Naučte se efektivně učit

„Mně se dneska opravdu nechce učit.“ Věta, kterou si v duchu řekl každý aspoň jednou za život. Učení nemusí být pouze nevyhnutelnou povinností, která se musí protrpět. Když budete vědět, jak se vzdělávat efektivně, už vám fakt, že se všichni učíme celý život, nebude připadat děsivý. Právě naopak.  

9. 12. 2020

Bez popisku

Jak se rychle seznámit s povinnou literaturou?  

Ať už jste se na to vrhli, nebo to zatím odkládáte na neurčito, jednou se podíváte do sylabů předmětů na seznam povinné literatury ke zkoušce. A že jí tam většinou není málo. Jedním z efektivních způsobů, jak ji projít rychle a odnést si z knih a článků to nejdůležitější je metoda tzv. rychločtení.  

Přestože by se mohlo zdát, že jde jen o jakousi vychytávku, je to seriózní kompetence (dovednost), kterou můžete trénovat. Při rychločtení záleží především na dvou faktorech – jaké je vaše zrakové rozpětí a po kolika slabikách/slovech čtete. Tyto faktory pak ovlivňují samotnou rychlost čtení: 

  • Zrakové rozpětí: Jak velkou část textu vidíte, aniž byste museli pohnout očima či hlavou? Tuto kompetenci můžete trénovat třeba dvěma stejnými tužkami nebo svými prsty. Dejte je asi 30 centimetrů od očí – doprostřed vedle sebe – a posouvejte je ve stejné chvíli od sebe (nahoru a dolů), dokud stále vidíte oba prsty/obě tužky. Ve chvíli, kdy narazíte na limit, cvičení opakujete. Většinou se doporučuje kolem 10 cviků několikrát denně.  
  • Oční fixace: Po kolika slabikách čtete? Většina lidí čte v jazyce, který zná, po slabikách nebo krátkých slovech. Naučit se číst po celých slovech nebo dokonce dvojicích slov se můžete naučit díky pravidelnému cvičení.  

Rychločtení se skvěle hodí, když potřebujete rychle získat základní přehled o obsahu. Příliš vám ale nepomůže, pokud se něco potřebujete naučit podrobně nebo nalézat mezi různými texty méně výrazné souvislosti.  

Jak zvládnout několikadenní učící maraton?  

Důležité je si ho naplánovat. Využít můžete klasické To-Do listy nebo tzv. Timeboxing. Zatím v rámci To-Do listu si na papír/do wordu/excelu zaznačíte seznam úkolů, na kterých máte pracovat, u Timeboxingu si v kalendáři vyhradíte rovnou určité časové úseky a přiřadíte k nim konkrétní činnosti.  

Příklad Timeboxingu:  
Úterý od 9:30 do 11:30 – rozbor filmu pro předmět Dramaturgická analýza  
Středa od 14:20 do 16:00 – psaní textů pro předmět Stylistika  
Středa od 18:00 do 19:30 – vyplňování cvičení anglické gramatiky  

Jak u To-Do listů, tak Timeboxingu byste měli postupovat hierarchicky. Ideálně tedy začněte s něčím, do čeho se vám chce nejméně. Budete to tak mít nejdřív za sebou a nebudete odkládat další učení, jen abyste se vyhnuli jednomu úkolu. Zároveň byste se měli takovému úkolu věnovat jako prvnímu v pořadí, ale také co nejdříve po probuzení.  

Při samotném učení – ať už půjdete úkolově, nebo v rámci časových úseků – zkuste používat metodu Pomodoro. Místo toho, abyste se učili tzv. na sílu třeba 2 hodiny v kuse a později si uvědomili, že jste druhou hodinu poznámky jen prolítávali očima a nic si nepamatujete, učte se kratší dobu. Metoda Pomodoro funguje tak, že střídáte 25minutové bloky, kdy se soustředíte na učení, a 5minutové pauzy. I tak nezapomínejte, že v takovém tempu byste neměli být celý den a dávejte si čas od času delší přestávky. Využít můžete například tuto stránku.    

Ať už se rozhodnete jako první vyzkoušet jakoukoliv metodu, určitě vám pomůže nejen v nouzi během studia, ale také ve vaší budoucí kariéře. Schopnost se rychle seznámit s nejrůznějšími dokumenty, postupy nebo znalostmi vám pomůže udělat dojem na každého zaměstnavatele. Pokud si navíc vylepšíte i své organizační dovednosti, třeba pomocí Timeboxingu, tak si ulehčíte řešení studijních, každodenních i pracovních povinností.  

Metod a technik je mnohem víc  

Zajímá vás, jak ještě můžete být efektivnější? Využijte zdroj informací, ze kterého tento článek převážně čerpá: předmět KPI22 Kreativní práce s informacemi. Více informací o kurzu najdete i zde.  


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info