Nejčastější otázky na pohovoru

16. 9. 2015, Autor: Markéta Bartoníčková, Vojtěch Žák

Personalisté pokládají stále stejné otázky. Buďte na ně připraveni. Správná odpověď neexistuje. Stačí, když odpovíte podle svého, pravdivě a konkrétně. Okamžitou souvislou odpovědí dáte personalistovi najevo, že jste se na pohovor připravovali a záleží vám na něm. Navíc si díky tomu předem uvědomíte své síly a slabiny. Jaké jsou nejčastější otázky a co na ně můžete říct?

Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Hlavně neříkejte, že žádné slabiny nemáte. Upřímně povězte, co se na sobě snažíte zlepšit. Ale ať to není něco klíčového pro danou pozici. To by vás mohlo potopit.

Kde chcete být za deset let?

Dámy, nebojte, neptají se na to, kdy chcete mít děti. Spíš je zajímá, jestli chcete na pozici setrvat, nebo je pro vás firma jenom odrazovým můstkem.

Jak jste na tom s flexibilitou?

Čili: „Jste ochotni pracovat přes čas, o víkendu, nepravidelně, přestěhovat se, dojíždět za prací, jezdit na služební cesty atd.?“

Jak zvládáte stres?

Pokud používáte nějakou speciální techniku na zvládnutí stresu, tak ji personalistovi představte.

Co očekáváte od této pozice?

Odpovědí „to mi snad řeknete vy,“ byste si pod sebou podřízli větev. Buďte upřímní a vyhněte se budování vzdušných zámků.

Co víte o naší firmě?

Ideální je zjistit si informace nejenom o firmě, ale i o její konkurenci.

Jaké jsou vaše platové představy?

Když si řeknete málo, dostanete méně, než byste mohli. Když si řeknete moc, tak se vám vysmějí. Předem si zjistěte, jaké nástupní platy lidé na podobných pozicích berou, a pak je mírně nadsaďte.

Jaká je vaše role v týmu?

Slyšeli jste někdy o týmových rolích podle Belbína? Podívejte se na ně a případně se poraďte s přáteli, do kterých kategorií patříte. Mimo jiné díky tomu lépe poznáte své síly a slabiny.

Jaká je vaše pracovní historie?

Kde jste pracovali? Proč jste odešli? Jaké máte reference?

Pamatujte – bylo by velice hloupé vašeho předchozího zaměstnavatele pomlouvat. Personalista se bude bát, že o nové firmě budete mluvit stejně špatně.

Mimochodem, dobré reference můžete sehnat i od svých profesorů na univerzitě. Stačí se zeptat.

Jaké máte koníčky?

Tato otázka funguje jako dobrý icebreaker, který posouvá konverzaci na lidštější úroveň. Pokud navíc máte zajímavý koníček, personalista si vás snáze zapamatuje.

O čem jste psali diplomovou práci?

Častá otázka pro čerstvé absolventy. Proč jste si téma vybrali? Co výzkum přinesl? I kdybyste svoji diplomovou práci odflákli, snažte se o ní mluvit tak, aby vyzněla zajímavě.

Jaké jsou vaše jazykové dovednosti?

Češi mají ve zvyku své jazykové dovednosti podceňovat. Nebojte se vychválit. Na druhou stranu by bylo nerozumné říkat, že se domluvíte, když stěží dáte dohromady větu. Nikdy nevíte, jaké jazyky umí ten, kdo sedí na druhé straně stolu.

Máte i jiné pracovní nabídky?

Pokud ano, můžete se stát pro personalistu atraktivnějším. Vzácné zboží je vždycky cennější.

Máte další otázky?

Vždycky byste měli mít otázky. Že nevíte, na co se ptát? Tak například:

• Jaký je tu kolektiv?
  • Jaký je můj budoucí šéf?
  • Nabízí firma nějaké možnosti dalšího vzdělávání?

Další časté otázky?

• Kdy můžete nastoupit?
  • Jaký máte time management?
  • Jaké jsou vaše organizační dovednosti?

Kromě těchto otázek vás na pohovoru mohou překvapit i naprosto nečekané situace či dotazy, kterými personalisté často sledují něco na první pohled nepříliš patrného. O těchto záludnostech vás budeme informovat v příštím článku.