Asertivita 3: Buď asertivní vůči sobě samému

11. 1. 2016, Autor: Vojtěch Žák, copywriter Kariérního centra MU

Jdete do školy, když si uvědomíte, že jste si doma nechali nabíječku od notebooku. „Jsem idiot,“ řeknete si. Budete na sebe naštvaní a vztek ještě přiživíte tím, že každému povíte, jaký jste „zapomětlivý pitomec“. Děláte velkou chybu. Jednou z důležitých dovedností je schopnost odpustit sám sobě.

Začarovaný kruh

Podle toho, co si o sobě myslíme, se i chováme.  Podle toho, jak se chováme, se k nám chovají i ostatní.  Podle toho, jak se k nám ostatní chovají, hodnotíme sami sebe.

Začarovaný kruh

Těžko říct, kde tento kruh začíná. Je to stejná otázka, jako co bylo dřív: slepice, nebo vejce?

Sám sobě nepřítelem

Znám spoustu lidí, kteří se sebou nejsou spokojeni. Někdo nemá rád svou tvář. Někdo své uši, někdo boky, někoho štve jeho neutuchající chuť k jídlu, další rozčiluje jejich zbabělost. Jejich vlastní nároky se mění ve velké, silné dítě, které pokřikuje „tlusťochu, trapáku, blbko!“ a hází po nich bláto. Nejde ho umlčet násilím. Je třeba si z něj udělat kamaráda, aby se přestal posmívat a začal chválit.

V rámci Jubilee Projectu se filmaři zeptali dospělých a dětí, co by na sobě změnili. Zatímco dospělí začali vyjmenovávat své „vady na kráse“, děti byly nejdříve zaražené a potom začaly fantazírovat a přičarovaly si křídla, žábry a další vychytávky.

Jubilee Project

Děti se mají rády takové, jaké jsou – dokud jim rodiče, spolužáci a média nezasejí do hlav, že to, jací jsou, je špatně.

Umění odpuštění

Stejně jako je důležité odpouštět druhým, je nutné odpouštět i sám sobě.

Moudrý člověk se na sebe nezlobí. Může se zasmát, říct si, „jsem to ale hlupák,“ ale udrží si dobrou náladu a začne přemýšlet nad tím, jak se se šlamastykou vypořádat. Akceptuje sebe i své chyby a nevytváří si zbytečné komplexy tím, že by si nadával.

Právo mít

Lidé s malým sebevědmím mají často pocit, že na něco nemají, něco nezvládnou. „Tu zkoušku nedám.“ „Nejsem dost hezký, abych tak krásnou holku sbalil.“ „Tu práci nikdy nedostanu.“

Předem odsuzují sami sebe. Chyba.

Prvním krokem k úspěchu je přiznat si, že něco dokážete. Že tu zkoušku dáte, holku sbalíte, práci dostanete, protože na to jste dost dobří. Přijměte to jako fakt a jednete tak, abyste svého cíle dosáhli.

A když se nepodaří? Nevadí, zkusíte to příště!

Váš postoj určí vaše jednání. Vaše jednání ovlivní reakce druhých. A reakce druhých budou ovlivňovat váš postoj. S trochou štěstí pozitivně.

V příštím díle se podíváme na to, jak překonat svůj strach.