zahájil 23. 12. 2013. A víte co? Fungovalo to perfektně. Zapamatovat si jedno datum není tak těžké. Každý měsíc jsem si pak dal jinou výzvu: nepít alkohol, nekouřit, jíst jako vegetarián, splnit si 30 denní výzvu atd.

Ne všechny jsem úspěšně splnil, ale během tohoto roku jsem docela změnil svůj styl života a jsem se změnou spokojený. To je přece smysl novoročních předsevzetí.

V příštím díle se podíváme na několik tipů, jak úspěšně dodržet jakékoliv předsevzetí si dáme.