Jak jinak využít domácí karanténu? Vypilujte si svůj elevator pitch

30. 4. 2020, Autor: Hana Cukrová, copywriter KC MU

Dny strávené doma se dají pořádně využít – sepisováním teoretické části diplomky, absolvováním online kurzů, poslechem zajímavých podcastů anebo přípravou na setkání se zaměstnavatelem. Proč se věnovat poslednímu zmíněnému? Protože právě teď máte všechno, co potřebujete k tomu, abyste si vytvořili svůj vlastní elevator pitch. Toto krátké představení sebe sama můžete v budoucnu využít kdykoliv, kdy bude chtít zanechat dobrý dojem. Třeba na nového vyučujícího, personalistu u pohovoru nebo potenciálního vedoucího diplomky ze zajímavé firmy.

Co je elevator pitch a proč je dobré ho mít?

Anglické spojení – elevator pitch – odpovídá krátkému představení sebe sama, které trvá zhruba 20–60 vteřin. Právě slovo elevator, neboli výtah, je pro definici této sebeprezentace zcela zásadní.

Představte si, že nastoupíte do výtahu a o patro výš přistoupí ředitel vaší oblíbené firmy. Už jste si říkali, jak by bylo skvělé, kdybyste se do ní dostali na stáž nebo v ní rovnou získali práci. Nastává situace: Teď, nebo nikdy. Teď máte jen pár sekund na to, abyste ředitele oslovili, představili se, řekli mu, co děláte, o co se zajímáte, co byste chtěli dělat a proč s ním vlastně mluvíte. Využili byste takovou šanci? A víte, co byste mu řekli?

Proto, abyste byli vždy připraveni dělat dojem na potkání – ať už ve výtahu, na konferenci či při osobní pohovoru – si stačí sepsat svůj vlastní osobitý elevator pitch. Jakmile si ho jednou vytvoříte, stačí vám si ho čas od času aktualizovat, aby se hodil pro konkrétní událost a typ setkání. Čas doma se tak dá využít k vypilování sebeprezentace před zrcadlem nebo nanečisto před vašimi známými.

Elevator pitch se hodí pro nečeká setkání i jako součást přípravy na výběrové řízení nebo pracovní veletrh. Přece jen personalisté stále rádi pokládají otázku: Co nám o sobě povíte?

Jak si vytvořit vlastní elevator pitch?

Zamyslete se nad tím, co byste chtěli, aby si o vás daný člověk – personalista, vedoucí týmu apod. – měl rozhodně zapamatovat. S jakými dovednostmi/znalostmi/zkušenostmi by si vás měl spojovat a co by se mu mělo vybavit, když zazní vaše jméno?

Sepište si, čím jste jedineční? Na co jste pyšní? Co jste doposud dokázali? Kde jste sbírali zkušenosti? Jaké jsou vaše silné stránky? Čím se lišíte od ostatních? Při sepisování informací o sobě můžete využít třeba myšlenkovou mapu, díky které si pomocí asociací jednodušeji utřídíte myšlenky a nápady.

Při tvorbě své sebeprezentace si dejte pozor na slang nebo odborná slova. Nejdůležitější je, aby vám ten, ke komu mluvíte, rozuměl. Samozřejmě, že i on používá odbornější termíny, ale co když danou činnost pojmenovává jinak? Nebo se budete snažit vypadat velmi vzdělaně, ale nakonec se do cizích slov zamotáte a řeknete úplnou hloupost? To by mohlo vaše představení zkazit.

Každý se odlišuje svými zájmy od ostatních, takže se nemůže stát, že byste neměli co napsat. Pokud ale nad obsahem proslovu váháte, nebojte se obrátit na naše kariérní poradce. Rádi vám pomohu.

Na co dalšího při sebeprezentaci myslet?

Kvalitní obsah elevator pitch je zásadní. O vašem úspěchu ale mohou rozhodovat i další faktory, např. nonverbální komunikace. Co byste si měli zkusit pohlídat?

✔️ Oční kontakt
Když s vámi někdo mluví, asi vám není příjemné, když se neustále dívá někam jinam a uhýbá pohledem. Zkuste se proto naučit udržet oční kontakt. Při trénování to ale nepřežeňte. Minutové zírání bez mrkání je dost děsivé na to, aby vašemu proslovu nikdo nevěnoval pozornost.

✔️ Gesta
Při projevu si pomáhejte gesty. Spíše než na nacvičování bezchybné sestavy se zaměřte na uvolnění rukou. Každé slovo nepotřebuje své speciální gesto. Stejně tak není přirozené stát v pozoru.

✔️ Postoj
Tady dostanete jen jedno, ale o to důležitější doporučení. Nestůjte se založenýma rukama.

✔️ Intonace
Pokud vám procvičování neverbální komunikace nedělá problém, tak můžete zapracovat i na intonaci svého projevu. Například se naučit klást důraz na důležitá slova.

✔️ Dech
Snad nejdůležitější tip ze všech je ten nejjednodušší – dýchejte. Raději trochu více, než abyste se pokoušeli všechny informace vyhrknout na jeden nádech.

✔️ Artikulace
S dýcháním souvisí i dobrá artikulace slov. Pro správné dýchání i vyslovování potřebujete zpomalit. Pomalejší tempo vám zaručí, že eliminujete nebezpečí přeřeknutích či nesrozumitelného drmolení.

Je samozřejmé, že když budete nervózní, tak se vám může občas trochu zatřást hlas. S tím si ale nelamte hlavu. Ti, se kterými budete mluvit, ví, jaké to je být na vašem místě. Ocení vaši snahu i odvahu.

Co dělat, když chci zjistit, jestli je můj elevator pitch dost dobrý?

Svůj elevator pitch už máte, ale netušíte, zda je opravdu na jedničku? Můžete si ho vyzkoušet na spolubydlících, sourozencích, rodičích či partnerech. Pokud vám to připadá jako pěkně trapný nápad, tak o to víc si proslov před nimi potřebujete vyzkoušet. Jak trapně byste si pak připadali před někým cizím, když máte ostych i před těmi, co dobře znáte? Vše je o tréninku, a to i sebeprezentace.

Jestli vás zajímá názor někoho profesionálnějšího, tak se přihlaste na kariérní službu CV Clinic. V rámci ní vám kariérní poradci pomohou sebeprezentaci ještě vylepšit a dají vám tipy, kdy a jak elevator pitch nejlépe využít.